„Miközben egyre több helyen legalizálják a fogyasztását [a marihuánának], a kutatók óva intenek ettől, és az elhízás veszélyeire hívják fel a figyelmet” – olvashatjuk a vs.hu-n. Tényleg lenne összefüggés a füvezés, a marihuána szabályozása és az elhízás között?
Minthogy a legalizáció eredményeiről az eltelt idő rövidsége miatt korlátozottak a tapasztalataink, maradjunk az első kérdésnél, vagyis: hizlal-e a füvezés?
A kannabisz étvágyfokozó hatásáról már a 16. századból is találhatunk írásos dokumentumot és jelenkori gyógyászati alkalmazási területei is részben ezt a tulajdonságát aknázzák ki, például azon rákos betegek körében, akik étvágytalansággal küzdenek. A vizuális média hajlamos erre a hatásra rájátszani, ezért a sorozatokban, filmekben és a füves mémekben rendszeresen ábrázolják csillapíthatatlan zabagépekként a kannabisz fogyasztóit. Azonban míg a marihuána fokozza az étvágyat, nem szükségszerűen növeli az elhízás esélyét, sőt! Egy 2011-ben, 52000 fő adatai feldolgozása alapján publikált kutatás épp azt mutatta ki, hogy míg a marihuánát egyáltalán nem fogyasztók körében 22-25% az elhízás aránya, addig a füvezők körében csupán 16-17%. Azok körében pedig, akik rendszeresen, hetente minimum 3-szor fogyasztottak marihuánát, az elhízási arány 14%-volt. Az American Journal of Epidemiology-ban publikált tanulmány szerzői – akik ellentétes eredményre számítottak – a miérttel kapcsolatban több hipotézist is felállítottak. Yann Le Strat kutatásvezető egyik lehetséges magyarázata szerint a füvezők az élet egyéb területein is kockázatvállalóbbak, ami összefüggésben állhat a fokozottabb aktivitással. Másik lehetőség, amit maga Le Strat is valószínűtlennek tart, hogy a füvezők többet mozognak és hajlamosabbak a diétázásra.
Az azóta eltelt időszakban megjelent egy kutatás, amely újabb lehetséges irányt mutat a kannabisz fogyasztók körében megfigyelt alacsonyabb elhízási arány megértésére. Az egy évvel ezelőtt az American Journal of Medicine-ben megjelent tanulmány kimutatta, hogy a marihuána hatóanyagai kedvezően befolyásolják a vércukorszintet és csökkentik a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Ez pedig arra is magyarázatot nyújthat, hogy étvágygerjesztő hatása ellenére miért nem vezet elhízáshoz a marihuána használata. Sajnos a VS cikkében említett friss kutatást nem sikerült megtalálni (és a szerző e válaszcikk megjelenéséig nem küldte el a forrást) mégis, az utóbbi időben publikált tanulmányok épp arra engednek következtetni, hogy a kannabisz fogyasztása nem növeli az elhízás esélyét. Az összefüggés megfelelőbb megértéséhez további kutatások szükségesek, így felelőtlenségnek tűnik jóslatokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy a legalizáció miként fog hatni az elhízási arányra – pláne akkor, amikor még azt sem látjuk világosan, hogy az új szabályozás miként befolyásolja a kannabisz fogyasztási szokásokat.
Kardos Tamás
Drogriporter
2014.05.23.