Egy törvénytervezet megemelné a dekriminalizáció mennyiségi értékeit, bevezetné a gyógyászati kannabisz programot és törvény által szabályozott marihuánapiacot teremtene a mexikói fővárosban
A drogellenes háború utóbbi évtizede talán Mexikót érintette a legérzékenyebben. A mexikói hadsereg drogkartellek vívott harcainak 2006 óta több mint 60 ezer, más kalkulációk szerint akár 120 ezer ember esett áldozatul – köztük nagyszámú civillel – így nem csoda, hogy az országban évek óta terítéken van az olyan új megközelítések bevezetése, melyekkel csökkenteni lehetne a kartellek erejét.
A 2006 elnöklő Felipe Calderón székét 2012 decemberében Enrique Peña Nieto vette át, amivel 12 évnyi szünet után visszatért a korábban bő 70 éven keresztül uralkodó Intézményes Forradalmi Párt (PRI). A második helyen a Demokratikus Forradalmi Párt (PRD) végzett a szavazatok közel harmadának megszerzésével. Míg Peña Nieto hamar világossá tette, hogy a katonai nyomás növelésében hisz és nem tartja a legalizációt alkalmas eszköznek a drogkartellek ellen vívott harcban, addig a PRD gyökeres drogpolitikai változtatásokat szeretne elérni.
Mexikóváros törvényhozóinak korábbi korábbi döntése alapján dekriminalizálták a marihuána személyes célú birtoklását, így az 5 grammnál kevesebb kannabisszal tetten értek ellen nem indítanak eljárást, valamint az egyéb kábítószerek birtoklóira sem szabnak ki börtönbüntetést. Azoknak, akiket 5 gramm és 5 kilogramm marihuána birtoklásával kapnak el, lehetőségük nyílik, hogy egy felvilágosító és egészségügyi kezeléssel elkerüljék a börtönbüntetést. A PRD szerint azonban mindez nem elégséges a drogkartellek meggyengítéséhez, ezért a párt múlt hét csütörtökön benyújtott két törvényjavaslatot, melyek egyike országos szinten lehetővé tenné a marihuána gyógyászati célú, orvosi felírását, a másik pedig növelné a dekriminalizációban szereplő mennyiségeket, és lehetővé tenné az államoknak a kannabisz előállítását és értékesítését. A tervezetben nem szerepel, hogy pontosan kik lennének jogosultak a kannabisz eladására, milyen mennyiségben, illetve hogy hivatalos boltokról vagy magánklubokról lenne-e szó, de Mexikóváros gyűlésének törvényhozói és tanácsadói elmondása szerint egy boltban maximum 5 kg kannabisz lehetne egyidejűleg és egy személy számára legfeljebb 5 grammot lehetne értékesíteni.
Vidal Llerenas, a PRD politikusa és a törvényjavaslat benyújtója elmondta, hogy a beadványok célkitűzése, hogy biztonságossá tegyék a kannabisz beszerzését és a fogyasztók üldözésének megszüntetésével felszabaduló erőforrásokat komolyabb bűnügyek felderítésére tudják fordítani. Llerenas hozzátette, hogy alapvető változásoknak kell történni Mexikó drogpolitikájában, amely az utóbbi években tízezrek haláláért felelős.
„Egy Mexikó méretű ország Stockholm-szindrómában szenved. Az országot lerombolja a drogellenes háború, ami a tilalompárti megközelítés eredménye. Mexikónak olyan párbeszédre van szüksége, amiben új szemszögből lehet gondolkodni a drogokról”, fejtette ki Llerenas. „Itt az ideje összeszednünk a bátorságunkat, hogy kimásszunk a lövészárokból és értékes hozzájárulással szolgáljunk arról, hogy mit kellene kezdenie a világnak a drogokkal”.
Mexikóváros Latin-Amerika egyik legliberálisabb városának számít, ahol legalizálták az abortuszt és a homoszexuális házasságot, és bár a Demokratikus Forradalmi Pártnak jelenleg megvan a szükséges többsége a fővárosban a tervezet jóváhagyásához, szövetségi szinten azonban komoly ellenállásra számíthatnak. A javaslat ugyanis országos szinten 5 grammról 30 grammra emelné a büntetőeljárás indítása nélkül birtokolható kannabisz mennyiségét és lehetővé tenné az államoknak a kannabisz termesztésének és feldolgozásának szabályozását. Roberto Campa, a Belügyminisztérium államtitkára még a tervezet kézhezvétele előtt elmondta, hogy az elképzelést nem tartja konfrontációnak, de nemzetközi szintű szakértői elemzések szükséges ahhoz, hogy bármilyen modellt szövetségi szinten alkalmazhassanak. A baloldal bízik benne, hogy a szabályozás precedenst teremt Mexikó többi állama számára, amivel hatékonyan fel lehet lépni a drogkartellek hatalmával szemben.
Kardos Tamás
Drogriporter
2014.02.17.