• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

A herbáltól Sorosig egy percben

június 18, 2015 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A Híradó a szintetikus kannabinoidokról közölt cikkében a „drogliberalizációs kampányokat” folytató szervezeteket ostorozza

Röviddel a szintetikus kannabinoidok („herbál”, „biofű”) térnyeréséről szóló Herbál Para konferenciát követően – melyen az előadók és a hallgatóság éles kritikával illette a hiányos kormányzati fellépést – a Híradó honlapja cikket jelentetett meg a hagyományos kannabiszról és a szintetikus másáról, mely rövidsége ellenére számos csúszatást és félreértést tartalmaz.
 
 
 
Az írás a szintetikus kannabinoidok döbbenetes hazai térnyeréséről nem számol be, nevesül arról, hogy tavaly már kétszer annyi „műfüvet” foglaltak le, mint természetes kannabiszt és a problémát pusztán abban látja, hogy bár veszélyesebb a marihuánánál, „mégsem üldözi a törvény”. Ezzel szemben a helyzet az, hogy Magyarországon éppen hogy kizárólag törvényekkel próbáljuk üldözni a szintetikus kannabinoidokat, de a gyártók és a terjesztők leleményességének köszönhetően a szerek kicsúsznak a kezeink közül és a prevenció támogatása híján egyre több kamasz kerül kapcsolatba velük. Világosan látszik, hogy önmagában a törvényi üldözés nem jelent megoldást.
 
Újabb tévedés a műfüvek elsődleges összetevőjeként a JWH-018 nevű vegyületet azonosítani. A hatóanyagot még 2008-ban mutatták ki, az akkor Spice néven értékesített termékeken, amit gyógynövény-keverékként boltokban forgalmaztak. A vegyületet hazánkban 2012 január elsején helyezték tiltólistára. Ezt követően számtalan szintetikus kannabinoid jelent meg a piacon, melyek a listára helyezés függvényében máig folyamatosan változnak, de a kábítószerek listájára került JWH-018 terjesztése már rég nem kifizetődő, így hosszú évek óta nem minősül elsődleges összetevőnek. 
 
A cikk szerint a vegyészek „büntetlenül folytatnak emberkísérletet a kábítószerfüggőkön”, ami egy újabb csúsztatás. Mostanra sok fiatal előbb találkozik szintetikus kannabinoiddal, mint természetes marihuánával, így messze nem jelenthető ki, hogy a vegyületeket csak a kábítószerfüggőknek szánják. A függést megelőző szerhasználati motiváció leggyakrabban a szegénység és a kilátástalanság, melyben az olcsó „herbál” kézenfekvő választást jelent a fiataloknak, ahogyan ez a Mátraverebélyen készített filmünkből is kiderül.
A cikk a drogpolitikai reformokért küzdő szervezeteket is megszólítja: 
 
„A Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének tudósainak egy új fejlesztésű szupermikroszkóp segítségével sikerült bizonyítaniuk, hogy a marihuánás cigaretta sokkal veszélyesebb annál, amit például a Soros György által támogatott alapítványok próbálnak elhitetni róla drogliberalizációs kampányaikban.”
 
Az MTA tudósai egész pontosan szuperrezolúciós, azaz extra nagy felbontású mikroszkópot használtak. A kutatás vezetője, Dr. Katona István kérdésünkre elmondta, hogy nem általában vizsgálták a marihuánás cigaretta hatásait, hanem  a nagymértékű rendszeres fogyasztásról tettek megállapításokat és hangsúlyozta, hogy a legkomolyabb kockázatot a 21 éves kor előtti kannabisz fogyasztás jelenti. Mindez pedig teljesen összhangban van azzal, amit többet között mi is közvetítünk a kannabiszról. A sugalmazással ellentétben a kábítószert tiltó törvények enyhítését nem a tiltott szerek veszélytelensége indokolja, hanem az, hogy a fogyasztók üldözése több kárt okoz, mint amennyi hasznot hoz. A kannabisz esetében az MTA-KOKI kutatását vezető Dr. Katona egyetértett velünk a dekriminalizáció indokoltságában sőt, bizonyos keretek között a kannabisz legalizációját sem tartja ördögtől valónak.
 
Hamis tehát az a kép, amely azt sugallja, hogy a tudomány újabb eredményei alátámasztják a szigorú drogpolitikai megközelítést. Épp ellenkezőleg, a kábítószerek kockázatainak alaposabb megismerése újabb indokot nyújt a drogpolitika újragondolására és az olyan szabályozási formák kialakítására, melyekben a fiatalkorúak kisebb arányban próbálják ki az alkoholt és más drogokat. Ebben egyelőre a legalizáció jobban teljesít.
 
Kardos Tamás
Drogriporter
2015.06.17.
 

Kategória: Hírek Témák: Legalizáció, Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter