Beszámoló a Magyar Pszichiátriai Társaság konferenciáján elhangzott, pszichedelikus szerekkel kapcsolatos előadásokról
Az LSD 1966-os betiltását követően a ’70-es évektől bő harminc évig nem lehetett engedélyt szerezni a pszichedelikumokkal kapcsolatos kutatásokra, így ez idő alatt a gyógyászati alkalmazhatóságukat csak a földalatti kísérletekben vizsgálták. A 2005-ben a Kábítószerellenes Hivatal (DEA) által is jóváhagyott, Ecstasyval (MDMA) folytatott kutatás indította be a vizsgálatokat a pszichedelikumokkal, melyek azóta a reneszánszukat élik.
Korábban közöltünk egy 2006-ban készített interjút Charles Grobbal, a „hallucinogén gyógyászat” egyik úttörőjével, aki azt állította, hogy a pszichedelikumok megváltoztatják a modern gyógyászatot. Ez már most beigazolódni látszik. Míg egyre több evidencia jelenik meg arról, hogy ezek a szerek miként alkalmazhatóak egyes mentális állapotok (szorongás, depresszió) kezelésére és bizonyos típusú fájdalmak csillapítására, azóta ma már olyan kutatás is napvilágot látott, mely a „varázsgombának” nem egy gyógyászati kvalitására, hanem a használatát követő hosszú távú spirituális hatására hívta fel a figyelmet.
2008-ban New Yorkban külön konferenciát is szenteltek a pszichedelikumokban rejlő gyógyászati és spirituális távlatok kivesézésének. A pszichedelikus szerekkel folytatott kutatásokat leghatékonyabban a Rick Doblin igazgatta Multidiszciplináris Egyesület a Pszichedelikus Tanulmányokért (MAPS) szervezet menedzseli: támogatásukkal ma számos kutatás folyik MDMA-val, pszilocibinnel, LSD-vel és egyéb hallucinogénekkel.
A kutatók és gyógyászok pszichedelikus szerek körüli mozgolódása hazánkba is elérkezett. A Magyar Pszichiátriai Társaság konferenciáján dr. Frecska Ede, a Debreceni Egyetem Pszichiátriai Tanszékének igazgatója ismertette az e szerekkel folytatott orvosi vizsgálatokat, majd Dr. Sümegi András (Vas Megyei Markusovszky Kórház) a szekció másik előadásában elmondta, milyen körülmények között segíthetnek hozzá a pszichedelikumok a magasabb tudatállapotok eléréséhez. Dr. Kazai Anita ezekről az előadásokról írt beszámolót a Medical Tribune hasábjain.
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.03.29.