• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Cikkek
  • Filmek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

A Híradó drogosai

január 9, 2012 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A Híradó és az MTI ráerősít a drogfogyasztók megbélyegzésére

Utoljára novemberben lepődtünk meg azon, hogy a Híradó portálja a közbeszéddel – és ezzel együtt a droghasználók stigmatizácálása ellen folytatott erőfeszítésekkel – szembe menve hajlamos „drogosnak” bélyegezni egyes személyeket pusztán azért, mert valamely nyilvánosságra került esetben kábítószert fogyasztottak. Úgy tűnik, hogy a Híradó most ráerősít erre a vonalra.

Múlt hét pénteken a világ egyik legelismertebb orvosi szakfolyóirata, a The Lancet, három részes sorozatot jelentetett meg a globális közegészségügyi károkról és a drogfüggőség jelenségének politikai következményeiről. A sorozat első – a sajtó által is felkapott – része a kábítószerek (pontosabban az adatgyűjtés során könnyebben követhető illegális szerek: az amfetaminok, a kannabisz, a kokain és az opiátok) fogyasztásának elterjedtségét és a problémás használat következményeit veszi számba és veti össze a legális drogok okozta károkkal.

Külföldi lapok – például a WebMD, a Yahoo, a Sky News, vagy éppen az LA Times – precíz beszámolókkal tudtak szolgálni, de a magyar sajtó híradásait már beárnyékolták a jól ismert előítéletek. Köztudott, hogy hazánkban kifejezetten magas a drogfogyasztók elutasítottsága, ami nem csak abban jelenik meg, hogy a magyarok legkevésbé drogfogyasztók szomszédságában szeretnének élni, de a közgondolkodás egyéb területeit is áthatják. Ennek a gondolkodásmódnak egy jellegzetes megnyilvánulása, hogy a fenti hírrel kapcsolatban a Híradó.hu például nem 200 millió kábítószer-fogyasztóról, hanem ugyanennyi „drogok rabságában” élő személyről számol be, noha a Lancet tanulmánya világossá teszi, hogy „149 és 271 millió közé tehető azok száma világszerte, akik életük során legalább egyszer használtak valamilyen kábítószert”. Ez a Híradó.hu és az MNO, de az összes MTI forrásból táplálkozó lap szerint egyet jelent a kábítószer-függéssel, vagyis szerintük 200 millió „drogos” él a világon. Az már csak hab a tortán, hogy a közel kétszáz éve alapított, neves brit lapot az MTI ausztrálnak véli, pedig Ausztrália és Új-Zéland neve a világ legnagyobb marihuána fogyasztóiként merül fel. 
 

 

A hétvégén újabb eset adott alkalmat a Híradónak egy kiadós „drogosozásra”. Vasárnap délelőtt három fiatalt találtak eszméletlenül egy szórakozóhely közelében, akikről később kiderült, hogy minden valószínűség szerint a GHB – és vele egy időben más kábítószerek fogyasztása – vezetett a rosszullétükhöz. Míg a Metropol egy korrekt beszámolót adott a történtekről, melyben a GHB történetéről és felhasználási módozatairól is írtak, illetve az esettel kapcsolatban szakértőt is megszólítottak, addig a Híradó/MTI ismét inkább belerúgott még egyet az áldozatokba azzal, hogy már a címben „drogosnak” bélyegezte őket. Sovány vigasz, hogy a TV2 sem tett másként, de nekik legalább részletesebb diagnózist sikerült kicsikarniuk a fiatalokat ellátó Dr. Zacher Gábor toxikológusból.
 

 

Vajon mennyiben szolgálná a prevenciót és a szenvedélybetegek pozitívabb és empatikusabb megítélését, ha ezentúl minden, különböző hírekben megjelenő alkoholfogyasztót alkoholistának bélyegezne a sajtó? Körülbelül annyira, mint a „drogos” címke rásütése boldog-boldogtalanra, akik különböző szereket eltérő motivációból fogyasztanak.  

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.01.09.

Kategória: Hírek Témák: Magyar drogpolitika, Médiamonitor

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter