Az elnök meghajolt a nép szava előtt és csak az eredményes véleményformálást követően tűzi napirendre a legalizációról szóló törvényjavaslat szavazását
Egész mostanáig úgy tűnt, hogy Uruguay lesz az első ország a világon, ahol megvalósul a marihuána teljes legalizációja, ám a héten a legális szabályozásról szóló indítványt is jegyző kormányzópárt vezetője, José Mujica elnök ideiglenesen visszavonulót fújt. Az indok a magyar típusú demokráciához szokott elme számára egészen meglepő: amíg a lakosság többsége nincs kibékülve a legalizáció gondolatával, addig azt nem is szabad rájuk erőltetni.
Bár Uruguayban már közel negyven éve nem büntetendő a csekély marihuána tartása és megszerzése, a kormány idén nyáron elérkezettnek látta az időt a további enyhítésre. Mujica elnök és kormánya júniusban nyújtotta be legalizációs törvényjavaslatát, mely lehetővé tenné a felnőtt polgároknak, hogy regisztráció mellett és meghatározott mennyiségi korlátok között legálisan jussanak hozzá a marihuánához az államilag ellenőrzött, kannabiszt forgalmazó üzletekben. A legalizáció alapötletét az országban a kokain előállítása során keletkező kokapasztával való kereskedelem terjedése hívta életre, ami a bűnözés és az erőszak erősödését eredményezte az országban.
Mujica most azonban türelemre inti pártját és a legalizáció támogatóit. Egy friss közvélemény kutatás ugyanis azt mutatta ki, hogy a lakosság 64%-a nem ért egyet a legalizáció gondolatával. A kormánypárt hívei azonban közel fele arányban, 47%-ban támogatják a marihuána legálissá tételét.
Mujica hisz a demokrácia alapelveiben, hiszen az eredményekkel szembesülve a következőképpen nyilatkozott: „Csak azért ne szavazzunk meg egy törvényt, mert a parlamentben többséget élvez a támogatottsága. A többségnek az utcán kell megjelennie. Az embereknek meg kell érteniük, hogy a dílerek bebörtönzésével csak annyit érünk el, hogy a piacot a drogkartelleknek ajándékozzuk”. Mujica ezért úgy véli, hogy a lakosság még nem elég érett a legalizációhoz, de a szabályozást, ha lassabban is, idővel kell elfogadtatni velük, hogy Uruguay elkerülje Mexikó sorsát.
Egy uruguayi közgazdász Carlos Casacuberta, aki a tervezet gazdasági életképességét vizsgálja, úgy véli, hogy a meghátrálás mögött három tényező húzódik meg. Egyrészt a már említett közvélemény kutatás eredménye, másrészt az, hogy parlamentben sem övezi egyetértés a tervezetet. Végül pedig a legális szabályozás számára kedvezőtlen fejlemény, hogy Mujica egykori párttársa és Uruguay korábbi elnöke, a legalizációt határozottan ellenző Tabaré Vázquez bejelentette, hogy visszatér a politikai színtérre.
A kritikusok ugyanakkor megrökönyödtek azon, hogy egy közvélemény kutatás eredménye ennyire befolyásolhatja az elnök álláspontját, miközben a szabályozás tervezete hatástanulmányokon alapul és már fel is állították a Kannabisz Nemzeti Intézetét, amely a kannabisz importjáért, exportjáért, előállításáért, betakarításáért, kereskedelméért stb. lenne felelős. Más vélemények szerint azonban a kannabisz szabályozásának tervezetésben számos improvizatív elem és ellentmondás szerepel. A párt vezetése mindenesetre optimistán tekint a jövőbe és bízik benne, hogy az elnök teljes álláspontjának megismerésével folytatódhat a legalizációról szóló vita, ami idővel a szabályozás életbe léptetésével zárulhat.
Kardos Tamás
Drogriporter
2012. 12. 20.