• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Drogok és fertőzések a börtönökben

Szerző: admin | július 11, 2005

Tweet

A börtönökben terjedő droghasználat és fertőző betegségek prevenciójával foglalkozó nemzetközi szervezet, az ENDIPP idén nyolcadszorra rendezte meg éves konferenciáját “A lehetőségek feltárása: a mindenki számára biztonságos börtönökért” címmel. Az eseménynek ezúttal a budapesti Corinthia Hotel adott otthont július 7. és 9. között.A börtönökben terjedő droghasználat és fertőző betegségek prevenciójával foglalkozó nemzetközi szervezet, az ENDIPP idén nyolcadszorra rendezte meg éves konferenciáját "A lehetőségek feltárása: a mindenki számára biztonságos börtönökért" címmel. Az eseménynek ezúttal a budapesti Corinthia Hotel adott otthont július 7. és 9. között.

A konferenciát Dr. Petrétei József igazságügyiminiszter nyitotta meg, aki elmondta, hogy az elmúlt évben 799 személyt tarottak fogva a hazai börtönökben kábítószerrel való visszaélés bűncselekmény miatt, ez az összes fogva tartott 7,4%-a. Idén 904 ember ül a rácsok mögött kábítószer miatt, a jövőben további emelkedés várható. A miniszter hangsúlyozta az elmúlt időszakban kialakított drogmentes körletek fontosságát, amelyek már 14 börtönben működnek. Elismerően szólt azokról az ártalomcsökkentő módszerekről (pl. metadonfenntartó kezelés, tűcsere) is, amelyek a nemzetközi szakirodalom szerint hatékonyak, Magyarországon azonban még nem alkalmazzák őket a börtönökben.

 

 

Az általános vita során Dr. Alex Gatherer, a ENSZ Egészségügyi Világszervezete Börtönegészségügyi Programjának (WHO-HIPP) kutatója ismertette legújabb kiadványukat, amely a börtönökben folytatott HIV- és hepatitis prevenció sikeres módszereit foglalja össze. A Lancet c. rangos orvosi szaklap szerint „a börtönegészségügy területén publikált egyik legfontosabb dokumentum” beszámol arról, hogy a börtönök a fertőző betegségek terjedése szempontjából különösen kockázatos helynek számítanak a túlzsúfoltság, a védekezés nélküli szexuális kapcsolatok és a droghasználók közötti fecskendők megosztása miatt. A WHO azt ajánlja a kormányoknak, hogy ezeket a kockázatokat a zéró-tolerancia helyett hatékony ártalomcsökkentő programok bevezetésével csökkentsék. A fogva tartottak egyenlő egészségügyi kezeléshez való joga is azt követeli meg, hogy az általános népesség számára elérhető kezelések legyenek elérhetőek a börtönökben is.

 

 

Huszár László bv. dandártábornok szerint ezeknek a programoknak a bevezetését a jelenlegi jogszabályok és társadalmi előítéletek teszik lehetetlenné Magyarországon, amelyek büntetni rendelik és bűnözőnek tekintik a drogfogyasztókat. Egy a Büntetés-Végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) által megrendelt 2004-es független kutatás szerint a hazai fogva tartottak több mint 33%-a használt már illegális szereket, 8%-uk pedig azt is bevallotta, hogy a fogva tartásának idején is fogyasztott kábítószert, megjelentek az intravénás fogyasztók is. Huszár szerint azonban ez a probléma még gyakorlatilag láthatatlan a börtönszemélyzet számára. A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet munkatársa, Sárosi Péter előadásában elmondta, hogy szükség lenne az ártalomcsökkentő szakemberek és civil szervezetek intenzívebb bevonására a börtönökben folytatott prevenciós munkába, hogy a fertőző betegségek szűrése, megelőzése és kezelése hatékonyabb lehessen. A metadonfenntartó programok bevezetését pedig az a tény is alátámasztja, hogy a WHO nemrégen felvette a metadont a létfontosságú gyógyszerek listájára. 

 

Kapcsolódó linkek:

 

A WHO jelentése a börtönegészségügyről

 

Sárosi Péter: Ártalomcsökkentés a börtönökben

 

Nők az amerikai börtönökben (A TASZ amerikai testvérszervezetének jelentése)

 

Az ENDIPP honlapja

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter