• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

A varázsgomba hosszútávú spirituális hatása – Ajánló

július 7, 2008 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A pszilocibint tartalmazó, úgynevezett mágikus gombák spirituális hatása egy éven túl is tart, és segíthet azoknak, akik halálos kórral vagy addikcióval küzdenek

Az Index Tudomány Hírblogjában találtunk egy cikket, amely egy most megjelent amerikai kutatás ereményeire támaszkodva beszámol arról, hogy a varázsgombák spirituális hatása akár egy évnél is tovább tarthat:
A kutatók szerint eredményeik azt is igazolják, hogy kellő ellenőrzés mellett önkénteseken biztonságosan tesztelhetők pszichoaktív szerek.
 

A témában kicsit is tájékozottabbak meglepődhetnek azon, hogy mi tartott idáig az amerikai kutatóbrigádnak, hiszen a pszichedelikumok spirituális használata már a nyugati világ számára is körülbelül 60 éve ismert. A pszichedelikumok gyógyászati felhasználásáról korábban mi is írtunk és e szerek spirituális felhasználása is tekintélyes irodalommal büszkélkedhet.    

Aldous Huxley már 1954-ben, az önmagán végzett meszkalin-kísérletéről írott könyvében úgy tekint a pszichedelikus szerekre, amelyek alkalmasak lehetnek a vallási élet felpezsdítésére. Pár évvel később R Gordon Wasson  a mazaték indiánokkal történt rituális varázsgomba-fogyasztásáról írt beszámolót, szintén az élmény spirituális oldalait hangsúlyozva.  A törvénykezést azonban nem hatotta meg a spirituális felhasználási mód és az 1960-as évek közepére nemzetközi egyezményekkel kábítószereknek minősítette a pszichedelikumokat, egy kalap alá véve őket a náluk sokkal veszélyesebb kokainnal és heroinnal.

Walter Houston Clark, amerikai valláslélektan-professzor, a hatvanas éveiben ismerkedett meg a pszichedelikumok spirituális hatásait vizsgáló kísérletekkel. Az 1970-ben – nem sokkal az említett egyezmény életbe lépését követően – írt „Pszichedelikum és a vallás” című esszéjében úgy véli, hogy e szerek segítségével messze hatékonyabban lehet az embereket a vallásosság felé orientálni, mint az egyház eszközeivel és a pszichedelikumok további kutatását szorgalmazta:

Amennyiben elfogadjuk ezt a megközelítést, miszerint is a vallás lényegi magja a misztikus tudatosságban és a szentségesség közvetlen megtapasztalásában áll, nyomós bizonyítékot lehet felmutatni arra, hogy a pszichedelikus drogok a nem-ésszerű tudatosság éppen ezen aspektusait szabadítja fel.

A pszichedelikumok kérdéskörének a legtöbb ember szemében terápiás, egészségi és törvénykezési szempontokból van jelentősége. A vallás terén azonban mindezeknél is nagyobb a jelentősége. […]. A status quo illetékes fenntartói döbbenten, ámulattal, sértődötten, sőt, rémülten tekintenek azokra, akik e drogok fogyasztását követően olyan állapotokról számolnak be, melyekéhez hasonló meggyőző erőt a fiatalok képzeletének megragadásában az egyházak nemigen tudnak felmutatni.

A pszichedelikus mozgalom egy vallásos mozgalom. A rugalmatlan tilalmi törvénykezés törvénytelenné tette, ami a drogok fogyasztását illeti, de egyébiránt teljességgel legális mozgalom.

 

 
 
 

CNN videója a Johns Hopkins kutatóinak eredményéről


Egy későbbi reakció a jogszabályokra – miután az ecstasy hatóanyagát, az MDMA-t is betiltották – az 1986-ban alapított MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies)  nevű non-profit kutatási szervezetet, melynek elsődleges célja a pszichedelikumok, a kannabisz és az MDMA tudományos kutatásainak megszervezése és támogatása. Az aktuális pszichedelikum kutatásokról itt és itt lehet olvasni.
Hazai adalék a témához, hogy itthon is létezik egy a pszichedéliában érdekelt csoport, a Magyar Pszichedelikus Közösség, rövidebbik nevén a Daath, mely elsősorban szintén a pozitív belső változások és spirituális útkeresés céljából érdeklődik a pszichedelikumok iránt. Egy korábbi riportunkban már elbeszélgettünk szerkesztőjükkel, az önbemutató dokumentumfilmjük kapcsán.
 
Kardos Tamás
Drogriporter
2008.07.06.

Kategória: Hírek Témák: Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI), Médiamonitor, Pszichedelikus drogok, Pszichedelikus gyógyászat, USA

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Visszavesszük ami a miénk! Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter