• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Fogyasztottak-e kábítószert a West Balkán tragédia áldozatai?

március 1, 2011 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Vagy a belügyminiszter hoaxot terjesztett a nyilvánosság számára?

A 2011. január 15-i Noise Night Life parti tragédiába torkollott – a West Balkánban felgyülemlett tömeg egy része 23 óra körül pánikszerűen igyekezett elhagyni a helyszínt, eközben pedig három fiatal lányt taposott agyon. A pánik kitörésének okára máig több változat létezik, ami azonban a legszörnyűbb, hogy az áldozatok szüleinek nyilatkozatokat kell kiadnia lányaik emlékének tiszteletben tartása és a saját becsületük érdekében. Sajtófigyelésünkkel ezúttal a folyamatosan változó híresztelések nyomába eredtünk.

A ma már csak „West Balkán-tragédia” néven emlegetett estét követően tartott sajtótájékoztatójában Pintér Sándor belügyminiszter az eset részletezésében és a felelősök megjelölése közben kitért arra is, hogy az egyik áldozat vérében kábítószert – közelebbről: amfetamint – találtak. A belügyminiszter úr szerint ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a fiatal lány a helyszínen nem megfelelő magatartást tanúsított és nem ismerte fel a veszélyt. Azóta vagy az orvosszakértői vélemények változtak meg, vagy valaki nem mondott igazat.

A Magyar Hírlap a sajtótájékoztatót követő napon talán úgy érezte, rá kell kontráznia Pintér bejelentésére, mert egy rövid hírben arról tájékoztatott, hogy nem csak az egyik, hanem két áldozat, vérében is találtak amfetamin származékokat. A hírt több portál, például az [origo] is átvette, így ez a verzió is sokakhoz eljutott. Nem sokkal ezután jelentek meg a szülők nyilatkozatai, melyekben orvosszakértői vizsgálatokra hivatkozva cáfolták, hogy bármelyik lány is fogyasztott volna amfetamint vagy akár alkoholt. Elsőként K. Kinga édesapja közölte a Nők Lapja Café hasábjain: „Papírunk van arról, hogy egyik lány szervezetében sem találtak drogot vagy alkoholt”. Nem sokkal később R. Rita szüleinek ügyvédje is úgy nyilatkozott, hogy a boncolási jegyzőkönyv szerint „egyik áldozat szervezetében sem volt amfetaminszármazék, sem más kábító hatású anyag”. Egy hétre rá R. Rita és Cs. Emese szülei közös közleményt adtak ki, hogy tisztázzák a történteket a nyilvánosság számára és még egyszer leszögezzék, hogy a belügyminiszter sajtótájékoztatójával ellentétben gyermekeik nem fogyasztottak sem amfetamint, sem alkoholt. Vagyis mindhárom lány szülei maguk voltak kénytelenek szertefoszlatni az alaptalan híreszteléseket és kiköszörülni a becsületükön ejtett csorbát, melyet Pintér Sándor bejelentése indított el.

A korábban még két áldozat amfetaminfogyasztásáról beszámoló Magyar Hírlap a toxikológiai jelentések birtokába jutva a napokban megismételte a szülők állításait, miszerint a lányok egyike sem fogyasztott sem kábítószert, sem alkoholt. Bár nekünk nem nyílt alkalmunk beletekinteni a jelentésekbe, nincs okunk azt gondolni, hogy a szülők kitartóan valótlant állítanának. Kívánatos lenne, ha a híreszteléseket elindító belügyminiszterünk ismét kiállna a nyilvánosság elé és végre személyesen öntene tiszta vizet a pohárba az ügyben, mert ez nem annyira a jelentésekre vadászó sajtó, de legkevésbé nem az áldozatok szüleinek lenne a feladata.

Kardos Tamás
Drogriporter
2011. 03. 01.

Kategória: Hírek Témák: Depresszánsok, Magyar drogpolitika, Médiamonitor, Stimulánsok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter