• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

EU: nemzeti ügy a drogszabályozás (Metropol)

Szerző: Kardos Tamás | január 7, 2010

Tweet

A cseh és magyar drogszabályozásról rövid interjúkkal, hullámzó színvonalon

A nemzetközi és vele együtt a magyar média is javarészt félreértette a január elsejével hatályba lépett cseh törvénymódosítást és a csekély mennyiségű kábítószer birtoklását tövényesnek hitte. Az új szabályozás életbeléptetésével egy időben a média is kezdi megérteni a legalizáció és a dekriminalizáció közötti különbséget.

Ebbe a sorba illeszkedik Krezinger Szonja (Metropol) cikke, aki a cseh változásokat a hazai helyzettel vetette össze.

A cikkből kiderül, hogy a közkeletű értelmezéssel szemben a „kis mennyiségűnek ítélt szerek birtoklásáért a cseheknek mostantól ugyan nem kell bíróság elé állniuk – és kezelésen sem kell részt venniük –, azonban pénzbírsággal továbbra is sújtja őket az új szabályozás. Ennek összege akár a hatszáz eurót (körülbelül 160 000 forint) is elérheti”.

 

 

 

Ennek ellenére a hazai oldalról Funk Sándor mégis úgy véli, hogy a drogturizmus célpontjává válhat Csehország. Ezzel az állásponttal továbbra is vitáznánk, hiszen általános – már a Kékfény által is kimondott  – tapasztalat, hogy a szabályozás nincs hatással a fogyasztási mintázatokra: nem fognak a világ drogfogyasztói Csehországba gyűlni azért, mert ott börtönbüntetés helyett csak százezres bírságokat helyeznek kilátásba. A drogszakma által eredményesnek ítélt Portugál dekriminalizáció sem járt ilyen eredménnyel, sőt a drogfogyasztás mutatói csökkenésnek indultak! Az sem mellékes, hogy mint minden dekriminalizációt alkalmazó ország esetében, Csehországban sem kerülnek a kábítószerek legális forgalomba, nem nyílnak coffeeshopok, így nem vonzhat oda senkit a törvényes kábítószer-fogyasztás iránti vágy.

 

Szintén Funk nyomán összehasonlításra kerül a „csekély mennyiség” cseh és magyar értelmezése, amiről alig esik szó a sajtóban: míg előbbi a drogot hordozó, de egyéb vegyületeket is tartalmazó anyag tömegére, addig utóbbi a tiszta hatóanyag mennyiségére irányul. Itt becsúszott egy pontatlanság: a hazai szabályozásban a tiszta hatóanyag alapján nem 0,6 mg, hanem 0,6 gramm heroin minősül csekély mennyiségnek.

A cikk legérdekesebb része kétségkívül a legalizáció és a tiltás melletti érvek és állítások gyűjteménye, ami elég esetlegesnek hat (pláne a formázási funkció bennfelejtésével) és a szerepe sem teljesen világos, hiszen az elemzett Csehországban nem történt legalizáció. Ráadásul, míg a legalizáció mellett többnyire valós érvek szerepelnek, addig a tiltás leginkább a törvényes szabályozás híveinek szemüvegén is kritikáin keresztül jelenik meg, de a cikkből sajnos nem derül ki, hogy kinek az álláspontjával van dolgunk.

A legalizációval kapcsolatban csak fenntartásokkal állíthatjuk, hogy Hollandia jár ennek az élén, hiszen a kannabisz de iure ott sem legális, csupán „megtűrt” és a csekély mennyiséget meghaladó mennyiséggel történő kereskedelmet szigorúan büntetik. Érvként merül fel még az egészségvédelem, a fogyasztók és kereskedők csoportjának különválasztása és az utóbbi felszámolása, illetve az állam gazdasági érdekei (a 3. pontot személy szerint nem tudom értelmezni).

A tiltás támogatóinak szájába adott gyengécske érvek alapján feltételezhető, hogy nem egy prohibicionista szerzővel van dolgunk. Már a mottó is elismeri, hogy a tiltás önmagában nem eredményes, de az első érvek mégis a törvény és a társadalmi normák visszatartó erejére építenek. Nem világos, hogy a rendőrség feladatkörének leírása mit keres a tiltás alatt, ráadásul a prohibicionista megközelítésben a kereskedők mellett a fogyasztók is célpontok, ahogyan ezt az utolsó pont el is ismeri. A 4. pont pedig egy szabályozáspárti ellenérv a tiltás nem kívánt hatásaival szemben…

Kár, hogy a cikk a végére zavarossá vált, pedig hasznos támpontokkal járulhatott volna hozzá a tiltáson és a szabályozáson alapuló drogpolitikák pilléreinek közérthetővé tételéhez.

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.01.07.

Kategória: Hírek Archívum: Drogpolitika, Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter