• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Durvább, mint a kokain – Mi az? (Harmonet)

október 22, 2008 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A válasz a cikk szerint a metamfetamin, mi azonban körültekintésre intünk

 

Az eredeti hír a Medipress oldalán olvasható , azért került a Médiamonitorba mégis a Harmonet cikke, mert a bulváros cím egészen félrevezető tényállást rendel az amúgy is fenntartásokkal kezelendő tanulmány mellé.
 

 

A vizsgálattal kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a biokémiai területére szorítkozik, és nem szól arról, hogy milyen csoportok milyen fogyasztási mintázattal használják ezeket a szereket – ami szintén sokat elárul a veszélyekről. Például nem lehet elmenni a tény mellett, hogy a metamfetamin sokkal olcsóbb, mint a kokain, ezért más körökben terjedt el a használata és gyakran a „szegény emberek kokainjának” szokták nevezni. Ám a kokainnak is létezik egy olcsóbb és addiktívabb szabad bázisa, amely a crack névre hallgat és fogyasztói többnyire a szegényebb rétegből kerülnek ki. Azonban, ahogy a cikk is mondja, a metamfetamin hosszú távú hatásai „részben annak farmakokinetikájával magyarázhatóak”, úgyhogy szorítkozzunk most mi is a két szer elmére gyakorolt hatásaira.

 

Logikusnak tűnik a kokain és a metamfetamin tulajdonságainak ilyetén összevetése, ám a hatásukban ekkora különbségeket mutató két anyag esetében félrevezető csupán egy szerbeviteli alkalomra redukálni a vizsgálatot (amely ráadásul egy mindössze 19 fős mintán alapul).
Nincs abban semmi újdonság, hogy a kokain hamarabb ürül ki az agyból, ugyanis a nazálisan fogyasztott kokain által okozott élmény rendszerint kb. 20-30 percig tart, ezért gyakori az ismételt felhasználás a nap folyamán vagy egy este alatt. [1], [2] Ezzel szemben a felszippantott metamfetamin hatása 8-24 óráig is eltart, ezért ritkább az egy napon belüli ismételt használat. A bevitt kokainnak a fele a fogyasztás után 1 órával kiürül a szervezetből, míg a metamfetamin fele – a hosszabb hatásnak megfelelően – csak 12 óra múlva távozik. [1], [2]
Ezeket megfontolva valószínűleg több értelme lett volna annyi kokainbevitelt vizsgálni, amely a hatás időtartamát tekintve ekvivalens egy átlagos mennyiségű meth szippantásával.

Arról is érdemes szót ejteni, hogy az Egyesült Államokban a ’80-as években kialakult kokain hisztériát az utóbbi évtizedben kezdi felváltani az erőteljes metamfetamin ellenes kampány, amelyhez a tudományok képviselői is igyekeznek alkalmazkodni.
Tény, hogy két kifejezetten veszélyes szerről van szó, de semmi nem indokolja, hogy a metamfetamin kockázatainak kidomborítása miatt alulbecsüljük a kokain használatának veszélyeit, ahogyan ezt a Harmonet cikk címe sugallja a kérdéses tanulmány alapján.

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.10.22.

Irodalom

[1] Comparing Methamphetamine and Cocaine, NIDA  http://www.nida.nih.gov/nida_notes/NNVol13N1/comparing.html

[2] How is methamphetamine different from other stimulants, such as cocaine?, Addiction Resources, http://www.addictionsresources.com/drugs/meth_versus_cocaine.html
 

Kategória: Hírek Témák: Médiamonitor, Pszichedelikus gyógyászat, Stimulánsok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter