A kanadai rendőrség az Egyesült Államok Drogellenes Ügynökségének (DEA) utasítására letartóztatta a Brit-Kolumbiai Marihuána Párt (BCMP) vezetőjét és a kanadai marihuána-legalizációs mozgalom első számú emberét, Marc Emeryt.
A kanadai rendőrség az Egyesült Államok Drogellenes Ügynökségének (DEA) utasítására letartóztatta a Brit-Kolumbiai Marihuána Párt (BCMP) vezetőjét és a kanadai marihuána-legalizációs mozgalom első számú emberét, Marc Emeryt.
Emery nevéhez a legalizációs mozgalom mellett nagyszabású üzleti vállalkozások is fűződnek, így például az Emery’s Seeds vállalat, amely kendermagok forgalmazásával foglalkozott és évente mintegy 2,5 millió dolláros bevételt hozott. Ebből a profitból hozta létre az önmagát „Fűhercegként” (Prince of Pot) aposztrofáló férfi az egyik legnívósabb színes kannabisz-kultúra magazint (Cannabis Culture), az első online kannabisz-tévét (Pot-TV) és a heroinfüggők rehabilitációjával foglalkozó vancouveri iboga-terápiás házat. Emery évek óta botránykőnek számított a kanadai médiában, tavaly nyáron például országos turnét tartott, melynek során a televíziós kamerák előtt nyilvánosan marihuánát szívott a helyi rendőrkaptiányságok épülete előtt. Az akció eredményeként három hónapot töltött börtönben.
Marc Emery egy korábbi akció során
"Miután legyőzted a félelmedet attól, amit veled tehetnek, képes leszel rá, hogy úgy élj, mintha a marihuána legális lenne, ügyet sem vetve a fenyegetésekre. Csinálhatnak velem bármit – letartóztathatnak, bebörtönözhetnek, sőt, még meg is ölhetnek – ettől még nem fogok félelemben élni."
Marc Emery
Július 28-án pénteken a halifaxi (Új-Skócia) marihuána-fesztiválra tartó Emeryt és két alkalmazottját a kanadai királyi rendőrség váratlanul ismét őrizetbe vette, ezúttal az Amerikai Egyesült Államokból érkezett kérvényre hivatkozva. A két állam között érvényben lévő bilaterális megállapodás ugyanis lehetővé teszi, hogy az amerikai hatóságok kérvényezzék az USA területén elkövetett bűncselekménnyel gyanúsított egyének kiadatását. Az amerikai Drogellenes Ügynökség (DEA) hivatalosan azért kérte Emery őrizetbe vételét, mivel szerintük az Emery’ s Seed vállalat által eladott magok segítségével számos amerikai állampolgár valósította meg a „kábítószerrel való visszaélés” bűncselekményét (magyarul marihuánát termesztettek). Emery-re az USÁ-ban életfogytig tartó börtönbüntetés vár, a kanadai törvények értelmében azonban az Igazságügyi Minisztériumnak jóvá kell hagynia a kiadatási kérelmet, ez a folyamat pedig akár évekig is elhúzódhat (lásd korábbi cikkünket: Bűnözők vagy politikai menekültek?). Úgy tűnik azonban, hogy az Emery-birodalomnak befellegzett: ingó- és ingatlan vagyonát a rendőrség lefoglalta. Kanadai karikatúra Emery őrizetbe vételéről
Bár a hivatalos vádirat szerint Emery-t gyakorlatilag drogdílerkedés miatt akarják elítélni, a kanadai marihuána-aktivisták szerint a rendőri akció politikai motivációihoz nem fér kétség. Kirk Tousaw, a BCMP szóvivője egyenesen „a DEA által szított politikai üldözésről” beszél. Tény, hogy Emery már régóta szálkát jelentett az amerikai „drogellenes háború” harcosainak szemében, mivel az amerikai legalizációs csoportokat is pénzügyi támogatásban részesítette. John Walters, a Fehér Ház drogügyi irodájának (ONDCP) vezetője többször is kárhoztatta az északi szomszéd liberális marihuána-politikáját, és kijelentette, hogy a Kanadából az USÁ-ba áramló kannabisz nagy veszélyt jelent az amerikai ifjúságra (a statisztikák szerint ugyanakkor az USÁ-ba importált kannabisznak csupán töredéke érkezik Kanadából). A Seattle Post-Intelligencer c. amerikai lap által a DEA egyik vezető tisztviselőjével készített interjú szintén a politikai motivációk elméletét erősíti meg: „Marc Scott Emery mai letartóztatása nem csak a kanadai és amerikai kannabisz-kereskedelemre mért jelentős csapást, hanem a legalizációs mozgalomra is.” |