December 9-én új lengyel drogtörvény lépett életbe, amely dekriminalizálja a droghasználatot.
Az elmúlt héten Lengyelország két Nobel-díjasa – Wislawa Szymborska, költő és Lech Walesa, volt lengyel államfő változásokra szólított fel a drogpolitika területén. A jelentést a Globális Drogpolitikai Bizottság dolgozta ki és a korábbi lengyel elnök, Aleksander Kwaśniewski is támogatta. A jelentés kimondja, hogy a globális drogellenes háború elbukott és eljött a dekriminalizáció, a kezelés és a prevenció ideje.
Lengyelországban az utóbbi időben kedvező változások történtek, melyek a racionális drogpolitika irányába mutatnak. A Palikot’s Movement egy kiegészítést indítványozott a drogtörvényhez a lengyel parlament számára, mely dekriminalizálja a személyes használatra történő, csekély mennyiségű kábítószer birtoklását . December 9-én az új törvény hatályba lépett, ugyanakkor Gdanskban, ahol a civilek már 8 éve küzdenek a szubsztitúciós terápiák beindításáért, az első metadon-fenntartó program megnyitotta kapuit.
Az új drogtörvény értelmében az ügyész – ha a büntetést nem ítéli szükségesnek – elejtheti a vádat a személyes használatra tartott, csekély mennyiségű kábítószerrel elfogott személyek esetében. Az ügyészek és a bíróságok kötelezve lesznek, hogy a drogfogyasztók körülményeit kivizsgálják és az igényeik szerint oktatási- vagy kezelőprogramba irányítsák őket. Ez az első lépés abba az irányba, melyet a Globális Drogpolitika Bizottság javasolt. Ugyanakkor a törvény szigorúbban viszonyul a drogkereskedőkhöz, akikre akár 12 év börtönt is kiszabhatnak.
Itt elolvashatod a korábbi cikkünket a lengyel drogpolitikai reformokról.
NÉZD MEG A TASZ FILMJÉT A LENGYEL DROGPOLITIKAI REFORMOKRÓL!
A film automatikusan magyar felirattal indul el, ha mégsem, akkor kattints a CC gombra.
Közvélemény-kutatás a legalizációról
Néhány nappal ezelőtt az egyik lengyel közszolgálati csatorna felmérést végzett a honlapján a marihuána személyes használatának legalizációjával kapcsolatban. December 12-én a válaszadók 67%-a szavazott nemmel, de már 32%-uk voksolt igennel. A közvélemény-kutatásban résztvevők 1% bizonyult bizonytalannak a kérdésben. A felmérés jól szemlélteti, hogy a drogpolitika liberalizációjának közmegítélése gyorsan változik Lengyelországban.
Kardos Tamás