Egy újságíró utazása a Föld körül, a marihuánafogyasztás kulturális különbségeinek megismeréséért
Brian Preston, a Rolling Stone magazin munkatársa egy érdekes utazásról ír Fűbolygó című könyvében: célja testközelből megismerni a világ különböző országainak marihuána-kultúráját. A kiadványt egyfajta útikönyvként, naplóként, baráti levélként is tekinthetjük. A szerző közvetlen és őszinte beszámolója remek információforrás azok számára, akik a nemzetközi drogpolitikát, valamint a különböző országok lakóinak drogokhoz való viszonyulását szeretnék mélyebben, átláthatóbban megismerni.
Az újságíró Kanadában, egészen pontosan Marc Emery vancouveri lakásában indítja beszámolóját, ahol zsűriként vesz részt a házigazda Cannabis Kupáján. A verseny lényege, hogy a bírák megtalálják az azévi legütősebb fűfajtát. Kanada és egy fejezetnyi – az USA drogpolitikáját bíráló – kritika után a szerző Nepálban folytatja "kutatását". Az ázsiai országban éppen a Shivaratri nevezető vallási ünnepség zajlik, amelynek célja, hogy a résztvevők egy egynapos koplalás után átvirrasszák az éjszakát, ezzel megmenekülve a pokolra kerüléstől és elnyerve ezáltal az anyagi jólétet, a túlvilágon pedig a paradicsomba jutást. Ezt legkönnyebben az egész éjszakán át folytatott beszélgetéssel – és sokan közülük hasis szívással – próbálják elérni. Utóbbi tevékenységük fölött ezen a napon a rendőrség szemet huny. Nepál után Preston veszélyesebb területekre utazik: Thaiföldre, Laoszba és Kambodzsába. Ezekben a dél-kelet ázsiai országokban a marihuána fogyasztás nem annyira közkedvelt, mint hinnénk. A preferált ópiumszármazékok mellett a kannabiszt egy szűk réteg fogyasztja, többek között annak silány minősége miatt. A következő állomás Ausztrália, ahol az író megismerkedhet a nimbini hippiközösséggel, akik ellenállva a rendőrség akcióinak, szabad ég alatt termesztik a marihuánát. Ausztrália után Preston Európába utazik, azon belül is a drogpolitikában toleránsabbnak nevezhető országokba látogat el. Anglia, Svájc és Spanyolország után Hollandiában részt vesz a High Times magazin Cannabis Kupáján, betér néhány coffe-shopba, ahol a helyi termelőktől megtudja, miért kell borsos árat kell fizetniük munkájuk gyümölcséért.
Marokkói kitérője után visszatér Kanadába. Megismerkedik Brian Taylorral aki egyidejűleg gyakorolja a polgári engedetlenséget, a politikai tevékenységet, valamint a kendertermesztést és találkozik több szabadtéri termesztővel.
Utazása folyamán az író megváltozik: a társadalmi normákat tagadó újságíróból harcos aktivista válik, aki a könyv végén éles kritikát fogalmaz meg elsősorban az Amerikai Legfelsőbb Bíróság felé és társadalomkritikai elmélkedéseivel zárja könyvét.