Egy herointúladagolásban meghalt brit fiú apja szerint a hasonló tragédiákat csak úgy lehetne megelőzni, ha szabályoznák és ellenőriznék a drogpiacot.
Egy herointúladagolásban meghalt brit fiú apja szerint a hasonló tragédiákat csak úgy lehetne megelőzni, ha szabályoznák és ellenőriznék a drogpiacot.
Mìg idehaza egy herointúladagolásban meghalt fiú apja az országot járva kampányol a szigorú drogpolitika mellett, Nagy-Britanniában egy fiát ugyanilyen módon elveszìtő apa arra kéri a törvényhozókat, hogy fontolják meg a heroin legális szabályozásának kialakìtását, mivel egyedül ìgy lehetne megakadályozni a hasonló tragédiákat. Fulton Gillespie fia, Scott 33 évesen adagolta túl magát – Mr. Gillespie azonban rámutat arra, hogy az a jelenség, amit a közvélemény „túladagolásként” ismer, valójában nem szükségszerű velejárója a heroinfogyasztásnak. Scott példája jól mutatja, miként járul hozzá a szigorú drogpolitika a kockázatok növeléséhez: a fiú 3 hetet töltött börtönben, mivel a napi adagja előteremtése érdekében lopott. A börtönben nem kapott semmilyen helyettesìtő szert (pl. metadont), ì gy a szervezete elszokott a herointól. Bár a szárazelvonáson a börtönben keresztülmegy a droghasználó, a börtön nem motiválja a leszokásra. Így amikor Scott újra szabadlábra került, első dolga az volt, hogy ismét belője magát heroinnal – de a hosszú absztinencia csökkentette a drog iránti tolerancia-szintjét, és szervezete felmondta a szolgáltatot.
Mr. Gillespie szerint fia nem halt volna meg, ha az állam legális hozzáférést biztosítana a függőknek a heroinhoz, hiszen akkor nem kellett volna lopnia a drog előteremtéséért, nem került volna börtönbe és nem adagolja túl magát. (Megjegyzés: a legális heroinfelìró programokon részt vevő függők között a túladagolások száma gyakorlatilag egyenlő a nullával. ) Az apa hangsúlyozta, hogy ettől még nem tartja elfogadhatónak a droghasználatot magát – ugyanakkor úgy gondolja, hogy a drogkereskedelmet ki kell venni a dìlerek kezéből. „Ki kell vennünk a drogok ellenőrzését a bűnözők kezéből, és oda kell helyeznünk, ahová kell: az emberekhez. Ma a bűnözők irányìtanak.” Mr. Gillespie egyike volt annak a három szülőnek, akiket a brit parlament alsóházának belügyi bizottsága meghallgatott. Egy másik szülő, Hope Humphreys szerint a szülők között nagyon sokan tudatlanok a drogokkal kapcsolatban és inkább hátat fordìtanak a problémának. A heroinfogyasztó fiatalok szüleit tömörìtő Panic civil szervezet alapìtója, Tina Williams szerint nem csak az számìt, hogy a törvények mit mondanak, hanem hogy a függők és családjaik mennyi támogatást kapnak a különféle rehabilitációs szolgáltatásoktól. „Az, hogy a drog legális vagy illegális, akár lényegtelen is lehet,” mondja. „A törvény csak egy oldala annak a sokoldalú megközelìtésnek, amelynek a prevenciót és tájékoztatást is magába kell foglalnia.”
Richard Burnstrom
Nagy-Britanniában nem csak a szülők között találunk olyanokat, akik másként képzelik el a helyes drogpolitikát. Richard Burnstrom, az Észak-Walesi Rendőrkapitányság kapitánya például arról beszélt a BBC riporterének, hogy a jelenlegi drogellenes harc megnyerhetetlen. „ Egy olyan környezetet teremtettünk, amelyet a szervezett bűnözés kiaknázhat, és meg is teszi,” mondta. „Szó szerint több millió fontot zsebelnek be a bűnszervezetek a függőktől, ennek minden egyes penny-je illegális. Robbanásszerű növekedést okoztunk a szervezett bűnözésben, a fegyveres bűnözésben, ennek következményeit egész társadalmunk nyögi – nagyon pusztìtó, romboló politika ez.” Egy másik magasrangú rendőrtiszt, Tom Lloyd, korábbi cambridgeshire-i rendőrkapitány szintén társadalmi vitára szólìtott fel a jelenlegi drogpolitika alternatìváinak felfedezésére, mivel az illegális drogpiac jelenleg bűnözőknek hajt óriási hasznot, mivel nincs megadóztatva és ellenőrzve.
Sárosi Péter
Kapcsolódó cikkek: