A Multidiszciplináris Társaság a Pszichedelikumok Kutatásáért tagjainak publikációja a Lege Artis Medicinæ (LAM) orvosi szakfolyóiratban
A 2000-es évek második felében – harmincévnyi kényszerszünet után – újjáéledtek a pszichedelikumokkal (elsősorban az LSD-vel és a pszilocibinnel), valamint az MDMA-val folytatott tudományos kísérletek, amelyek mára már ígéretes terápiákkal kecsegtetnek többek között a poszttraumás stressz szindróma és a szorongás kezelésének, valamint a fájdalomcsillapítás és a palliatív ellátások esetében. A kutatások eredményeiről időről-időre a magyar sajtó is beszámol, de a pszichedelikus terápia egyelőre távol esik a hazai orvostudomány fókuszától.
Ezen a helyzeten kíván változtatni a 2010 végén alakult Multidiszciplináris Társaság a Pszichedelikumok Kutatásáért (MTPK), amely tavalyi konferenciájával és előadásaikkal a hazai közönség számára is közelebb hozta a pszichedelikumokban rejlő lehetőségeket. Némi hallgatás után most egy tanulmánnyal jelentkeztek „Az ayahuasca terápiás lehetőségei és veszélyei” címmel a Lege Artis Medicinæ (LAM) orvosi folyóirat szeptemberi számában. A szaklap az orvoslás minden szakágát és annak határterületeit (orvosi szociológia, filozófia és jog), valamint művészeti vonatkozásait felöleli, így férhetett meg benne a hazai orvostudomány számára kényes témának minősülő pszichedelikus terápia.
A tanulmány ismerteti az ayahuasca tradicionális és modern pszichoterápiás felhasználását, a főzet hatóanyagait és hatásmechanizmusát, valamint kitér az alkalmazás veszélyeire, addiktológiai vonatkozásaira és lélektani hatásaira. Az MTPK tagjai a magyar orvostársadalom számára hiánypótló tanulmányt publikáltak, amely rövidesen online formában is elérhető lesz a folyóirat honlapján a bejelentkezett orvosok számára.
Kardos Tamás
Drogriporter
2012.10.17.