• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

A drogtilalom emberi jogi sérelmeket eredményez

március 5, 2010 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A világ egyik vezető társadalomtudományi intézetének tanulmánya a drogtilalomról

Egy friss tanulmány a London School of Economics and Political Science (LSE) intézményéből arra a – számunkra nem meglepő – következtetésre jutott, hogy azok az erőfeszítések, amelyek a kábítószerekkel kapcsolatos tevékenységek tiltását célozzák világszerte, emberi jogi sérelmekhez, megnövekedett erőszakhoz és korlátozott demokráciához vezetnek. A tanulmány szerzői azt állítják, hogy az előállítás és a kereskedelem felszámolását célzó beavatkozások egy biztonságosabb világ helyett egy még veszélyesebbet teremtenek. Úgy látják, hogy azok a globális igyekezetek, melyek a drogkereskedelmet a gyökerénél próbálják megragadni, a legalapvetőbb emberi jogokat sértik meg.

Az intézmény szociológia tanszékén született Fernanda Mena és Dick Hobbs Narcophobia: drugs prohibition and the generation of human rights abuses című tanulmánya, amely rávilágít, hogy a kínálatcsökkentés szükségességét alátámasztó okfejtések morális érveken és nem empirikus tényeken alapszanak. A szerzők szerint hasznosabb lenne a legalizáció helyett szabályozásról beszélni a nemzetközi különbségek figyelembevételével – felismerve többek között azt, hogy a kábítószereket előállító országok általában a legszegényebbek közé tartoznak, akik számára elsődleges bevételi forrást jelent az előállítás. Esetükben a megfelelő szabályozás égetően fontos feladat a kábítószerhez kapcsolódó bűnözés felszámolásához.

A tanulmány emellett megvizsgálja a drogkereskedelem történetét kezdve a 18. századtól – amikor az ópium még legális árucikk volt – napjaink ENSZ egyezményeken alapuló, a drogkereskedelmet tiltó szabályozásáig. Ezen a ponton válik világossá, hogy a prohibíció nem kívánt következményei összeütközésbe kerülnek az ENSZ alapértékeit tükröző Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában foglaltakkal, amely védelmet biztosítana a gyilkossággal, a kínzással, a kegyetlen és embertelen bánásmóddal és a kitaszítással szemben. A tilalom rendszere ezeket a sérelmeket azonban mind eredményezi.

A szerzők példaként betekintést nyújtanak Brazília sokkoló statisztikáiba, ahol 20-szor nagyobb a meggyilkolt lakosok száma, mint Európában. E halálesetek negyede-fele a kábítószer-kereskedelemhez köthető és a bizonyítékok azt mutatják, hogy a militarista drogellenes háború jelentősen hozzájárul ehhez a statisztikához. Brazília egyes részein például a rendőrök tüzet nyithatnak azokra a gyerekekre, akiket a drogbandák toboroztak maguknak.

Hobbs professzor meglátása szerint a világ teljesen rosszul kezeli a kábítószerkérdést, hiszen morálisan magasabb rendűnek ítéli a drogkereskedelem megszűntetését, mint az emberi jogok sorozatos és súlyos megsértését, amit ezek az erőfeszítések eredményeznek. A tanulmány javasolja, hogy gondoljuk újra a prohibíció paradigmáját és vizsgáljuk meg, miként lehet visszalépni ebből az elhibázott politikából. Egy olyan új megközelítést tartanának kívánatosnak, amely a fejlesztésen, az oktatáson, a kezelésen és a társadalmi elfogadáson alapulna.

Forrás: Az LSE intézmény honlapja

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.03.05.

Kapcsolódó írások:

Frederick Polak: Drogszabályozás a legalizáció után
Ethan Nadelmann szócikke a drogtilalomról
Ethan Nadelmann: Vessünk véget a drogtilalomnak
A drogellenes háború megbukott – mi jön utána?
A drogellenes háború után

Kategória: Hírek Témák: Emberi jogok, Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI), Latin-Amerika, Legalizáció, Nemzetközi szervezetek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter