Az Éjjel-Nappal Budapest című sorozat azt adja az előítéletes nézőnek, amit vár: alkoholmérgezés esetén az orvos és a szülők a THC jelenlétén akadnak fenn
„Alkoholmérgezéssel hozták be tegnap, és hát az a helyzet, hogy a vérében THC-t is találtunk” – közli a toxikológus lesütött szemmel a vizsgálat eredményét az Éjjel-Nappal Budapest című sorozatban, mire a szülők tombolásban törnek ki. Felháborodásuk érthető is, hiszen addig naivan abba a hitbe ringatták magukat, hogy lányuk „csak” túlzott alkoholfogyasztás miatt esett kis híján kómába, amivel később jó magyarhoz illően majd megtanul együtt élni, de a füvezés már vállalhatatlan, hiszen az tönkretesz.
A BorsOnline könnyen azonosult az üzenettel és megbotránkozott hangvételű cikkben számolt be arról, hogy az Éjjel-Nappal Budapest 31. epizódjában „a megtekert füves cigit többször is premier plán mutatva láthatták a tévénézők”.
A történet „tanulságait” azonban a következő epizód vonja le. Tehát miután a lány a kórteremben magához tér az alkoholmérgezésből, az orvos lesújtva közli a szülőkkel, hogy a véréből a marihuána fő hatóanyaga, a THC jelenléte is kimutatható. Ezek után ahelyett, hogy elmondaná, hogy mindennek vajmi kevés köze lehet az alkoholmérgezéshez, ami akár kómához vagy légzésleálláshoz is vezethetett volna, átadja a terepet a szülőknek, hogy megdorgálják a gyereket. Az anyuka rögtön előrukkol egy sztorival a szomszéd fiúról, aki szintén fűvel kezdte, aztán most meg már hol van, édesapja pedig amúgy preventíve, fizikai erőszakkal fenyegeti meg a lányát. Biztosak lehetünk benne, hogy a hazai családok többségében valahogy így zajlik az „elterelés”. A hitelesség érdekében az apa elmondja, hogy valaha dílerként kereste a kenyerét, tehát ha valaki, akkor ő aztán tudja, hogy milyenek az anyagosok. Később a kórházba látogat a bajkeverő-jointtekerő is, aki füves cigivel kínálta a lányt. A fiú nem habozik ráerősíteni a drogos sztereotípiákra: először is ellopja a kórteremben alvó idős néni csokiját, majd hazugságokkal tömi tele az alkoholmérgezéséből ébredező lány fejét, hogy szembeállítsa a szüleivel. Hogy értsük az üzenetet: aki drogozik, az lop, csal, hazudik!
A Bors kérdésére az Éjjel-Nappal Budapest producere elmondta, hogy a sorozat pusztán azt mutatja be, hogy „a fű és a túlzott alkoholfogyasztás milyen súlyos következményekkel járhat”. Ezzel ellentétben az a benyomásunk, hogy a sorozat pontosan azt mutatja, amit a tévinformációkból táplálkozó, előítéletes nézők látni szeretnének: nevesül, hogy az alkohol önmagában még nem probléma és dehogyis lehet az kapudrog, de aki beleszív egy marihuánás cigibe, azt a detoxról kijövet szippantja be az alvilág és ez ellen a szülők nem tehetnek semmit! Csak emlékeztetésül: a magyar lakosság körülbelül 10% alkoholbeteg és évente 30 ezren halnak meg alkohol okozta betegségektől. Ehhez képest közvetlenül marihuána fogyasztásába még nem halt bele senki és megfelelő fogyasztási kultúrával – a füstölés kiküszöbölésével – még a hosszú távú használata sem vezet halálos betegségekhez.
Kardos Tamás
Drogriporter
2013.04.02.