• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Café
  • Híradó
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A drogellenes háború elbukott

Szerző: Péter Sárosi | január 24, 2011

Tweet

A volt brazil elnök kudarcos politikának minősíti a tiltáson alapuló megközelítést

Forrás: thestar.com

A drogellenes háború egy vesztes háború, és 2011-ben eljött az idő arra, hogy eltávolodjuk a bünetésen alapuló megközelítéstől és egy új, a közegészségügyet, az emberi jogokat és a józan észt előtérbe helyező politikai szabályozást alakítsunk ki. Erre az alapvető következtetésre jutott a Drogok és Demokrácia Latin-Amerikai Bizottsága, amelyet Ernesto Zedillo volt mexikói és César Gaviria volt kolumbiai elnökkel együtt hoztunk létre.
Nyilvánvalóan jó indokunk volt arra, hogy ezzel a témával foglalkozzunk: a drogkereskedelemmel összefüggő erőszak és korrupció alapvető fenyegetést jelent a demokráciára térségünkben. Ebből a sürgető okból kifolyólag kezdtük el a jelenlegi politikák értékelését és az életképes alternatívák keresését. Elsöprő bizonyítékok állnak rendelkezésre arról, hogy a prohibicionista megközelítés, amely a termelés represszióján és a fogyasztás kriminalizácóján alapul, egyértelműen megbukott.

30 év kemény erőfeszítései után a drogtilalom csupán annyit ért el, hogy a termőterületek és a drogkartelek egyik országból a másikba helyeződjenek át (ez az ún. léggömb-effektus). Latin-Amerika a marihuána és a kokain fő exportőre maradt. Fiatalok ezrei veszítik életüket a bandaháborúkban. A droglordok a félelem segítségével egész közösségeket vonnak irányításuk alá.

Jelentésünket egy felhívással zártuk, amelyben paradigmaváltásra szólítottunk fel. Az illegális drogkereskedelem egészen addig folytatódni fog, ameddig létezik kereslet a drogok iránt. Ahelyett, hogy ragaszkodnánk a kudarcos politikákhoz, amelyek nem csökkentik a drogkereskedelem jövedelmezőségét – és így annak erejét – a drogok által okozott egyéni és társadalmi ártalmak, és így a drogok fogyasztásának csökkentésére kell összpontosítanunk.

Valamiféle drogfogyasztás a legkülönfélébb kultúrákban is létezett a történelem során. Napjainkban a drogok fogyasztása minden társadalmi rétegben előfordul. A legkülönfélébb emberek fogyasztanak drogokat a legkülönfélébb okokból: hogy csillapítsák a fájdalmukat vagy gyönyört érezzenek, hogy elmeneküljenek a valóság elől vagy éppen jobban érzékeljék azt.

A bizottság állásfoglalásában ajánlott megközelítés azonban nem pusztán arról szól, hogy fogadjuk el a drogjelenséget. A drogok ártalmasak az egészségre. Aláássák a fogyasztó döntéshozási képességeit. A tűk megosztásával HIV és egyéb fertőzések terjednek. A függőség pénzügyi problémákhoz és családon belüli erőszakhoz vezethet, ami különösen a gyermekeket veszélyezteti.

Fő célként ezért, amennyire csak lehetséges, a fogyasztás csökkentését kell kitűznünk. De ezt nem a fogyasztók bűnözőkként való bebörtönzésével lehet elérni, hanem ellátásba kell őket vennünk. Számos ország folytat olyan politikát, amely a prevenciót és a kezelést hangsúlyozza a represszióval szemben – és a represszív eszközöket az igazi ellenség, a szervezett bűnözés ellen fordítják.

A prohibicionista megközelítéssel kapcsolatos globális konszenzust kikezdő szakadék egyre mélyül. Egyre több európai és latin-amerikai ország fordul el a kizárólag represszív modelltől.

Portugália és Svájc meggyőző példákat szolgáltatnak a prevencióra, kezelésre és ártalomcsökkentésre összpontosító drogpolitikák pozitív hatásairól. Mindkét ország dekriminalizálta a kábítószerek személyes használat céljából való tartását. Ez ahelyett, hogy a drogfogyasztás robbanásszerű növekedéséhez vezett volna, mint ahogy attól sokan féltek, valójában a kezelésbe vont emberek számának növekedését eredményezte, míg a drogfogyasztás általában véve csökkent.

Mikor a politikai megközelítés a büntetőjogi tiltástól a közegészségügyi megközelítés felé mozdul el, a drogfogyasztók nyitottabbá válnak arra, hogy az ellátórendszertől kérjenek segítséget. A fogyasztás dekriminalizációja ezenkívül csökkenti a dílerek hatalmát és befolyásolja és kontrollálja a fogyasztók viselkedését is.

Jelentésünkben azt javasoljuk, hogy a közegészségügy szempontjából – és a legfejlettebb orvostudomány alapján – mérjük fel a kannabisz személyes használat céljából való tartásának dekriminalizációjával járó előnyöket.

A marihuána messze a legszélesebb körben használt drog. Egyre több bizonyíték támasztja alá azt, hogy az általa okozott ártalmak a legrosszabb esetben is csak hasonlóak az alkohol és dohány által okozott ártalmakhoz. Ezenkívül a marihuána fogyasztásával járó legtöbb ártalom – a fogyasztók válogatás nélküli bebörtönzésétől a drogkereskedelemmel együtt járó erőszakig és korrupcióig – valójában a jelenlegi prohibicionista politikák eredménye.

A kannabisz dekriminalizációja ezért egy fontos lépés lehet a drogfogyasztás közegészségügyi és nem büntetőjogi megközelítése felé.

A hitelesség és hatékonyság érdekében a dekriminalizációt széleskörű prevenciós kampányoknak kell kísérniük. A dohányzásban az elmúlt évtizedekben bekövetkezett meredek és tartós csökkenés bizonyítja, hogy a tájékoztató és prevenciós kampányok sikeresek lehetnek, amennyiben összhangban állnak az általuk megcélzott emberek tapasztalataival. A dohányzást megfosztották dicsfényétől, megadóztatták és szabályozták; de nem tiltották be.

Egyetlen ország sem talált még átfogó megoldást a drogproblémákra. A megoldáshoz nincs szükség határozott választásra prohibíció és legalizáció között. A legrosszabb tilalom a gondolkodás tilalma. Manapság legalább megdőlt az a tabu, amely lehetetlenné tette az ilyen kérdésekről való vitát. Az alternatív megközelítéseket is számba veszik és alaposan megvizsgálják.

Végül az emberek kapacitása a kockázatok elemzésére és a tájékozott döntések meghozatalára éppen annyira fontos lesz, mint ezen drogok szabályozása és a humánusabb és hatékonyabb törvények és politikák. Igen, a drogok kikezdik az emberek szabadságát. De ideje felismerni azt is, hogy a drogfogyasztókkal szembeni represszív politikák, amelyek az előítéleken, félelmen és ideológián alapulnak, nem kevésbé fenyegetik a szabadságot.

Fernando Henrique Cardoso, Brazília volt miniszterelnöke (1995-2002), a Drogok és Demokrácia Latin-Amerikai Bizottságának társelnöke

ford: Sárosi Péter

Kategória: Hírek Témák: Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI)Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek

Ex-EU drogcár: a drogtéma feszegetése politikai öngyilkosság

február 27, 2013 - Kardos Tamás

Vita a soron következő EU drogstratégiáról

december 19, 2012 - Kardos Tamás

Hiba volt a kannabisz átsorolása

november 20, 2012 - Kardos Tamás

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter