• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Darabolós Gyilkos (Tv2 Tények)

október 5, 2010 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

„A drog tette gyilkossá” – mondja nem kis csúsztatással a Tények

A Tv2 részéről már megszokhattuk, hogy a hamarosan megszűnő ORTT íratlan szabályainak megfelelve igyekszik a kábítószereket szélsőségesen negatív színben feltüntetni. Egy évvel ezelőtt például sikerült megnyernie a GHB hisztéria nagyotmondási versenyét, mikor Gyilkos Cseppek című riportműsorában tévesen arról tájékoztatta a nézőket, hogy a keceli diszkóban a GHB-t túladagolók közül ketten életüket vesztették. Kérdésünkre dr. Zacher Gábor toxikológus határozottan tagadta, hogy az esetben bárki meghalt volna.
Idén májusban pedig egy leállt droghasználóval készítettek műsort, akinek mondandója teljes mértékben a hatásvadász szerkesztők áldozatává vált. A Tv2 ezúttal egy különös brutalitással elkövetett testvérgyilkosságra csapott le és rövid utánajárás után levonta a konklúziót, miszerint a tettet elkövető testvért „a drog tette gyilkossá”.
  

 

A riportból a következőket tudhatjuk meg: A testvérpár anyukája a Tényeknek beszámolt arról, hogy „mindkét fiú sokat ivott és kisebbik fia drogfüggő volt”, amfetamint használt. A Kék Fény egy korábbi adása kapcsán – amelyben egy indokolatlannak tűnő lövöldözést fűszívással magyaráztak – megemlékeztünk arról a 2002-ben publikált új-zélandi kutatásról, mely megállapítja, hogy az erőszakos bűncselekményeket elkövető fiatalok gyakran hajlamosak más normák megszegésére is, például rendszeres füvezésre, ebből azonban nem következik, hogy a fű vagy más kábítószer váltja ki az erőszakos bűncselekmények elkövetését. A Tv2 által megkérdezett Bilkei Pál kriminálpszichológus valószínűleg nem hallott erről a kutatásról, szerinte ugyanis a tettes a folyamatos sanyargatás, de leginkább „a drog” miatt ölte meg testvérét. Az esetet úgy ítéli meg, mint amiben „maga a drog játszotta a legnagyobb szerepet… hogy ez így történik, az egyértelműen a drognak tudható be.” 

Feltűnő, hogy amíg Bilkei a lehető legdurvább személyiségtorzulásokért és mentális állapotokért teszi felelőssé a kábítószereket (úgy általában az összeset, bár ő pszichológusként egyszerűen „a drog” névvel illeti őket), addig a mértéktelen alkoholfogyasztás személyiségformáló hatásáról mélyen hallgat. A fent említett, Kék Fényre reagált cikkünkben már írtunk az USA Igazságügyi Információs Központja által 1994-ben kiadott jelentésről, amely megállapította, hogy “az összes pszichoaktív szer közül az alkohol az egyetlen, amelynek használata kimutathatóan növeli az agressziót”. Bár a kutatás nem mai, köztudott, hogy a ’90-es évek Amerikájában a drogok igen széles tárháza állt rendelkezésre, a vizsgálat mégis csak az alkoholt találta meg.
Visszatérve a Kék Fény két évvel ezelőtti őrjöngő füveseire, a sztori mögött ott is kedvenc kriminálpszichológusunkra, Bilkei Pálra bukkanunk, amint azt állítja, hogy „a kábítószerek fogyasztói poszttraumás állapotot élnek át”. A szakirodalom szerint azonban az ilyen állapotokat nem kábítószer fogyasztásnak, hanem valamilyen traumának – balesetnek, természeti katasztrófának, bántalmazásnak stb. – kell megelőznie, ami különféle gondolatok és érzések formájában vissza-visszatérve okoz szorongást. A pszichológus meghökkentő állítását bizonyítandó egy kaposvári esetre hivatkozik, ahol két diák brutálisan meggyilkolta egy osztálytársat, a tetemet pedig vízbe dobták. A pszichológus itt is úgy látta, hogy a kegyetlenség „mindenképpen utal kábítószerre”. Az eset tárgyalásán azonban a következők derültek ki: „a fiúk rendszeresen fogyasztottak alkoholt, a gyilkosság előtt is ittak. Egy szakértő szerint csak azért nem nevezhetők alkoholistáknak, mert még kiskorúak.”
Bár könnyen elképzelhető, hogy a fenti esetekben egyéb körülmények mellett a fiatalkori problémás alkoholfogyasztásnak legextrémebb eseteivel van dolgunk, a média – Bilkei Pál közreműködésével – mégis ragaszkodik a kábítószerek hatásainak szélsőséges bemutatására és a mértéktelen alkoholfogyasztás kockázatainak figyelmen kívül hagyására.

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.10.05.

Kategória: Hírek Témák: Depresszánsok, dizájner drogok, Magyar drogpolitika, Médiamonitor, Stimulánsok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter