• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A nyár és a drogok (Kritika – Kamaszpanasz)

Szerző: Kardos Tamás | július 8, 2014

Tweet

Rövid és kétes hatásfokú útmutató szülőknek, tinédzserkorú gyerekük droghasználatának megelőzésére

Nagy a pangás idén az ilyenkor megszokott nyári prevenciós gyorstalpaló cikkek terén, július második hetéig kellett várni, hogy befusson az egyik első jelentkező. A Médiamonitorban már sokszor szereplő Kamaszpanasz ezúttal egy kaliforniai rehabilitációs központ írását alapul véve közölt egy rövidke cikket a szülőknek arról, hogyan előzzék meg kamaszkorú gyermekük droghasználatát. Csodálkoznánk, ha a nyúlfarknyi írás hatékony védelmet jelentene.
 

 
 

Az eredeti cikk elsősorban a kaliforniai szülőkhöz szól, ezért érthető, hogy gyerekeik számára az egyik fő veszélyforrásként az ott gyógyászati célból elérhető kannabisz tartalmú ételeket és a még legálisan kapható dizájner drogokat jelöli meg. A magyar verzióban az intelem már a következőképpen jelenik meg: „Leginkább azok jelentik a problémát, melyek könnyen hozzáférhetőek. Ilyenek a kekszbe, süteménybe kevert kábító vagy élénkítő hatású anyagok.”

Lehet arról vitatkozni, hogy Magyarországon mennyire könnyű belefutni egy élénkítő szerrel felturbózott kekszbe, de kétségtelen, hogy még a füves sütiknél is sokkal könnyebben hozzáférhető a marihuána, a szintetikus kannabinoiddal kezelt növényi törmelékek, illetve a porként és tablettaként árusított amfetamin származékok és egyéb dizájner szerek. És hogy miként térítsük el a kamaszokat ezek használatától? Állítsunk fel határokat, közöljük velük, hogy „a drog és alkohol fogyasztása helytelen, elfogadhatatlan és kerülendő”, ismertessük meg velük a szerek veszélyeit és világosítsuk fel őket a vonatkozó törvényekről – javasolja a portál.

Az eredeti cikk a Kamaszpanasz verziójával szemben nem azt várja, hogy a kamasz pusztán azért mondjon le a drogok kipróbálásáról, mert a szülő elfogadhatatlannak minősíti azt és törvénycikkelyekkel riogat. Ilyen autoriter hozzáállással maximum azoknál lehet célt érni, akik amúgy sem gondolkodtak a drogok kipróbálásában. A kaliforniai cikk kifejezetten a legálisan elérhető szerek esetében javasolja a szülőknek, tárják fel a gyereküknek, hogy bár a törvény által engedélyezett szerekről van szó, azok közel sem veszélytelenek. A szülői közeledés mikéntjéről az eredeti cikkben jóval részletesebben olvashatunk, mint a Kamaszpanasz átültetésében, holott ez az írás leghasznosabb része.

Bár a bizalmi légkörű, nyitott, őszinte beszélgetések sokat segíthetnek abban, hogy a kamasz meg merje osztani szüleivel a problémáit és közösen keressenek megoldást, teljes védettséget önmagában ez sem nyújt. Az Európai Drogmonitorozó Központ (EMCDDA) Bevált gyakorlatok portálja a drogok kamaszkori kipróbálásának kockázati faktorait a következőkben azonosítja: „a szülők alkoholfogyasztása illetve szerhasználata, idősebb testvérek szerhasználata, szülői felügyelet hiánya, rossz családi kapcsolatok, törések a családi életben és nehéz anyagi körülmények”. E faktorok valamelyikének megléte esetén veszélyeztetett családról beszélünk, így a szülőnek azt is érdemes tudnia, hogy ilyen esetben külön kihívás hárul rá, így ha problémás szerhasználatot tapasztal, akkor a kamasz büntetése vagy önmaga hibáztatása helyett célravezetőbb szakember segítségét kérnie.

Kardos Tamás
Drogriporter
2014.07.08.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter