• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A német Alkotmánybíróság a fűről

Szerző: admin | január 25, 2005

Tweet

A legfelsőbb német bírói testület január 13-án hozott döntése alapján a jövőben nem indulhat kábult állapotban történő autóvezetés miatt eljárás azok ellen a sofőrök ellen, akiknek a vérében csekély mennyiségben kimutatják a kannabisz hatóanyagának, a THC-ének a nyomait.

A legfelsőbb német bírói testület január 13-án hozott döntése alapján a jövőben nem indulhat kábult állapotban történő autóvezetés miatt eljárás azok ellen a sofőrök ellen, akiknek a vérében csekély mennyiségben kimutatják a kannabisz hatóanyagának, a THC-ének a nyomait.

A német Szövetségi Alkotmánybíróság (Bundesvervassungsgericht) egy alsóbb szintű kalsruhei bíróság döntését másította meg, amely egy férfit bűnösnek talált a kábult állapotban történő autóvezetés bűnében azért, mert a rendőrségi vizsgálat a THC nyomait mutatta ki a vérében. A férfi ugyanakkor saját állítása szerint a rendőri intézkedés idején egyáltalán nem volt kábult állapotban, ugyanis 16 órával előtte szívott kannabiszt (hasist).

 

A kannabisz pszichoaktív hatásai rendszerint csupán egy-két óráig tartanak, 16 órával a fogyasztás után teljesen elmúlnak. A THC ugyanakkor a többi droghoz (pl. alkohol) képest viszonylag lassan ürül ki a szervezetből, gyakran még 2 héttel a fogyasztás után is kimutathatók. A korábbi német joggyakorlat alapján azonban a vérben kimutatott bármilyen kannabisz fogyasztásra utaló jel automatikusan magával vonja azt, hogy a sofőr ellen kábult állapotban történő vezetés miatt eljárást indítsanak. Még akkor is, ha az az intézkedés idején már nyilvánvalóan nem állt a kannabisz hatása alatt.

 

A kannabisznak az autóvezetésre gyakorolt hatásait illetően a tudományos kutatások megállapították, hogy bár nem veszélytelen a kannabisz hatása alatt a volán mellé ülni, ez a drog sokkal kisebb kockázatot jelent a közúti balesetokozás szempontjából, mint az alkohol, mely a balesetek egyik fő oka. Még a marihuána legalizációját szorgalmazók sem ellenzik ugyanakkor azt, hogy a kannabisz hatása alatt lévő sofőröket ugyanúgy büntessék, mint az alkoholos állapotban vezetőket. Az alkoholszondákkal ellentétben ugyanakkor a kannabisz-tesztek nem mutatják ki megbízhatóan azt, hogy a vérben vagy vizeletben kimutatott THC maradványok aktuális vagy jóval korábbi fogyasztásra utalnak. 

 

A kalsruhei férfi vérében 0.5 nanogramm THC-ét mutattak ki, ez nyilvánvalóan kevés ahhoz, hogy pszichoaktív hatásokat fejtsen ki. A jelenlegi fejlett drogtesztelési eljárások azonban már az ilyen elenyésző mennyiséget is képesek kimutatni, ezért a bíróságoknak meg kell szabniuk azt a limitet, amely feletti érték esetén aktuális pszichoaktív hatásokra lehet következtetni (az alkoholnál ez a vér-alkohol koncentráció). Az Alkotmánybíróság javaslata szerint a bíróságok számára ez az ésszerű limit 1 nanogramm. (A tudományos kísérletek szerint körülbelül 2 nanogramm per milliliter koncetráció alatt pszichoaktív hatások nem lépnek fel). 

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Drogpolitika, Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter