A tavasz a drogellenes megmozdulások szezonja. A Drogmentes Maraton után megérkezett a drogellenes bokszolás és horgászat is.
„A korai órákban az illetékes rendőrkapitányság szakemberei előadást tartottak a megjelenteknek. Bemutatták a legismertebb drogokat, köztük a marihuánát, speedet, extasyt, s meséltek azok szervezetre gyakorolt káros hatásairól. A fiatalokkal talán sikerült megértetni, hogy e szerek legalább akkora keserűséget okoznak, mint amekkora örömöt. Ha megvan a hatás, kikerülhetetlen a borzalmas ellenhatás. Ezzel szemben a horgászat csak jó élményekkel szolgál…” [kiemelés tőlem, K. T.]
Elég kétes vállalkozás a drogok mint az önpusztítás eszközei és a horgászat mint szabadidős tevékenység hatásait összemérni, egy szimpla jó/rossz élményskálán. Bár a rendőrök előadását nem hallottam, de erős a gyanúm, hogy nem fektettek különösebb hangsúlyt a drogfogyasztás személyes motivációinak és a különböző használati kultúráknak a bemutatására, hanem beérték néhány lehetséges, negatív végkimenetelű „drogos karrier” felvázolásával a szemléltetést.
Az Addiktológiai Tanszéki Munkacsoport februári konferenciáján Dr. Katona István neurobiológus tanulságos példával szolgált a veszélyesség és függőség tekintetében, amikor a droghasználat és az ártalmatlannak tartott szabadidős tevékenységeket állította párhuzamba. Előadását egy függő személyeket ábrázoló fotó bemutatásával kezdte és közölte, hogy a képen látható emberek a függőségnek már igen előrehaladott stádiumában vannak. Hamarosan kiderült, hogy a fotón madarászoknak egy kisebb csoportja volt látható, akik esetenként több ezer kilométert utaztak, hogy egy ritka madárfaj egy-két példányát lefotózhassák.
A példa remekül érzékelteti, hogy bármilyen aktivitásnak lehetnek káros és nem kívánatos hatásai (ebben az esetben például a család és a munka elhanyagolása egy-egy ritka madár felbukkanásakor), ha nem párosul mértékletességgel és ha a személy nem tudja megfelelően integrálni a tevékenységet az életébe.
Kardos Tamás
Drogriporter
2008.05.24.