• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A drogellenes háború elbukott

Szerző: Péter Sárosi | január 24, 2011

Tweet

A volt brazil elnök kudarcos politikának minősíti a tiltáson alapuló megközelítést

Forrás: thestar.com

A drogellenes háború egy vesztes háború, és 2011-ben eljött az idő arra, hogy eltávolodjuk a bünetésen alapuló megközelítéstől és egy új, a közegészségügyet, az emberi jogokat és a józan észt előtérbe helyező politikai szabályozást alakítsunk ki. Erre az alapvető következtetésre jutott a Drogok és Demokrácia Latin-Amerikai Bizottsága, amelyet Ernesto Zedillo volt mexikói és César Gaviria volt kolumbiai elnökkel együtt hoztunk létre.
Nyilvánvalóan jó indokunk volt arra, hogy ezzel a témával foglalkozzunk: a drogkereskedelemmel összefüggő erőszak és korrupció alapvető fenyegetést jelent a demokráciára térségünkben. Ebből a sürgető okból kifolyólag kezdtük el a jelenlegi politikák értékelését és az életképes alternatívák keresését. Elsöprő bizonyítékok állnak rendelkezésre arról, hogy a prohibicionista megközelítés, amely a termelés represszióján és a fogyasztás kriminalizácóján alapul, egyértelműen megbukott.

30 év kemény erőfeszítései után a drogtilalom csupán annyit ért el, hogy a termőterületek és a drogkartelek egyik országból a másikba helyeződjenek át (ez az ún. léggömb-effektus). Latin-Amerika a marihuána és a kokain fő exportőre maradt. Fiatalok ezrei veszítik életüket a bandaháborúkban. A droglordok a félelem segítségével egész közösségeket vonnak irányításuk alá.

Jelentésünket egy felhívással zártuk, amelyben paradigmaváltásra szólítottunk fel. Az illegális drogkereskedelem egészen addig folytatódni fog, ameddig létezik kereslet a drogok iránt. Ahelyett, hogy ragaszkodnánk a kudarcos politikákhoz, amelyek nem csökkentik a drogkereskedelem jövedelmezőségét – és így annak erejét – a drogok által okozott egyéni és társadalmi ártalmak, és így a drogok fogyasztásának csökkentésére kell összpontosítanunk.

Valamiféle drogfogyasztás a legkülönfélébb kultúrákban is létezett a történelem során. Napjainkban a drogok fogyasztása minden társadalmi rétegben előfordul. A legkülönfélébb emberek fogyasztanak drogokat a legkülönfélébb okokból: hogy csillapítsák a fájdalmukat vagy gyönyört érezzenek, hogy elmeneküljenek a valóság elől vagy éppen jobban érzékeljék azt.

A bizottság állásfoglalásában ajánlott megközelítés azonban nem pusztán arról szól, hogy fogadjuk el a drogjelenséget. A drogok ártalmasak az egészségre. Aláássák a fogyasztó döntéshozási képességeit. A tűk megosztásával HIV és egyéb fertőzések terjednek. A függőség pénzügyi problémákhoz és családon belüli erőszakhoz vezethet, ami különösen a gyermekeket veszélyezteti.

Fő célként ezért, amennyire csak lehetséges, a fogyasztás csökkentését kell kitűznünk. De ezt nem a fogyasztók bűnözőkként való bebörtönzésével lehet elérni, hanem ellátásba kell őket vennünk. Számos ország folytat olyan politikát, amely a prevenciót és a kezelést hangsúlyozza a represszióval szemben – és a represszív eszközöket az igazi ellenség, a szervezett bűnözés ellen fordítják.

A prohibicionista megközelítéssel kapcsolatos globális konszenzust kikezdő szakadék egyre mélyül. Egyre több európai és latin-amerikai ország fordul el a kizárólag represszív modelltől.

Portugália és Svájc meggyőző példákat szolgáltatnak a prevencióra, kezelésre és ártalomcsökkentésre összpontosító drogpolitikák pozitív hatásairól. Mindkét ország dekriminalizálta a kábítószerek személyes használat céljából való tartását. Ez ahelyett, hogy a drogfogyasztás robbanásszerű növekedéséhez vezett volna, mint ahogy attól sokan féltek, valójában a kezelésbe vont emberek számának növekedését eredményezte, míg a drogfogyasztás általában véve csökkent.

Mikor a politikai megközelítés a büntetőjogi tiltástól a közegészségügyi megközelítés felé mozdul el, a drogfogyasztók nyitottabbá válnak arra, hogy az ellátórendszertől kérjenek segítséget. A fogyasztás dekriminalizációja ezenkívül csökkenti a dílerek hatalmát és befolyásolja és kontrollálja a fogyasztók viselkedését is.

Jelentésünkben azt javasoljuk, hogy a közegészségügy szempontjából – és a legfejlettebb orvostudomány alapján – mérjük fel a kannabisz személyes használat céljából való tartásának dekriminalizációjával járó előnyöket.

A marihuána messze a legszélesebb körben használt drog. Egyre több bizonyíték támasztja alá azt, hogy az általa okozott ártalmak a legrosszabb esetben is csak hasonlóak az alkohol és dohány által okozott ártalmakhoz. Ezenkívül a marihuána fogyasztásával járó legtöbb ártalom – a fogyasztók válogatás nélküli bebörtönzésétől a drogkereskedelemmel együtt járó erőszakig és korrupcióig – valójában a jelenlegi prohibicionista politikák eredménye.

A kannabisz dekriminalizációja ezért egy fontos lépés lehet a drogfogyasztás közegészségügyi és nem büntetőjogi megközelítése felé.

A hitelesség és hatékonyság érdekében a dekriminalizációt széleskörű prevenciós kampányoknak kell kísérniük. A dohányzásban az elmúlt évtizedekben bekövetkezett meredek és tartós csökkenés bizonyítja, hogy a tájékoztató és prevenciós kampányok sikeresek lehetnek, amennyiben összhangban állnak az általuk megcélzott emberek tapasztalataival. A dohányzást megfosztották dicsfényétől, megadóztatták és szabályozták; de nem tiltották be.

Egyetlen ország sem talált még átfogó megoldást a drogproblémákra. A megoldáshoz nincs szükség határozott választásra prohibíció és legalizáció között. A legrosszabb tilalom a gondolkodás tilalma. Manapság legalább megdőlt az a tabu, amely lehetetlenné tette az ilyen kérdésekről való vitát. Az alternatív megközelítéseket is számba veszik és alaposan megvizsgálják.

Végül az emberek kapacitása a kockázatok elemzésére és a tájékozott döntések meghozatalára éppen annyira fontos lesz, mint ezen drogok szabályozása és a humánusabb és hatékonyabb törvények és politikák. Igen, a drogok kikezdik az emberek szabadságát. De ideje felismerni azt is, hogy a drogfogyasztókkal szembeni represszív politikák, amelyek az előítéleken, félelmen és ideológián alapulnak, nem kevésbé fenyegetik a szabadságot.

Fernando Henrique Cardoso, Brazília volt miniszterelnöke (1995-2002), a Drogok és Demokrácia Latin-Amerikai Bizottságának társelnöke

ford: Sárosi Péter

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Drogpolitika, Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter