• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Ha drogozik a gyerek (Bien.hu – kritika)

Szerző: Kardos Tamás | október 13, 2011

Tweet

Drogmegelőzés csúsztatásokkal és a junkie jellemrajzával

Eljött a pillanat, hogy egy olyan prevenciós szándékú írással találtuk szembe magunkat, mely esetében a tőlünk megszokott, részletes kritikára leginkább azért nem vállalkozunk, mert a végtelenül hosszú válaszcikket senki nem győzné senki végigolvasni. Csupán néhány önmagáért beszélő idézettel és a hozzájuk fűzött meglátásainkkal szeretnénk illusztrálni, hogy miért tartjuk indokoltnak a prevenciós tevékenység szakmai akkreditációhoz kötését.

Az alább olvasható tárgyi tévedések mellett a legnagyobb probléma az önjelölt preventorunkkal, hogy egyáltalán nem reflektál a különböző fogyasztási habitusokhoz kapcsolódó eltérő kockázatok kérdésére, a droghasználat nála egyet jelent a junkieként végződő drogkarrierrel, valamint a megelőzés hatékonyságát a minél korábbi elrettentéshez köti. Érdekes megfigyelni, hogy a hosszú távú hatások közül a leggyakrabban a depresszió és a szexuális diszfunkciók tűnnek fel, míg a halál eshetősége csak az Ecstasy esetében merül fel. A set, setting és a fogyasztott anyag hármasának viszonyáról, illetve a járulékos ártalmak csökkentésének lehetőségeiről itt természetesen nem olvashatunk.
Íme néhány leírás Szendreytől:

Marihuána: „Tönkreteszi az immunrendszert, átmeneti nemzőképtelenséget, terhes nők esetében koraszülést okoz, a születendő gyerek IQ-ja 30-40-el kevesebb, mint az átlag gyerekeknek”.

Ecstasy: „5-6 óráig érezhető a bódult boldogság érzése. Csökkenti a fájdalomérzetet, mint egyébként minden más kábítószer is. Maradandó agykárosodást, depressziót, remegést, rángatózást, vagy akár halált is okozhat”.

Heroin: „A heroinozók feldobottnak érzik magukat, bőrüket forrónak érzik, szájuk kiszárad. Hosszú távon az egyén képtelen az orgazmus elérésére, és depresszió alakul ki”.

LSD: „Egy élősködőből vonják ki, apró tabletta formájában vagy itatóspapíron kockára vágva árulják. Hatása 12 óráig tart, testhőmérséklet emelkedéssel, szájszárazsággal, álmatlansággal, rémisztő gondolatokkal, időérzék romlásával, a méretek torz érzékelésével jár”.

Az írást olvasva leginkább a „drogos fiatal képe” pontban bújik ki a szög a zsákból, ahol a szerző minden előítéletét latba vetette, hogy megalkossa az archetipikus „drogos” képét. Szendrey szerint bizonyosak lehetünk például abban, hogy ennek a fiatalnak „ingatag kapcsolatai vannak, a szex azonnal beteljesedik nála, egymás után váltja a csajokat/pasikat. Haverjai tudják, hogy "mifajta" és persze összesúgnak a háta mögött, mindebből persze ő semmit sem vesz észre, mert különbnek hiszi magát. Korán kezdi a füvezést, innen csak egy lépés a porok szippantása és a végén már a vénásért imátkozik (!)”. A jellemrajz még hosszan folytatódik, aki kíváncsi rá, a képre kattintva elolvashatja.

 

 

 

A cikk soraiból egy olyan tinilány képe rajzolódik ki – hogy mi is fiktív jellemrajzba kezdjünk –, akit valóban érdekel a drogprobléma és érdemben szeretne tenni a fiatalok egészségének megőrzéséért, de mindezt csúsztatásokkal teli ismertetőkkel és mesterkélt személyiségképeken keresztül láttatott „drogkarrierek” szemléltetésével óhajtja elérni. Sejthető, hogy a drogok terén kicsit is tájékozottabb kortársak számára egy ilyen írás csak mosoly tárgya lehet, azonban az olyan sztereotípiák, minthogy a drogos „nagymenőnek hiszi magát, de dílernek túl buta”, „előbb-utóbb lebukik, mert bajba kerül, lop, hazudik” csak a droghasználók megbélyegzését segíti elő. További kérdés, hogy mennyire elfogadható egy szülő számára, ha gyerekéről nyújtott ilyen negatív jellemleírás után akar valaki tanácsokat adni neki. Egy pillanatra sem szeretnénk vitatni a drogprevenció fontosságát, azonban az ilyen cikkek olvasása után nem árt emlékeztetni, hogy a tevékenységet ajánlatosabb a témában tájékozott szakemberekre bízni.

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.10.13.

Kategória: Hírek Archívum: Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Drogriporter Szabadegyetem – Ayahuasca

december 22, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter