Egy buenos aires-i bíróság álláspontja szerint az állampolgárok önrendelkezési jogát sérti az, ha megbüntetik őket a drogok puszta használata miatt.
Luis Estaban Nitti bíró január végén hozott ítélete szerint Buenos Aires tartomány törvényei, amelyek a drogok személyes használatra történő tartását büntetni rendelik, alkotmányellenesek. A dél-amerikai országban még 2004-ben hagyta jóvá a szenátus azt a törvényt, amely a szövetségi szintről a tartományok szintjére próbálta áthelyezni a drogellenes háború súlypontját (azidáig kizárólag a szövetségi törvények büntették a drogfogyasztást). Buenos Aires keményvonalas kormányzója, Felipe Sola egy az elektronikus tánczenei rendezvények (rave-partik) elleni kampány részeként vezette be decemberben a szigorítást, amely 1 hónaptól 2 évig terjedő börtönnel fenyegeti a fogyasztókat, s amelynek hatására máris mintegy 1700 fiatal ellen indult büntetőeljárás.
Az Argentín Ártalomcsökkentő Hálózat (ARDA) kezdetektől a törvény leghevesebb ellenzői közé tartozott. Silvia Inchaurraga, az ARDA vezetője szerint a szigorítások csak a fogyasztók és a piti dílerek ellen irányulnak, ezenkívül tovább növelik a hatóságok korrupcióját. A statisztikák szerint az eljárások 84%-ban fogyasztók, 86%-ban marihuánával kapcsolatos bűncselekmények ellen irányultak. Az ARDA szimpatizánsi köréhez tartózó ügyvédek a bírósághoz fordultak annak megállapítására, hogy vajon a fogyasztók büntetése nem alkotmányellenes-e. Nitti bíró egyet értett az ügyvédekkel: „A drogok károkozása ellen társadalmunknak minden erejével és eszközével harcolnia kell, azonban nem úgy, hogy megfélemlítjük a drogfogyasztókat vagy egyéb egyszerűnek tűnő megoldásokat alkalmazunk, míg nem foglalkozunk a drogkereskedelemből a zsebüket megtömő lelkiismeretlen alakokkal,” fogalmazott határozatában. „A drogok személyes használatra történő tartásának büntetésével az állam csak még egyet ad a drogfüggők már létező problémáihoz, a rekreációs droghasználókat pedig bünőzővé teszi.”

Az argentín ártalomcsökkentés kezdetei egészen 1994-ig nyúlnak vissza, mikor Rosario város kórházában egyes szakemberek megkérdőjelezték a drogfogyasztók kriminalizációján alapuló szemléletet és különféle egészségügyi és szociális szolgáltatásokat kezdtek nyújtani nekik (például használt a fecskendők cseréje). Egy 1998-as konferencián részt vevő mintegy 700 szakértő alapította meg az ártalomcsökkentők országos hálózatát, az ARDA-t, melynek célja egy olyan drogpolitika kialakítása, amely a drogfogyasztás ártalmainak csökkentésén és nem a drogfogyasztók üldözésén alapul. Egy 1999-es felmérés szerint az argentín injekciós droghasználók 71%-a megosztotta fecskendőjét, ennek következtében mintegy 63%-uk HIV pozitív volt, de csupán alig 10%-uk volt kapcsolatban valamiféle egészséügyi szolgáltatással. Az ARDA célja ennek a trendnek a megfordítása: hatékony prevencióval megakadályozni a további fertőzéseket és megszüntetni a drogfogyasztók társadalmi kirekesztettségét. Az ARDA jelenleg a latin-amerikai ártalomcsökkentő hálózat (RELARD) egyik kulcsszereplője.


Nitti mintegy 35 egyszerű tartással kapcsolatos ügyben adott igazat a védelemnek, 5 esetben ugyanakkor az elkövetőket bűnösnek nyilvánította, mivel azok nyilvánosan fogyasztottak marihuánát. Szerinte ezekben az esetekben a fogyasztók a közegészségre veszélyesek voltak. Az ügyvédek most abban reménykednek, hogy a fellebviteli bíróságok és végül a Legfelsőbb Bíróság is nekik ad igazat. Olindi Huespi védőügyvéd szerint a droghasználat önmagában nem károsít senkit, még olyan módon sem, mint például a védekezés nélküli szexuális kapcsolat, amelyet a törvény nem büntet. Ha pedig a törvény alkotmányellenes, akkor minden esetben felmentő ítéletet kell hoznia a bíróságoknak. Ez nem számítana újdonságnak Argentínában, ahol 1986-ban a Legfelsőbb Bíróság egyszer már kimondta, hogy a droghasználat kriminalizációja alkotmányellenes, azonban a populista Menem elnök által kinvezett új bírák ezt néhány év múltán visszavonták. A mostani bírósági üggyel párhuzamosan egyes szenátorok egy olyan törvényjavaslaton is dolgoznak, amely szövetségi szinten dekriminalizálná a droghasználatot, akárcsak Peruban és Kolumbiában, ahol a személyes használatra történő tartást nem büntetik.
Sárosi Péter