A denveri polgárok többségének akarata szerint a polgárok ugyanúgy fogyaszthatnak kannabiszt, mint alkoholt – a szövetségiek tiltakoznak.
A denveri polgárok többségének akarata szerint a polgárok ugyanúgy fogyaszthatnak kannabiszt, mint alkoholt – a szövetségiek tiltakoznak.
Colorado állam legnagyobb városában, Denverben múlt héten népszavazást tartottak arról a törvényjavaslatról, amely a 21 éven felüli polgárok számára törvényessé tette volna a kannabisz birtoklását. A javaslatot a szavazópolgárok kisebbsége, 46 százaléka elutasította, többsége, 54 százaléka ugyanakkor helyeselte, így az törvény erőre léphet. A népszavazást mindkét oldalról intenzív kampány előzte meg: a Colorado-i Egyetem drogtörvényekkel elégedetlen diákjai által alapított reformcsoport (SAFER) kampányának középpontjában az az érv állt, hogy minden felnőtt állampolgárnak magának kell meghozni azt a felelős döntést, hogy rekreációs célból alkoholt, kannabiszt vagy egyiket sem használ. Az ellentábor azzal rémisztgette a szavazókat, hogy a javaslat elfogadása esetén Denver a drogturisták paradicsomává válik.
A szavazás eredményének kihirdetése után azonban az ellenpárt merőben más érveket kezdett el hangoztatni, melyek szerint a szavazásnak nincs jelentősége, mivel a szövetségi és állami törvény a városi szabályozás felett áll, így a rendőrség ezután is előállít mindenkit, akit marihuána birtoklásán ér. 2002 óta a városban több mint 6800 ember ellen indítottak eljárás marihuána miatt, a fogyasztókra a coloradoi törvények alapján több száz dolláros bírságokat szabtak ki. A SAFER szerint ugyanakkor a népszavazás az emberek véleményét fejezte ki demokratikus módon, és ha ezt a választott tisztviselők nem tartják tiszteletben, akkor a polgárok majd más tisztviselőket választanak maguknak.
A Gallup közvéleménykutató intézet éppen múlt héten publikálta annak a felmérésnek az eredményeit, amely szerint az amerikiak 36 százaléka legalizálná a marihuánát. A nyugati parton ez az arány jóval magasabb: 47 százalékos. A Gallup első ilyen vizsgálatát még 1969-ben végezte el, ekkor még csupán az amerikaiak 12 százaléka értett egyet azzal, hogy a marihuánát az alkoholhoz hasonlóan kellene szabályozni. Mivel a legalizáció támogatása a fiatalabb generációk körében a legmagasabb, ez a trend valószínűleg a jövőben is folytatódik.