2005. március 23-án, a Kendermag Egyesület három tagja jelentkezett a rendőrségen és bejelentette, hogy a közelmúltban kábítószert fogyasztottak. A „Polgári Engedelmességi Mozgalom” néven megkezdett akció egy kampány kezdetét jelenti, melyben az egyesület arra szólít mindenkit, aki valaha egyszer is kábítószert fogyasztott, menjen el a rendőrségre és ismerje azt el.
2005. március 23-án, a Kendermag Egyesület három tagja jelentkezett a rendőrségen és bejelentette, hogy a közelmúltban kábítószert fogyasztottak. A „Polgári Engedelmességi Mozgalom” néven megkezdett akció egy kampány kezdetét jelenti, melyben az egyesület arra szólít mindenkit, aki valaha egyszer is kábítószert fogyasztott, menjen el a rendőrségre és ismerje azt el.
2005. március 23-án, a Kendermag Egyesület három tagja jelentkezett a rendőrségen és bejelentette, hogy a közelmúltban kábítószert fogyasztottak.
A „Polgári Engedelmességi Mozgalom” néven megkezdett akció egy kampány kezdetét jelenti, melyben az egyesület arra szólít mindenkit, aki valaha egyszer is kábítószert fogyasztott, menjen el a rendőrségre és ismerje azt el. Az akció a „hagyományos” májusi kenderdemonstrációig tart, addig szerdánként lehet jelentkezni a Teve utcában.
A Kendermag Egyesület honlapján minden részlet megtalálható a mozgalomról és arról, hogy milyen következményekkel jár ha valaki Polgári Engedelmességétől hajtva feljelentést tesz maga ellen „kábítószerrel való visszaélés miatt”. A jogi tanácsokat a TASZ munkatársai készítették el, a Kendermag Egyesület három tagjának jogi védelmét Pelle Andrea látja el.
Az akció közvetlen előzményét az adta, hogy a rendőrség az utóbbi hetekben több szórakozóhelyen újra razziákat tartott. Az egyesület közleményében tiltakozik az ellen, hogy bár politikusaink pártállástól függetlenül rendre azt hangoztatják, hogy nem cél a kábítószerfogyasztók rács mögé zárása, és a 2000-ben konszenzussal elfogadott Nemzeti Drogstratégia sem tűzi ki célul a kábítószer-fogyasztók üldözését, a gyakorlatban mégis háború folyik a drogfogyasztók ellen.
A szórakozóhelyeken tartott razziákkal szinte kizárólag fogyasztókat lehet kézre keríteni, terjesztőket, hálózatokat lehetetlen ilyen módon tetten érni. A kábítószer-fogyasztók üldözése amellett hogy rendkívül költséges, évente közel 5000 családot sodor krízishelyzetbe. „Ez alatt a keménydrogok és terjesztők üldözésére tized annyi forrás áll a rendőrség rendelkezésére. Ma nagyságrendileg 15-ször annyit költ az állam a fogyasztók üldözésére, mint megelőzésre és ártalomcsökkentésre együttesen.”
Ma magyarországon hatszázezernél is több ember fogyasztott életében illegális drogot, túlnyomó többéségben kannabiszszármazékokat. Az egyesület célja, hogy ne viseljünk háborút saját magunk, saját gyermekeink ellen. A fogyasztók értelmetlen üldözése helyett a forrásokat és energiáinkat a probléma ésszerű és szakmailag megalapozott kezelésére fordítsuk. A Polgári Engedelmességi Mozgalom egy jelentős lépés a kábítószerek dekriminalizálása felé.
Itt letölthető az önfeljelentő formanyomtatvány!
Kapcsolódó cikkek:
Újabb önfeljelentők és híres szimpatizánsok, nol.hu, 2005. április 7.
Demokrácia-játék, nol.hu, Féderer Ágnes, 2005. április 1. péntek
Drogjog, Petri Lukács Ádám, Népszava, 2005. március 31.
Nyolccal bővült az öndrogfeljelentők száma, origo.hu, 2005. március 30., szerda
Engedelmes feljelentések újra és újra, nol.hu, 2005. március 30. szerda
Mesterházy nem büntetne, gyógyítana, nol.hu, Agyagási Edit, 2005. március 26.
Nyomozás indult az önfeljelentő kenderaktivisták ellen, index.hu 2005. március 25., péntek
Kendermagosok a fölkészült rendőrségen Népszabadság, Agyagási Edit, 2005. március 24.
Kábítószerkampány: Kendermag-akció a rendőrségen 2005. március 23., szerda hvg.hu
A drogozás beismerésére buzdít a Kendermag 2005. március 23., szerda origo.hu
Feladja magát három kenderaktivista a rendőrségen 2005. március 22., kedd index.hu