• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Az enyhe drogok jobbak vagy az állandó lerészegedés? – hvg.hu

Szerző: Kardos Tamás | augusztus 4, 2008

Tweet

A Times Online újságírónőjének véleménye a témában a hvg.hu tolmácsolásában, a Médiamonitor meglátásaival.

 
Újabb írás jelent meg könnyűdrogok vs. alkohol témakörben a Times Online virtuális hasábjain India Knight tollából, melynek zanzásított és kommentált változatát magyarul a hvg.hu oldalon olvashatjuk, Krisztina O'Brien jóvoltából.

„Amellett, hogy bármilyen droghasználat teljesen illegális” – kezdi cikkét Krisztina egy apró tévedéssel, hiszen a magyar nyelvben egy jogi műszó, a kábítószer kifejezés jelöli azokat a drogokat, melyek használata törvénybe ütköző (következésképpen nem minden droghasználat illegális) – „a The Sunday Times című angol hetilap egyik élvonalbeli újságírója, India Knight ismét előhúzott egy tabu témát a fiókból, a tinik állandó részegsége kapcsán. Szerinte ugyanis egy marihuánás cigi vagy extasy kevesebb károsodást okozhat, mint a fél liter kommersz vodka, amit a fiatalok lenyelnek egy ferde éjszakán”.

Az utóbbi években több híradás is felhívta a figyelmet a szigetország lakóinak mértéktelen alkoholfogyasztására, amely a tinédzserek körében gyakran az úgynevezett „binge drinking” azaz nagyivászat vagy versenyivás módozatában ölt formát, ezért egyáltalán nem meglepő a brit újságírónő felvetése, mely szerint a „könnyű” vagy „puha” kategóriába sorolt drogok esetenkénti(!) fogyasztása sokkal kevesebb károsodást okoz a fiataloknak, mint a mértéktelen ivászat.

Tény, hogy a marihuánaszívók nagyobb része a húszas évei végére teljesen felhagy e szokásával  és hasonlóan tesznek az ecstasy használói is, míg az alkoholfogyasztás (moderált vagy problémás formában) jellemzően végigkíséri az életet; azonban a hangsúlyt érdemes mégis a fogyasztás módjára helyezni. Hiába tudjuk, hogy a „könnyűdrogok” használata kevesebb kockázattal jár, mint az alkoholfogyasztásé, fontos szem előtt tartani azt is, hogy a veszélyeket a mértékletes fogyasztással lehet minimálisra csökkenteni. Ez azért is különösen lényeges, mert az illegális drogokat használók csoportja nem minden esetben – sőt, többnyire nem – különül el az italozók csoportjától!

A drogellenes kampány tagjai gyakran esnek abba a hibába, hogy az alkoholivás hatásait elbagatellizálják az illegális drogok fogyasztásához képest (lásd például a szcientológusok kiadványát), azonban ennek inverze sem nyújt teljesen reális képet. Tudjuk, hogy fűből a halálos dózis bevitele gyakorlatilag lehetetlen és az ecstasy használatához közvetlenül köthető halálesetek száma is maximum ezrelékekben mérhető, míg az alkohol a legkönnyebben túladagolható drogok közé tartozik; mégis érdemes azt is megjegyezni, hogy megfelelő fogyasztási kultúra birtokában a könnyűdrogok mellett az alkohol sem szükségszerűen a fiatalság megrontója.

Véleményem szerint itt lenne érdemes megfogniuk a briteknek (és mindenki másnak is) a túlzott fogyasztásból adódó problémákat.
 
 

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.08.04. 

 

Kategória: Hírek Drogok: Alkohol, Kannabisz (fű/hasis), Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter