A pszilocibint tartalmazó, úgynevezett mágikus gombák spirituális hatása egy éven túl is tart, és segíthet azoknak, akik halálos kórral vagy addikcióval küzdenek
A témában kicsit is tájékozottabbak meglepődhetnek azon, hogy mi tartott idáig az amerikai kutatóbrigádnak, hiszen a pszichedelikumok spirituális használata már a nyugati világ számára is körülbelül 60 éve ismert. A pszichedelikumok gyógyászati felhasználásáról korábban mi is írtunk és e szerek spirituális felhasználása is tekintélyes irodalommal büszkélkedhet.
Aldous Huxley már 1954-ben, az önmagán végzett meszkalin-kísérletéről írott könyvében úgy tekint a pszichedelikus szerekre, amelyek alkalmasak lehetnek a vallási élet felpezsdítésére. Pár évvel később R Gordon Wasson a mazaték indiánokkal történt rituális varázsgomba-fogyasztásáról írt beszámolót, szintén az élmény spirituális oldalait hangsúlyozva. A törvénykezést azonban nem hatotta meg a spirituális felhasználási mód és az 1960-as évek közepére nemzetközi egyezményekkel kábítószereknek minősítette a pszichedelikumokat, egy kalap alá véve őket a náluk sokkal veszélyesebb kokainnal és heroinnal.
Walter Houston Clark, amerikai valláslélektan-professzor, a hatvanas éveiben ismerkedett meg a pszichedelikumok spirituális hatásait vizsgáló kísérletekkel. Az 1970-ben – nem sokkal az említett egyezmény életbe lépését követően – írt „Pszichedelikum és a vallás” című esszéjében úgy véli, hogy e szerek segítségével messze hatékonyabban lehet az embereket a vallásosság felé orientálni, mint az egyház eszközeivel és a pszichedelikumok további kutatását szorgalmazta:
Amennyiben elfogadjuk ezt a megközelítést, miszerint is a vallás lényegi magja a misztikus tudatosságban és a szentségesség közvetlen megtapasztalásában áll, nyomós bizonyítékot lehet felmutatni arra, hogy a pszichedelikus drogok a nem-ésszerű tudatosság éppen ezen aspektusait szabadítja fel.
A pszichedelikumok kérdéskörének a legtöbb ember szemében terápiás, egészségi és törvénykezési szempontokból van jelentősége. A vallás terén azonban mindezeknél is nagyobb a jelentősége. […]. A status quo illetékes fenntartói döbbenten, ámulattal, sértődötten, sőt, rémülten tekintenek azokra, akik e drogok fogyasztását követően olyan állapotokról számolnak be, melyekéhez hasonló meggyőző erőt a fiatalok képzeletének megragadásában az egyházak nemigen tudnak felmutatni.
A pszichedelikus mozgalom egy vallásos mozgalom. A rugalmatlan tilalmi törvénykezés törvénytelenné tette, ami a drogok fogyasztását illeti, de egyébiránt teljességgel legális mozgalom.
Egy későbbi reakció a jogszabályokra – miután az ecstasy hatóanyagát, az MDMA-t is betiltották – az 1986-ban alapított MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies) nevű non-profit kutatási szervezetet, melynek elsődleges célja a pszichedelikumok, a kannabisz és az MDMA tudományos kutatásainak megszervezése és támogatása. Az aktuális pszichedelikum kutatásokról itt és itt lehet olvasni.
Drogriporter
2008.07.06.