• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Café
  • Híradó
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

EU Bizottság a jövő európai drogpolitikájáról

Szerző: admin | január 13, 2005

Tweet

Az Európai Bizottság októberben konzultációt hirdetett az új európai drogpolitikai akciótervel kapcsolatban (2005-2008). A felhívásra 35 civil szervezet válaszolt, köztük a TASZ is, amely számos közép-kelet európai ártalomcsökkentő egyesülettel közösen küldte el javaslatait. A Bizottság néhány nappal ezelőtt megjelentette a beérkezett indítványokról készített összegzését.

Az Európai Bizottság októberben konzultációt hirdetett az új európai drogpolitikai akciótervel kapcsolatban (2005-2008). A felhívásra 35 civil szervezet válaszolt, köztük a TASZ is, amely számos közép-kelet európai ártalomcsökkentő egyesülettel közösen küldte el javaslatait. A Bizottság néhány nappal ezelőtt megjelentette a beérkezett indítványokról készített összegzését.
 

 

 

 

 

Az összefoglaló szerint a beadványok változatos drogpolitikai nézeteket tükröznek, a zéró-toleranciát hirdetőktől a legalizációs elképzelésekig. Egyesek az egységes európai drogpolitika létrehozására szólították fel a Bizottságot, míg mások a tagállamok szuverén ügyének tekintik a drogpolitikát. A legtöbb indítványozó szerint a szabályozásnak tudományos bizonyítékokra kell támaszkodnia. Sokak szerint a politikusok gyakran figyelmen kívül hagyják azokat az egyébként már hozzáférhető információkat, amelyek megmutatják, hogy mi az, ami működik, és mi az, ami nem.

 

Számos javaslat szerint a ma illegális és legális drogok szabályozását egy integráns rendszer keretein belül kellene megvalósítani. A legtöbb véleményező a bűnüldözési eszközöket a drogkereskedők elleni tevékenységekre (kínálatcsökkentés) korlátozná, míg teljesen kiszorítaná a keresletcsökkentő tevékenységek közül (magyarul megszüntetné a drogfogyasztók büntetőjogi üldözését). Hiányolták a civil szervezetek az uniós drogpolitikai döntéshozatal átláthatóságát és a civil szervezetekkel való szorosabb együttműködést. Felmerült egy olyan hálózat létrehozásának a szükségessége, amely fórumot és információs csatornákat biztosít a civil szervezetek és döntéshozók között.

 

A keresletcsökkentés jóval nagyobb hangsúlyt kapott az indítványokban, mint a kínálatcsökkentés. A beadványozók egy része a prevencióra fektetné a fő hangsúlyt, mások az ártalomcsökkentő megközelítésre és a drogfogyasztó közösségek segítésére. Sokan aggodalmukat fejezték ki a kezelési lehetőségek korlátozott hozzáférhetőségével kapcsolatban is, különösen az etnikai kisebbségek számára. Központi problémaként merült fel a vér útján terjedő fertőző betegségek (HIV/AIDS és hepatitis B,C) prevenciójának kérdése is, elsősorban az újonnan csatlakozó tagállamok körében. Az EU egyes keleti tagállamaiban és keleti szomszédai körében katasztrófális gyorsasággal terjedő HIV-járvány megállítása sokak szerint a drogstratégia központi eleme kell, hogy legyen.

 

A nemzetközi kooperációval kapcsolatban elsősorban az EU-nak az ENSZ-hez és az ENSZ konvenciókhoz fűzödő kapcsolatát boncolgatták az indítványok, sokak szerint az EU-nak egységes álláspontot és fellépést kell kialakítania az ENSZ közgyűlésein drogpolitikai kérdésekben. Nagy hangsúlyt kapott ezenkívül a jelenlegi és a jelentkező tagállamok közötti együttműködés is.

 

A Bizottság ígéretet tett arra, hogy az összegzést még 2005 eleljén megismerteti az Európai Parlamenttel és a Miniszterek Tanácsával is, és kidolgozza a civil társadalommal való együttműködés jövőbeli kereteit.  A Társaság a Szabadságjogokért sikeresnek ítéli az európai uniós akciótervvel kapcsolatos kampányát, mivel a Bizottság beszámolójában számos olyan gondolat visszaköszönt, melyet a TASZ beadványa tartalmaz.

 

 

Az EU Bizottság összefoglalója letölthető itt.

 

A TASZ levele az EU bizottsághoz letölthető itt.

Kategória: Hírek Témák: Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI)Archívum: Ártalomcsökkentés, Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek

Ex-EU drogcár: a drogtéma feszegetése politikai öngyilkosság

február 27, 2013 - Kardos Tamás

Vita a soron következő EU drogstratégiáról

december 19, 2012 - Kardos Tamás

Hiba volt a kannabisz átsorolása

november 20, 2012 - Kardos Tamás

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter