Videó interjú Demetrovics Zsolttal nemrég megjelent könyve alkalmából.
Videó interjú Demetrovics Zsolttal nemrég megjelent könyve alkalmából.
Részlet dr. Buda Béla előszavából:
Demetrovics Zsolt klinikai szakpszichológus, kulturális antropológus. Az ELTE Személyiség- és Egészségpszichológiai Tanszékének adjunktusa, az Addiktológia Tanszéki Szakcsoport vezetője, valamint a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet kutatója. Főbb kutatási területei az epidemiológia, a drogfüggőség pszichológiai és családdinamikai háttere, a viselkedési addikciók.
A szerző azokat a funkciókat tekinti át, amelyek a drogfogyasztó személyiség számára a szerhasználatot különösen kívánatossá tehetik, tehát a hozzászokáshoz hozzájárulnak és azt megerősítik. Nem véletlen, hogy a "funkciók" főleg a serdülőkorban és a fiatal felnőttkorban jelentkeznek, amikor a személyiség új és nehéz életfeladatok előtt áll, gyorsan fejlődik, idegrendszere és pszichikus szerveződése még képlékeny, és folyamatosan változik környezethez való viszonyában. Ilyenkor jelentkezik a sztresszek feszültsége, a szorongás és a gátlás, amelyek feldolgozásában még nem mindig hatékony, és ilyenkor van szüksége új örömforrásokra, élményformákra.
Menekülés, ingerkeresés, intimitás, csoporthoz tartozás, az önazonosság építése vagy éppen lázadás, önérvényesítés, tiltakozás kapcsolódhat a droghasználathoz és adhat annak az illető személyisége és mikroökológiai rendszere – családja, baráti köre, iskolai környezete stb. – számára sajátos funkciókat.