Colorado és Nevada államban egyre közeledik a fűszívás legalizációjáról folytatott népszavazás: a kampány hanvétele egyre durvább.
Colorado és Nevada államban egyre közeledik a fűszívás legalizációjáról folytatott népszavazás: a kampány hanvétele egyre durvább.
A Fehér Ház nem tűri, hogy az egyes államok a szövetségi drogtörvényeket felülírva saját hatáskörben szabályozzák a marihuána használatát – ez derül ki abból, hogy egyre több szövetségi hivatalnok emeli fel a hangját a marihuánával kapcsolatos jogszabályok módosítását célzó népszavazási indítványok ellen. A zéró tolerancián alapuló jelenlegi rendszer kritikusai szerint ez durva, alkotmányellenes beavatkozás az egyes államok jogalkotásába, mivel a hivatalnokok az adófizetők pénzén folytatnak választási kampányt. Az utóbbi napokban Denverben (Colorado) tartott vitafórumon például Mark Tver, az 1 uncia marihuána tartását dekriminalizáló törvényjavaslatot kidolgozó szervezet képviselője szemére vetette az indítvány ellen kampányoló sheriffnek, ügyésznek és fehér házi hivatalnoknak, hogy a „Marihuána – a mi közösségünkben nincs helye” szlogen alatt futtatott hirdetésüket szövetségi pénzből finanszírozzák, amellyel nem hajlandóak a vonatkozó jogszabályok szerint elszámolni. A seriff erre azt válaszolta, hogy ők „drogszakértők”, akiknek joguk van véleményt nyilvánítani a népszavazással kapcsolatban.
44. sz. indítvány (Amendment 44) – a népszavazási indítványt az Élvezhető Rekreáció Biztonságosabb Alternatívái (SAFER) elnevezésű civil szervezet nyújtotta be 2005. augusztusában Colorado államban. A SAFER 129 ezer aláírást gyűjtött a javaslat mellett, ez jócskán meghaladja a törvények által megkövetelt 68 ezres minimumot. Az indítvány a marihuána tartásával kapcsolatos jelenlegi jogszabályokat módosítaná, amelyek szerint az 1 unciánál kevesebb marihuána tartása szabálysértés és 100 dollár pénzbírsággal büntetendő. A javaslat a 21 évnél idősebb amerikaiak számára dekriminalizálná az 1 unciát meg nem haladó mennyiségű marihuána tartását. A polgárok november 7-én szavazhatnak az indítványról.
7. sz. kérdés (Question 7) – a Bizottság a Marihuána Szabályozásáért és Ellenőrzéséért civil szervezet nyújtotta be Nevada államban. Jelenleg a csekély mennyiségű marihuána tartását a törvény 600 dollár pénzbírsággal sújtja. Az indítvány legálissá tenné a 21 évnél idősebb polgárok számára azt, hogy 1 unciánát meg nem haladó mennyiségben marihuánát tartsanak maguknál illetve vásároljanak meg kormány által ellenőrzött boltokban. Az indítvány elfogadása esetén az állam licenszt bocsátana ki a marihuána termesztői és kisforgalmazói számára, akik unciánként 45 dolláros illetéket fizetnének – ezt az összeget ezután prevencióra és kezelésre fordítanák. Az indítványozók becslése szerint a javaslat 28,6 millió dolláros extrabevételt eredményezne és rengeteg kiadást spórolna meg – nem beszélve a bűnözés visszaszorításáról. A népszavazás időpontja november 7.
Paul Hansen protestáns lelkész a reform mellett beszél a CNN-en
John Walters, a Fehér Ház „drogcárja” sorra látogatta Colorado és Nevada nagyvárosait, hogy az indítványok ellen – és a kormány drogpolitikája mellett – kampányoljon. Walters kijelentette, hogy népszavazást kezdeményezők olyan „kívülállók”, akik kihasználják az emberek tudatlanságát a marihuánáról. Szerinte a jelenlegi törvények hatékonyan működnek. Neal Levine, az indítványozók kampányfőnöke válaszában kijelentette, hogy a marihuána jelenleg is széles körben hozzáférhető az utcákon, de forgalmazását a bűnözők irányítják. A javaslat viszont lehetőséget teremtene arra, hogy a marihuána forgalmazását egy szigorúan szabályozott környezetbe helyezze. Nevadában a reform-javaslat váratlan segítséget kapott onnan, ahonnan kevesen gondolnák: az egyházaktól. Múlt kedden ugyanis 33 egyházi vezető nyilatkozatot bocsátott ki az indítvány mellett. Egyikük, Paul Hansen luteránus lelkész kijelentette, hogy bár a marihuána-törvény erkölcsösnek látszik, ez csak „kozmetikai erkölcs”, mivel az irányítás a drogdílerek kezében van.
Sárosi Péter
Kapcsolódó cikkek: