A „herbálfű” nem bio, de kábítószernek sem minősül
Lassan már megszokhatjuk, hogy a TV2 mindig örömmel veti bele magát az újabb drogok keltette hullámokba és azt is, hogy ezt többnyire csúsztatásokkal és tévedésekkel együtt teszi. Most sem történt ez másként, de mentségükre legyen mondva, hogy a tévedés ezúttal egy intézetvezető toxikológustól származik.
A TV2 Tények ezúttal a szintetikus kannabinoidok világába kalauzolja el a nézőt annak apropóján, hogy Miskolcon egy 18 éves lány egy fiatalkorúnak adott át egy „biofüves” cigarettát, amiért akár 3 év börtönt is kaphat, lévén bódító hatású anyaggal kínálta meg társát. Minderről rövid és tényszerű beszámolót olvashatunk a boon.hu vagy az FN oldalain, melyek leírják, hogy ezek a „biofüvek” vagy „herbálfüvek” nem minősülnek kábítószernek. A TV2 és Prof. Dr. Somogyi Gábor, az Országos Toxikológiai Intézet igazgatója azonban másként látja a helyzetet.
Először is szögezzük le, hogy a „biofű” és a „herbálfű” egyaránt végletesen félrevezető kifejezés. A biotermékek példájára ugyanis azokat a kannabiszfajtákat sorolhatnánk ebbe a csoportba, amelyek termesztéséhez semmilyen természetidegen anyagot nem használtak. A műsorban bemutatott termékeknél azonban épp ellenkező a helyzet, hiszen itt szintetikus kannabinoidokkal permetezett növénykeverékekről van szó. E vegyületeknek a marihuána fő hatóanyagához, a THC való hasonlóságát érhetően el is magyarázza a toxikológus és a szemfülesebbek még néhány vegyületnevet is leolvashatnak a monitorjáról. Az igazgató tévedése abban érhető tetten, hogy Magyarországon a kábítószerekre vonatkozóan hatályosnak véli analóg törvényt, ami alapján az egyes tiltólistán szereplő szerek hatóanyagaihoz hasonló vegyületek automatikusan illegálisnak minősülnének. Mint mondja, a forgalmazók „azt remélik, hogy a növénykeverékből majd a laboratóriumok nem fogják azt megállapítani, hogy ebben bizony olyan anyag is van, ami kábítószernek minősül”. Márpedig a termékek értékesítői semmi ilyesmiben nem reménykednek, hanem nagyon is jól tudják, hogy a JWH különböző formái és az egyéb szintetikus kannabinoidok bár számos országban igen, Magyarországon nem szerepelnek a tiltott szerek listáján; kockázatelemzésük itthon jelenleg épp úgy folyamatban van, mint az analóg törvény lehetséges bevezetésének megfontolása. Legális státuszuk ellenére azonban a hatóságok fogyasztóvédelmi jogszabályokra hivatkozva és az ÁNTSZ-szel együttműködve felléphetnek azokkal a boltokkal szemben, akik ezeket a termékeket megtévesztő módon, egy lényeges tulajdonságukat nem hangsúlyozva árusítják, például füstölőként, vagy a mefedronhoz hasonló dizájner drogok esetében tápsóként vagy fürdősóként. Ez azonban nem változtat a szintetikus kannabinoidok legális státuszán, vagyis nem igaz a toxikológus azon állítása, hogy ezek a növénykeverékek kábítószernek minősülő anyagot tartalmaznak.
A riport végén elhangzó, „biofű” okozta halálesettel kapcsolatban pedig a TV2 esetében érdemes szkeptikusak lennünk, hiszen a csatorna egy esetben már halottnak nyilvánított két fiatalt, akikről kérdésünkre Dr. Zacher Gábor meglepetten azt válaszolta, hogy életben vannak, jó egészségnek örvendenek és már elhagyták a kórházat.
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.08.23.