• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A legalizáció hizlal?

Szerző: Kardos Tamás | május 23, 2014

Tweet

„Miközben egyre több helyen legalizálják a fogyasztását [a marihuánának], a kutatók óva intenek ettől, és az elhízás veszélyeire hívják fel a figyelmet” – olvashatjuk a vs.hu-n. Tényleg lenne összefüggés a füvezés, a marihuána szabályozása és az elhízás között?

Minthogy a legalizáció eredményeiről az eltelt idő rövidsége miatt korlátozottak a tapasztalataink, maradjunk az első kérdésnél, vagyis: hizlal-e a füvezés?
 

 

A kannabisz étvágyfokozó hatásáról már a 16. századból is találhatunk írásos dokumentumot és jelenkori gyógyászati alkalmazási területei is részben ezt a tulajdonságát aknázzák ki, például azon rákos betegek körében, akik étvágytalansággal küzdenek. A vizuális média hajlamos erre a hatásra rájátszani, ezért a sorozatokban, filmekben és a füves mémekben rendszeresen ábrázolják csillapíthatatlan zabagépekként a kannabisz fogyasztóit. Azonban míg a marihuána fokozza az étvágyat, nem szükségszerűen növeli az elhízás esélyét, sőt! Egy 2011-ben, 52000 fő adatai feldolgozása alapján publikált kutatás épp azt mutatta ki, hogy míg a marihuánát egyáltalán nem fogyasztók körében 22-25% az elhízás aránya, addig a füvezők körében csupán 16-17%. Azok körében pedig, akik rendszeresen, hetente minimum 3-szor fogyasztottak marihuánát, az elhízási arány 14%-volt. Az American Journal of Epidemiology-ban publikált tanulmány szerzői – akik ellentétes eredményre számítottak – a miérttel kapcsolatban több hipotézist is felállítottak. Yann Le Strat kutatásvezető egyik lehetséges magyarázata szerint a füvezők az élet egyéb területein is kockázatvállalóbbak, ami összefüggésben állhat a fokozottabb aktivitással. Másik lehetőség, amit maga Le Strat is valószínűtlennek tart, hogy a füvezők többet mozognak és hajlamosabbak a diétázásra.
 

 

Az azóta eltelt időszakban megjelent egy kutatás, amely újabb lehetséges irányt mutat a kannabisz fogyasztók körében megfigyelt alacsonyabb elhízási arány megértésére. Az egy évvel ezelőtt az American Journal of Medicine-ben megjelent tanulmány kimutatta, hogy a marihuána hatóanyagai kedvezően befolyásolják a vércukorszintet és csökkentik a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Ez pedig arra is magyarázatot nyújthat, hogy étvágygerjesztő hatása ellenére miért nem vezet elhízáshoz a marihuána használata. Sajnos a VS cikkében említett friss kutatást nem sikerült megtalálni (és a szerző e válaszcikk megjelenéséig nem küldte el a forrást) mégis, az utóbbi időben publikált tanulmányok épp arra engednek következtetni, hogy a kannabisz fogyasztása nem növeli az elhízás esélyét. Az összefüggés megfelelőbb megértéséhez további kutatások szükségesek, így felelőtlenségnek tűnik jóslatokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy a legalizáció miként fog hatni az elhízási arányra – pláne akkor, amikor még azt sem látjuk világosan, hogy az új szabályozás miként befolyásolja a kannabisz fogyasztási szokásokat.  

Kardos Tamás
Drogriporter
2014.05.23.

Kategória: Hírek Archívum: Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

A készülő Fővárosi Drogstratégia társadalmi vitájáról

november 28, 2023 - Péter Sárosi

Züri Can: Legális fűszívás Svájcban

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

Gyógyító tudatállapotok

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter