A börtönökben terjedő droghasználat és fertőző betegségek prevenciójával foglalkozó nemzetközi szervezet, az ENDIPP idén nyolcadszorra rendezte meg éves konferenciáját „A lehetőségek feltárása: a mindenki számára biztonságos börtönökért” címmel. Az eseménynek ezúttal a budapesti Corinthia Hotel adott otthont július 7. és 9. között.A börtönökben terjedő droghasználat és fertőző betegségek prevenciójával foglalkozó nemzetközi szervezet, az ENDIPP idén nyolcadszorra rendezte meg éves konferenciáját "A lehetőségek feltárása: a mindenki számára biztonságos börtönökért" címmel. Az eseménynek ezúttal a budapesti Corinthia Hotel adott otthont július 7. és 9. között.
A konferenciát Dr. Petrétei József igazságügyiminiszter nyitotta meg, aki elmondta, hogy az elmúlt évben 799 személyt tarottak fogva a hazai börtönökben kábítószerrel való visszaélés bűncselekmény miatt, ez az összes fogva tartott 7,4%-a. Idén 904 ember ül a rácsok mögött kábítószer miatt, a jövőben további emelkedés várható. A miniszter hangsúlyozta az elmúlt időszakban kialakított drogmentes körletek fontosságát, amelyek már 14 börtönben működnek. Elismerően szólt azokról az ártalomcsökkentő módszerekről (pl. metadonfenntartó kezelés, tűcsere) is, amelyek a nemzetközi szakirodalom szerint hatékonyak, Magyarországon azonban még nem alkalmazzák őket a börtönökben.
Az általános vita során Dr. Alex Gatherer, a ENSZ Egészségügyi Világszervezete Börtönegészségügyi Programjának (WHO-HIPP) kutatója ismertette legújabb kiadványukat, amely a börtönökben folytatott HIV- és hepatitis prevenció sikeres módszereit foglalja össze. A Lancet c. rangos orvosi szaklap szerint „a börtönegészségügy területén publikált egyik legfontosabb dokumentum” beszámol arról, hogy a börtönök a fertőző betegségek terjedése szempontjából különösen kockázatos helynek számítanak a túlzsúfoltság, a védekezés nélküli szexuális kapcsolatok és a droghasználók közötti fecskendők megosztása miatt. A WHO azt ajánlja a kormányoknak, hogy ezeket a kockázatokat a zéró-tolerancia helyett hatékony ártalomcsökkentő programok bevezetésével csökkentsék. A fogva tartottak egyenlő egészségügyi kezeléshez való joga is azt követeli meg, hogy az általános népesség számára elérhető kezelések legyenek elérhetőek a börtönökben is.
Huszár László bv. dandártábornok szerint ezeknek a programoknak a bevezetését a jelenlegi jogszabályok és társadalmi előítéletek teszik lehetetlenné Magyarországon, amelyek büntetni rendelik és bűnözőnek tekintik a drogfogyasztókat. Egy a Büntetés-Végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) által megrendelt 2004-es független kutatás szerint a hazai fogva tartottak több mint 33%-a használt már illegális szereket, 8%-uk pedig azt is bevallotta, hogy a fogva tartásának idején is fogyasztott kábítószert, megjelentek az intravénás fogyasztók is. Huszár szerint azonban ez a probléma még gyakorlatilag láthatatlan a börtönszemélyzet számára. A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet munkatársa, Sárosi Péter előadásában elmondta, hogy szükség lenne az ártalomcsökkentő szakemberek és civil szervezetek intenzívebb bevonására a börtönökben folytatott prevenciós munkába, hogy a fertőző betegségek szűrése, megelőzése és kezelése hatékonyabb lehessen. A metadonfenntartó programok bevezetését pedig az a tény is alátámasztja, hogy a WHO nemrégen felvette a metadont a létfontosságú gyógyszerek listájára.
Kapcsolódó linkek:
A WHO jelentése a börtönegészségügyről
Sárosi Péter: Ártalomcsökkentés a börtönökben
Nők az amerikai börtönökben (A TASZ amerikai testvérszervezetének jelentése)