A kábítószer-ellenes világnapon szakmai szervezetek ismertették a biztonságos szórakozás előmozdításának alternatíváit
“Addig nem lehet biztonságosabb szórakozásról beszélni és kitenni egy tanúsítványt a védett táncterek falaira, ameddig nem valósulnak meg helyi összefogással a minőségbiztosítás feltételei. A kluboknak, partiszervezőknek, a marketingjükkel markánsan jelen lévő alkoholforgalmazóknak, a civileknek, helyi döntéshozóknak és a kormányzatnak közösen kell kialakítania a saját városukra, kerületükre, negyedükre a biztonságosabb szórakozás stratégiáját, és együtt kell finanszírozniuk is a megvalósítását!” – hangzik a Kék Pont Alapítvány, a pécsi INDIT Közalapítvány és a szegedi Farkasinszky Terézia Ifjúsági Drogcentrum közös sajtóközleménye.
Az Alexandra Könyvesházban tartott esemény kereteit a Kék Pont részéről Dávid Ferenc prevenciós koordinátor körvonalazta, aki a panorámaterem ablakán kimutatva emlékeztetett a két és fél évvel ezelőtti West Balkán tragédia helyszínére, majd a kérdést felelevenítve elmondta, hogy a kábítószer-ellenes világnap szerencsétlen elnevezése ellenére nem valami ellen, hanem valamiért kell közösen küzdeni, méghozzá a biztonságosabb partikultúra megteremtéséért.
Ezt követően a Kék Pont igazgatója, Dr. Rácz József ismertette a Club Health projekt keretében született, szakmai anyagokat, mellyel a Party Service ártalomcsökkentő programjuk révén az elmúlt 3 évben partnerek voltak. Már magyarul is olvasható a jó gyakorlatokat ismertető Normagyűjtemény az éjszakai szórakozóhelyek egészségesebbé és biztonságosabbá tételéért, amely a biztonságos szórakozóhely tekintetében továbbmutat a rendőrség által is emlegetett pusztai fizikai jellemzők felsorolásán és részletezi a személyzet, a vezetőség és akár a DJ-k képzésének fontosságát, valamint az alkoholárusítás szabályozásának lehetséges módját. Szintén elérhetővé vált NightSCOPE kézikönyv, ami a szórakozóhelyek szakmai minősítésében, illetve a biztonságos és egészséges élet kialakításában nyújt segítséget.
A pécsi INDIT Közalapítvány részéről Hegedűs Attila koordinátor számolt be a Biztonságos Szórakozóhely program részeként született Party Busz szolgáltatásról. 2011-es felmérésük rávilágított, hogy a pécsi fiatalok többsége a rosszul szervezetett és pótdíjköteles éjszakai tömegközlekedés helyett inkább gyalog próbál mozogni a bulihelyszínek és az otthona között, ami további kockázatok forrása lehet. A városi önkormányzat, az INDIT, a Tüke Busz és négy szórakozóhely összefogásának eredményeként 2013 februárjában elindult az első éjszakai Party Busz járat. A három hónapos tesztüzemmód és a szolgáltatás Facebook oldalán történő visszajelzések hatására a szolgáltatás folyamatosan formálódott, majd a PTKE (Pécs és Térsége Közösségi Közlekedéséért Egyesület) szakmai segítségével június 17-e óta már kilenc éjszakai busz közlekedik Pécsett. Emellett a városban öt hónapja „Biztonságos Szórakozóhely“ program is indult alulról, a szórakozóhelyek társadalmi felelősségvállalásával és Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzat támogatásával. A szolgáltatásban jelenleg négy szórakozóhely vesz részt, akik számára az alapítvány programja folyamatos audit szolgáltatást nyújt és képzéseket biztosít munkatársaik számára.
Arany Zoltán, a 25 éves szegedi Farkasinszky Terézia Ifjúsági Drogcentrum három évvel ezelőtt megkezdett partiszerviz szolgáltatásának kialakulásáról és elért sikereiről számolt be. Programjuk négy fő színtere:
1) az utca, közterület, kocsma,
2) a táncos szórakozóhelyek,
3) a fesztiválok és
4) az iskolák.
Emellett egyetemisták számára nyújtanak 60 órás parti segítői képzést, tréninget tartanak a szórakozóhelyek dolgozóinak, prevenciós anyagokat terjesztenek, valamint heti két órában rádióműsort szolgáltatnak, ami már tízezres letöltéssel büszkélkedhet.
Egy hallgatói kérdésre, mely az államnak a projektekhez való hozzáállását firtatta, Barna Erika, a Kék Pont kommunikációs igazgatója elmondta, hogy hiányzik az összefogás, a korábban ígért pályázati kiírások sem jelentek még meg, holott az előadásokból kiderült, hogy a hasonló projektek működtetéséhez szükséges módszertani háttér már megvan. Az új Drogstratégia utolsó verziója tartalmaz egy rövid részt a biztonságos szórakozás biztosításának igényéről, de a teljes dokumentumban közel sem jelenik meg benne hangsúlyos elemként.
Kardos Tamás
Drogriporter
2013.06.27.