Megalakult az első magyar drogmentes díj, amelyet a Drogmentes Magyarországért Országos Konferencián adnak át. Örüljünk neki?
A Bács-Kiskun Megyei Online (BAON) tegnap örömmel számolt be az első magyar drogmentes díj megalakulásáról. Mi, akik kritikusabban szemléljük a Drogmentes Magyarországért Maraton tevékenységét, nem tudjuk osztani a felhőtlen örömöt.
Lássunk néhány idézetet a BAON cikkéből:
"A nyugat nyomdokaiba lépve hazánkban is igen megugrott a kábítószeres halálesetek száma. Az ENSZ 10 éves összefoglaló jelentésében aggodalmát fejezi ki, miszerint a sztárok világszerte ösztönzik a drogozást."
2. Önáltatás a sztárokra kenni a drogfogyasztás ösztönzését. Mindnyájan felelősek vagyunk azért, hogy a mainstream- és a bulvármédia figyelme a sztárvilágra irányul és a fiatalok példaképei is leginkább közülük kerülnek ki. Azonban ha valamiben igazán jelentős a média (és rajta keresztül a sztárok) szerepe, akkor az inkább az alkoholfogyasztás ösztönzése. Esténként főműsoridőben a legnézettebb csatornákon rendszeresen láthatunk a vacsorájuk mellé tetemes alkoholmennyiséget elfogyasztó hazai celebeket, noha köztudott, hogy Magyarországon a legnagyobb arányú az alkoholfogyasztásra visszavezethető halálozás egész Európában, több százszorosa a kábítószer használatra visszavezethető halálokoknak (a KSH 2002-es adatai szerint 4985 ember vesztette életét májcirrózisban és 718 ezer alkoholbeteget tartottak számon). E fölött persze szívesen szemet hunyunk, mert az ittas sztárok jópofák (?) és még a nézettséget is növelik.
A Drogmentes Magyarországért Maraton (DMM) pont azt a tendenciát erősíti, hogy a hírességek véleményére figyeljük, akik jellemzően teljesen járatlanok a drogok témájában és vajmi keveset foglalkoznak azzal, hogy a DMM kiadványok teljesen tudománytalan megállapításokon alapszanak. A DMM-ről fontos tudni, hogy a kétes megítélésű Szcientológiai Egyház egyik programja, akiknek évtizedes gyakorlatai a drogfogyasztás megelőzésében és a leszoktatásban a legkevésbé sem mondhatóak sikeresnek. A Maratonosok ügyesen vonzzák be azokat a jóhiszemű embereket az olyan pozitívan csengő eszmék mögé, mint „drogmentes társadalom” vagy a „gyermekeink jövője”, akik többnyire nincsenek tisztában azzal, hogy ez az utópisztikus eszmény több kárt okoz, mint eredményt, és nem törődnek a szakemberek kisebb nyilvánosságot kapó véleményével sem.
A fiatalok drogfogyasztásának visszaszorítása és az ártalmak csökkentése komplexebb megközelítést kíván annál, minthogy az érintettekkel egy nagy NEM-et mondassunk a drogokra, aztán alaposan megfuttassuk őket. Jó dolog, ha a fiatalok egészsége iránti aggodalom országos összefogást eredményez és tanárokat, diákokat egyaránt megmozgat, de az endorfinmámoros futás közben se feledkezzünk meg a régi bölcsességről: cipőt a cipőboltból! Különben nagyot bukhatunk.
Kardos Tamás
Drogriporter
2008.09.30.