• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Cikkek
  • Filmek
  • Segítség
  • HU
    • EN
    • RU

Csehország kannabisz-politikája

október 1, 2015 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet
Az amszterdami székhelyű Transnational Institute rendszeresen jelentet meg nemzetközi drogpolitikai elemzéseket. Ezúttal Csehország kannabisz-politikáját vették górcső alá, aminek összefoglalóját közöljük.

Az egykori Keleti blokk országainak többségében ma is szigorúbb és elnyomóbb drogpolitika uralkodik, mint Nyugat-Európa nagy részén, ám Csehország haladóbb szellemiséget képvisel. A magas büntetési tételekkel való elriasztás helyett a tényalapú prevencióra, az ártalomcsökkentésre, a kezelésre és a rehabilitációs programokra koncentrál. A 2010-2018 közötti időszakra elfogadott cseh Nemzeti Drogpolitikai Stratégia négy hosszú távú célt tűzött ki:

 

  • 1) A drogok kipróbálásának és a velük való kísérletezésnek csökkentését (elsősorban a fiatalok körében)
  • 2) az intenzív droghasználat csökkentését
  • 3) a drogokkal kapcsolatos kockázatok csökkentését (az egyének és a társadalom vonatkozásában egyaránt)
  • 4) a drogok hozzáférhetőségének csökkentését (mindenekelőtt a fiatalok számára)

 

A cseh drogpolitika háromszintű – nemzeti, regionális és városi – és mindegyik szintet a Drogpolitika Koordinációjáért Felelős Kormánytanács (GCDPC) koordinálja. Emellett ők készítik el a Drogpolitikai Stratégiát, valamint a végrehajtásához szükséges Akciótervet. A 2013-ban három évre elfogadott Akcióterv négy prioritása 1) a fiatalok túlzott alkohol- és kannabiszfogyasztásának visszaszorítása, 2) a kiterjedt metamfetaminhasználat kezelése, 3) a drogpolitika finanszírozásának megreformálása és 4) a drogpolitika integrációja.
Törvények
A cseh drogszabályozás fő különbsége a magyarral szemben, hogy
1) a kábítószer fogyasztását nem kezelik bűncselekményként, illetve

2) a személyes fogyasztásra alkalmas mértéket nem meghaladó mennyiségű kábítószer tartását bűncselekmény helyett szabálysértésnek ítéli, amiért körülbelül 500 Euróig terjedő pénzbírság szabható ki.

Ez utóbbi annak a következménye, hogy Csehország 2009-ben dekriminalizálta a csekély mennyiségű kábítószer birtoklását, így a saját használatra birtoklókkal szemben nem indítanak büntetőeljárást. A csekély mennyiség értékei 2013-ban megváltoztak, jelenleg maximum 10 gramm szárított kannabisz, 5 gramm hasis, 1,5 gramm heroin, 1 gramm kokain, 5 darab ecstasy tabletta és 1,5 gramm metamfetamin tartása minősül szabálysértésnek. A 2010 elején életbe lépett dekriminalizáció még szabálysértésként kezelte 5 kannabisz növény otthoni termesztését, ezt a számot azonban az Alkotmánybíróság eltörölte és nem adott meg helyette újat. Ennek következtében jelenleg zavaros az otthoni kannabisz termesztés helyzete, hiszen eltérő büntetési tételek vonatkoznak az otthoni termesztésre (6 hónaptól 5 évig terjedő börtön) és a termény leszüretelésétől számított időszakra, ami marihuána előállításnak minősül és 1-10 évig terjedő börtönnel büntetendő. A termesztés különböző fázisaiban történt tettenérések közti kapcsolatra a törvény nem tér ki. A megengedőbb törvények ellenére a dekriminalizálást követően több kábítószerrel és kannabisz termesztéssel kapcsolatos eljárás indult, mint az azt megelőző időszakban. Utóbbi az elemzők szerint annak a számlájára írható, hogy a törvény életbe lépését követően a rendőrök világosabban láthatták, hogy a jogszabályok szerint mi az, ami ténylegesen büntethető. A cseh rendőrség elsősorban a szervezett bűnözői csoportok által végzett termesztésre koncentrálnak – amiket manapság leginkább vietnamiak működtetnek –, valamint az utcai és a szórakozóhelyen ténykedő dílerekre.

Gyógyászati alkalmazás
A gyógyászati célú termesztés esetét eltérően ítélik meg. 2013 augusztusában lépett életbe az a törvény, amely speciális engedély esetén havi 30 gramm kannabisz recepttel történő vásárlását és tartását engedélyezi. A páciens csak bizonyos betegségek esetén kaphat engedélyt és csak meghatározott orvosok írhatják fel a kannabiszt. A törvény lassan került át a gyakorlatba, hiszen az első páciens csak egy bő év elteltével, 2014 novemberében juthatott kannabiszhoz. Bár a törvény szerint a kannabisz előállítását állami engedéllyel rendelkező cégek végezhetik, a betegek jelenleg csak drága holland importhoz juthatnak, eközben a gyógyászati célú önellátás – vagyis a betegek otthoni termesztése – tiltott. Az orvosok és néhány politikus is hevesen kritizálja, hogy kannabisz beszerzésének költségeit az egészségbiztosítás nem fedezi. A szakértők szerint még a helyi kannabisz előállítás elindulásakor sem várható, hogy az árban versenyezni tudjanak az illegális piaccal.
Termesztés
A dekriminalizáció és a rendőrök nagybani termesztők felderítésére tett igyekezetei hozzájárultak a kisméretű termesztés, ezzel a kannabisz önellátás fejlődéséhez. Egy 2014-es felmérés szerint a cseh kannabiszhasználók 9%-a termeszt önmaga számára és a fogyasztók közel fele, 44% állítja, hogy ingyen kapja a kannabiszt, ami nem piaci célú termesztőkkel fenntartott kapcsolatra utal. A nagyüzemi termesztés az utóbbi években leginkább vietnami csoportok kezében összpontosul, bár a terjesztést rendszerint cseh lakosok végzik. A fogyasztás magas aránya – európai szinten a cseh marihuánafogyasztók aránya Franciaország és Spanyolország után a harmadik – a beszerzés egyszerűségére utal. Az első kipróbáláshoz a fiatalok jellemzően a barátjuktól kapnak kannabiszt, mások dílerektől veszik az utcán, klubokban vagy zenei fesztiválokon.
2013 novemberében a rendőrség számos termesztési szaküzletben (grow shop) razziázott. Az intézkedést sokan ellentmondásosnak ítélték, hiszen ezek a boltok évek óta legálisan működtek, legális termékeket árusítottak és más boltokhoz hasonlóan adóztak. Az akciók hivatalos célja, hogy „korlátozzák a grow shop tulajdonosok tevékenységének negatív hatásait a teljes társadalomra nézve.” A rendőrség a Legfelsőbb Bíróság rendelkezésére vezette vissza a razziákat, amely egy grow shop tulajdonost és alkalmazottat a „drogfüggőség terjesztőjeként” ítélt el. A bírósági ítélet szerint a kannabisz magok és a kannabisz termesztéshez szükséges műtrágya, cserepek és útmutatók nagy mennyiségű árusítása a büntető törvénykönyv egy cikkelye szerint a drogfüggőség terjesztésének minősül. A grow shopok elleni kiterjedt akciót élesen kritizálták, amiért a felsorolt eszközök közül már néhány árusítása is a függőség terjesztését támasztotta alá. Az intézkedések pedig régiónként jelentősen eltértek, helyenként például a boltok teljes készletét lefoglalták, míg máshol csak listára vették az árusított termékeket. A legtöbb eljárás jelenleg is tart, a lezárt eljárások esetében az ítélet rendszerint 1 év felfüggesztett szabadságvesztés.
Közvélemény és politika
A cseh társadalom liberálisan áll a kannabiszhoz. 1998 óta minden évben megrendezik a kannabisz legalizációját célzó Million Marijuana March eseményt Prágában, 2003 óta teljesen legálisan. A párszázas vonulás 2009-re 15 ezres tömegre duzzadt, majd 2015-re visszacsökkent 5000 főre. 2009 óta kerül megrendezésre a Cannafest nemzetközi vásár, ahol a termesztési eszközök mellett a kender kozmetikai, élelmiszer- és textilipari felhasználásáról, valamint gyógyászati alkalmazásáról is értesülhetnek a látogatók a standokon és az előadásokon. A kannabisz törvények további enyhítése politikai támogatással is bír. A Zöldpárt – mely a legutóbbi választásokon nem jutott be a parlamentbe – például az államilag szabályozott kannabiszpiac előnyei mellett érvel, a szintén parlamenten kívüli Kalózpárt pedig a Cannabis Social Club rendszerét ültetné át Csehországba. Az Európai Parlament pártjai sorában találtható Strana Svobodných Občanů (SSO) a kannabisz teljes legalizációját és szabad kereskedelmét támogatja. Szintén támogatja a legalizációt a három kormányzópárt egyike, az ANO. Az ügynek azonban nincs magas prioritása és a kormánykoalíció megosztott a kérdésben. A cseh szociáldemokraták ellenzik a kannabisz legalizációját a kereszténydemokraták pedig csak a gyógyászati célú alkalmazást támogatják. Valószínűtlen, hogy a következő években sor kerülne a legalizációra.
Kardos Tamás
Forrás: Transnational Institute

Kategória: Hírek Témák: Legalizáció

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter