A kormány szakértői szerint a kannabisznak a kevésbé veszélyes drogok osztályába történő áthelyezése helyes döntés volt.
A kormány szakértői szerint a kannabisznak a kevésbé veszélyes drogok osztályába történő áthelyezése helyes döntés volt.
Nagy-Britanniában 2004-ben a kannabiszt a veszélyes drogok B osztályából a kevésbé veszélyes drogok C osztályába helyezték át, a döntés eredményeként a kannabiszfogyasztók ellen indított eljárások száma jelentősen csökkent. A rendőrség csak akkor zaklatja a marihuána fogyasztóit, ha azok közrendet megzavaró módon hódolnak szenvedélyüknek. A tavaly kinevezett új belügyminiszter, Charles Clarke azonban bizonyos új kutatási eredményekre hivatkozva bejelentette, hogy utasítja a kormány szakértőit, fontolják meg a kannabiszpolitika visszaszigorításának szükségességét (lásd bővebben: Drogpolitikai rémhírek nyomában c. cikk, Népszabadság 2005.05.14.)
Charles Clarke
A Kábítószerügyi Tanácsadó Testület (Advisory Council on Drugs, AMCD) tagjai szeptember 24-én találkoztak Charles Clarke belügyminiszterrel. Az Independent c. brit lap állítása szerint azonban a szakértők nem álltak kötélnek és elutasították a kannabisznak a B osztályba való visszahelyezését. A belügyminiszter azt a kérdést is felvetette, hogy a potensebb kanabiszfajtákat (skunk) nem kellene-e szigorúbban megítélni, a szakértők szerint azonban erre nincs mód. A testület alaposan megvizsgálta a szigorításpárti politikusok által hivatkozott új kutatási eredményeket, de álláspontjuk szerint azok nem támasztják alá azt a véleményt, miszerint a kannabisz tömeges pszichotikus megbetegedésekhez vezetne a serdülőknél és fiatal felnőtteknél. A kannabisz újraosztályozására tehát nincs szükség.
Mo Mowlam, a korábbi brit "drogcár"
A szigetország politikusai között azonban akadnak olyanok is, akik szerint a jelenlegi szabályozás nemhogy nem túl engedékeny, hanem további reformokra szorul. Közéjük tartozik Chris Davies, az idei választásokon sikeresen szerepelő Brit Liberális Demokrata Párt Európai Parlamentbe delegált képviselője. Davies a brüsszeli The Sprout c. magazinnak adott interjújában kijelentette, hogy hosszú távon legálisan szabályozott piacot kell teremteni a marihuánának, mivel „a tilalom semmire sem vezet és a kereskedelmet a bűnszervezetek kezében hagyja”. Az idén augusztusban elhunyt Mo Mowlam, aki a Blair-kabinet drogügyeit irányította 1999 és 2001 között, visszavonulása után azzal botránkoztatta meg a médiát, hogy a globális drogtilalmat „ kudarcnak” nevezte és annak a véleményének adott hangot, hogy a drogok legális szabályozása jelentene igazi garanciát a bűnözés ellen. De nem csak liberális és baloldali politikusok hangoztatnak hasonló érveket: a Konzervatív Párt elnökségének egyik várományosa, David Cameron nemrégen az Independentnek adott interjúban felszólította az ENSZ-t, hogy fontolja meg a kábítószerek legalizációját. Cameron szerint a függők számára orvosilag felírt heroint és ellenőrzött belövő-szobákat kellene biztosítani.
David Cameron, a Tory-vezér
S.P.