• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Gina a pohárban – vagy valami más?

május 17, 2012 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A szakértői vélemény enyhe módosításával máris bulvár-kompatibilisebb a történet

A korábbi sajtóhírekből már jól ismert forgatókönyvről olvashatunk a Dél-Magyar honlapján: egy fiatal lány italába Ginát (GHB) kevertek, aki ettől kifordult önmagából és csak a barátja segítségének köszönheti, hogy az este végén a saját ágyában kötött ki. A nagyobb hatás érdekében azonban ismét felmerül néhány megkérdőjelezhető tényező.

 

 

 

Már a cím – Drogot kevertek Szegeden egy lány italába – nem győzik listára venni az új szereket – azt sugallja, hogy a Gina az utóbbi években terjedő dizájnerdrogok közé sorolható, melyet a kormánynak tiltólistára kell vennie. A későbbiekben a cikk keretes írása és a C-listáról közölt információi is ezt a képet erősíti, noha a GHB már a 2000-es évek elején felbukkant Magyarországon és 2004-ben tiltólistára is került. Így bár madártávlatból tekintve a GHB valóban az újabb szerek közé sorolható, mégis félrevezető a dizájnerdrogok között említeni, hiszen lassan 10 éve szerepel a tiltólistán, ráadásul nem is egy másik kábítószer molekulaszerkezetének „megdizájnolásával” állították elő.

A GHB hatásainak és jogi státuszának elemzése előtt azonban a szerzőnek biztosra kell mennie abban, hogy a leírt eset valóban a Gina számlájára írható. Ő ezt látszólag meg is kísérelte, hiszen az ügy kapcsán megszólított egy szakembert, akitől idézte, hogy „az elmondottak alapján egyértelműen Gináról, vagyis a GHB-ról beszélhetünk”. Kételyeink eloszlatása érdekében mi is felkerestük a szegedi Farkasinszky Terézia Ifjúsági Drogcentrum munkatársát, ám érdekes módon számunkra más képet festett az ügyről. Kérdésünkre Arany Zoltán elmondta, hogy a lap megkeresésére azzal válaszolt, hogy az elmondottak alapján csak valószínűsíthető, hogy a lány poharába GHB-t csempésztek, de a rendelkezésre álló információ túl kevés ahhoz, hogy ezt biztosan ki lehessen jelenteni. Valljuk be, ez azért elég távol áll a szerző által leírt egyértelműtől…

Kétségeinket elsősorban az okozta, hogy az eset elszenvedője iszonyatosan erős szexuális vágyról és agresszióról számolt be, melyek nem tartoznak a GHB jellemző hatásai közé, de épp elő is fordulhatnak. Bár az igazságot valószínűleg már nem fogjuk megtudni (hiszen a GHB gyorsan kiürül a szervezetből), fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy sokak legnagyobb fájdalmára nincs olyan drog, ami azonnal és szükségszerűen szexuális gerjedelmet okoz mindenki számára. Bármely drog hatásainak részletezése kapcsán nem lehet eltekinteni a fogyasztott szer mennyiségéről és minőségéről, de a fogyasztás körülményeiről és a használó aktuális lelkiállapotától sem, mert ezek a tényezők alapvetően befolyásolják az élmény jellegét. És ahogyan arra az eredeti nyilatkozatától megfosztott szakértő is utalt: az elfogyasztott szer meghatározása egy élménybeszámoló alapján nem több puszta találgatásnál.

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.05.17.

 

Kategória: Hírek Témák: Depresszánsok, Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter