• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Az általunk elküldött levél

Szerző: admin | április 10, 2005

Tweet

Tisztelt Aktív szerkesztőség, tisztelt Jana Gabriella és Ligeti László,

 

Az Aktív 2005. március 30. Vadkender, csak fű alatt című adásában félrevezető és hamis állítások hangzottak el.

A műsor végén feltették a kérdést: "A drogfogyasztó beteg vagy bűnöző?" Ha megkérdeztek volna olyan szakembert akinek a kábítószer kérdés a szakterülete, elmondta volna, hogy a „vita” ebben a formában értelmetlen. A drogfogyasztók legnagyobb hányada se nem beteg sem pedig bűnöző. Magyarországon a legelterjedtebb illegálisan fogyasztott szer a marihuána. Az ezt a szert választók, ugyanúgy mint a marihuána helyett más szert fogyasztók, tanulnak, munkába járnak és normális családi életet élnek. A kábítószerek kipróbálóinak csak töredéke válik rendszeres fogyasztóvá, ezeknek is kis hányada válik függővé tőle.

A műsorban elhangzott állítás, miszerint „ha valaki rendszeresen füves cigarettát szív, akkor 80-90%, hogy előbb-utóbb keményebb drogokhoz is hozzányúl” nem igaz, és súlyos csúsztatás. Ez a kapudrog elmélet, melyet máig nem bizonyítottak, cáfolata annál inkább létezik. Maga az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is kimondja, hogy „az összes hipotézis közül a legvalószínűtlenebb az, hogy a serdülők marihuána használata vezetne heroin használathoz” (1). A statisztikai adatok sem támogatják a kapuelméletet. A világon sokkal többen használnak marihuánát, mint ahányan más szerekhez nyúlnak (150 millióan használtak legalább egyszer egy 2003-mas vizsgálatot megelőző évben marihuánát, míg például heroint 9 millióan (2). Egy 2003-mas amerikai nemzeti felmérés szerint 14,6 millió amerikai használt marihuánát havi rendszerességgel, míg heroint kétszázezer ember (3)).

Gyakran elhangzik, hogy a heroin vagy a kokain használói először marihuánát szívtak. Egyrészt először a legtöbben az alkoholt és a nikotint fogyasztják, másrészt a marihuána használóinak csak kis része próbálja ki a „keményebb” szereket, ráadásul a „kemény-drogok” használatát nem minden esetben előzi meg a marihuána használata. A tudományos bizonyítékok sokkal inkább azt a hipotézist támasztják alá, hogy nem az egyik drog vezet a másik használatához, hanem mindenfajta pszichoaktív szer (tehát a központi idegrendszert módosító anyag) használata a drog hatásának, a mögöttes személyiségváltozóknak és értékeknek, valamint a helyzetnek, szociális körülményeknek, a kontextusnak az egymásra hatása következtében alakul. A napi szerhasználat (így az alkoholé is) valóban rizikófaktora a más drogok problémás használatának, de nem a marihuána vagy az alkohol farmakológiai (agyra kifejtett kémiai) hatása, hanem a környezet és a személyiség egyéb, a kontrollált használatot megnehezítő háttértényezői miatt.

Azt gondolom a média alapvető feladata a valós tények ismertetése és a hiteles tájékoztatás lenne, nem pedig a kérdés objektív megítélését megnehezítő mítoszok és tévhitek fenntartása és erősítése.

Ezt a levelet a Társaság a Szabadságjogokért drogpolitikai weboldalának a www.drogriporter.hu -nak Médiamonitor programja részeként kapták. A Médiamonitor program célja, hogy figyelje és olvasói levelek segítségével tudományos alapokon nyugvó tényekkel korrigálja a sajtóban megjelent, legális és illegális drogokkal kapcsolatos tévedéseket és pontatlan információkat. A műsorukban elhangzott állítások idézetei és  kritikájuk felkerült a honlapunkra. A témával kapcsolatos részletekért keressék fel a www.drogriporter.hu weboldalt.

 

Munkájukhoz sok sikert kívánva,

 

Takács István Gábor
pszichológus

Társaság a Szabadságjogokért
Médiamonitor Program
Budapest, 1114, Eszék u. 8/b.,
tel./fax:+36-1-209-00-46
www.drogriporter.hu
takacsistvan@tasz.hu 

 

Források:

 

(1) Hall, W., Room, R. & Bondy, S., WHO Project on Health Implications of Cannabis Use: A Comparative Appraisal of the Health and Psychological Consequences of Alcohol, Cannabis, Nicotine and Opiate Use, August 28, 1995 (Geneva, Switzerland: World Health Organization, March 1998).

 

(2) UNODC (2004) World Drug Report Volume 1. Executive Summary  What is the current level of drug use in the world?

 

(3) SAMHSA (2004) National Survey on Drug Use and Health, idézi: How likely is trying a substance to lead to further use? Debunking the Gateway Theory & Other Myths, Erowid

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter