Egyre több város rendőrsége hagy fel a kannabiszt saját használatra termesztők és fogyasztók üldözésével, miközben egy széles körben támogatott petíció legalizációt sürget
Nagy-Britannia híres a kannabisz állandó átsorolásáról a drogok veszélyességi kategóriái között, ám mindeddig nem merült fel komolyabban, hogy a marihuána kikerüljön a tiltott szerek jegyzékéből. Bár itt még most sem tartunk, az elmúlt időszak eseményei jelentős változásokat vetítenek előre.
E cikk írásakor 170 ezer aláírás körül jár az a petíció, amely a kannabisz előállításának és kereskedelmének legális szabályozását támogatja, márpedig a Képviselőház Petíciós Bizottságának szabályzata szerint a parlamentnek minden 100 ezer aláírást elért petíciót meg kell vitatnia. A kannabisz nincs dekriminalizálva az Egyesült Királyságban, tartása akár öt év börtönnel is büntethető, így valószínűtlen, hogy a parlament egy huszárvágással rögtön a legalizáció mellett döntene, de a párbeszéd előmozdíthatja a törvények enyhítését.
A dekriminalizáció már csak azért sem tűnik elérhetetlen célnak, mert az utóbbi időszakban egyre több városban döntött úgy a rendőrség, hogy szemet huny a fogyasztás fölött és a jelentősebb bűncselekményekre koncentrál. Egy héttel ezelőtt Durham város rendőrkapitánya, Ron Hogg jelentette ki, hogy ezentúl csak a balhés fűszívókra fognak figyelmet fordítani és az önmaguk számára termesztőket sem fogják kiemelt esetként kezelni. A rendőrkapitány elmondta, hogy pár tő otthoni termesztéséért csak figyelmeztetést fognak adni és valószínűtlen, hogy egy ilyen ügy a bíróság elé kerüljön a jövőben. Hogg támogatja a kábítószerek dekriminalizálását és az új irányelvek alkalmazását nemzeti szinten is szívesen látná: „A törvény megváltoztatása természetesen a kormány ügye, de igyekszem párbeszédet indítani a drogokról és a drogpolitikáról”.
„A drogok komoly ártalmakat okoznak a közösségeinknek. A kérdés az, hogyan kezeljük őket. A politikában eddig nem történt változás. Mi egy olyan megközelítést választunk, ami úgy csökkenti az ártalmakat, hogy droghasználat megszüntetésére fókuszál és a szervezett bűnözői csoportokat célozza, akik a kínálatot nyújtják” – érvelt a döntés mellett a rendőrkapitány.

Egy nappal később több megkérdezett szakértő is úgy vélekedett, hogy számos brit rendőrség alkalmaz hasonló stratégiát, ami hamar beigazolódott: időközben Derbyshire, Dorset és Surrey város rendőrsége is elismerte, hogy nem foglalkoznak a fogyasztókkal és a saját használatukra termesztőkkel, csupán a nagyobb halakkal.
Steve Rolles, a Transform Drogpolitikai Alapítvány szakértője szerint az országban számos rendőrség hagyott fel az egyszeri fogyasztók üldözésével, de e mögött gyakran nem ideológiai megfontolás, hanem forráshiány áll. A másik oldalon viszont az is ott van – például a megközelítést nyíltan kezdeményező Durham város esetében – hogy a fogyasztók üldözésére fordított jelentős összegek ellenére sem sikerült semmilyen eredményt elérni, ezért gyakorlatiasabb megközelítést választottak. Elképzelhető, hogy ezekkel az apró lépésekkel Nagy-Britannia a közeljövőben eljut a kannabisz törvénybe foglalt dekriminalizációjáig.
Kardos Tamás
Drogriporter
2015.07.28.
Frissülés: Nem sokkal a cikk megjelenését követően jelent meg az országos rendőrfőkapitány álláspontja az ügyben. Sara Thornton úgy nyilatkozott, hogy az egyszeri fogyasztók és az önmaguk számára termesztők nem célpontok és a rendőrök maximum nyilvántartásba veszik őket, de nem indítanak nyomozást.