„A csattanó maszlag mára az egyik leggyakoribb legális drog lett”
Két hét alatt nyolc kaposvári fiatal került kórházba csattanó maszlag fogyasztása miatt, amiből a városi portál levonta a konklúziót: a növény mára az egyik leggyakrabban használt legális drog lett, elsősorban a figyelemhiányos fiatalok körében.
Ám mindez csupán maszlag.
Először is, a legális szerek skálája jóval szélesebb, mint ahogyan azt a szerző vélhetően feltételezi, hiszen magába foglalja többek között a koffeint, a dohányt és az alkoholt, melyeknek a fogyasztása jóval elterjedtebb a maszlagénál. Amennyiben azt állítjuk, hogy egy bizonyos szer vagy növény fogyasztása kifejezetten gyakori, akkor azzal egyben azt is sugalljuk, hogy használata relatíve (legalábbis az akut hatásokat tekintve) veszélytelen. Ez azonban a csattanó maszlagra a legkevésbé sem igaz, ugyanis használata könnyen eredményezhet túladagolást, és az általa kiváltott többnyire kellemetlen állapot akár napokig is eltarthat. Aki már hallgatott maszlagos élménybeszámolókat, az tudja, hogy körülbelül minden huszadik kipróbáló számol be kellemes hatásokról, a többiek az ellenségüknek sem kívánják az átélteket. Ha viszont azt sugalljuk, hogy a növényt sokan használják, akkor ne lepődjünk meg, ha a cikk után az első kommentelő azt fogja kérdezni, hogy mégis, hol lehet hozzájutni a növényhez (ahogy ez jelen esetben is történt).
Továbbmenve a cikk címe is félrevezető, hiszen „figyelemhiány” alatt egy betegséget vagy fejlődési rendellenességet szokás érteni, nem pedig azt, hogy a fiatalokra otthon nem jut elég figyelem, ahogyan a szerző magyarázza az általa alkalmazott kifejezés értelmét.
Tehát összegezzünk: a csattanó maszlag nem az egyik legelterjedtebben használt legális drog és nem figyelemhiány miatt nyúlnak hozzá. Azonban még mindig nem dőlhetünk hátra, mert a cikk további csemegéket tartogat!
Az addiktológiában alkalmazott idegen szavakba gyakran beletörik az újságírók bicskája, de a köznyelvben is elterjedt „hallucináció” kifejezés általában csont nélkül szokott menni. A jelen cikkben elkövetett dupla baki nekem rögtön a Holló Színház névadó jelenetét juttatta eszembe, amelyben Galla Miklós Sir Arthurként számol be a víz alatti hollóreptetés sikertelenségéről. Az interjú legemlékezetesebb részlete a következő:
R: És mondja, Sir Arthur sok porblémával járt ez a munka?
A: Nos azt hiszem nyugodtan elmondhatom, hogy ez a munka egyáltalán nem járt porblémával. Szívemre tehetem a kezem, vagy bárki más szívére és megesküdhetek, hogy soha, soha semmiféle porbléma nem volt. Szó sem volt porblémáról. Azt hiszem maga arra kíváncsi, hogy járt-e problémával ez a munka.
R: Igen. Elnézést. Nyelvbotlás volt, szóval sok problémával járt ez a munka?
A: Rengeteggel.
Hasonló a helyzet a csattanó maszlaggal is: sem „halluciánciós állapotot”, sem „halluciániót” nem okoz, hallucinációt viszont rengeteget.
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.02.08.