Az RTL Klub 2008. március 6-ai műsora a lehetőségekhez mérten objektíven járta körül az iskolai füvezés témáját, számos szemszöget bemutatva a nézőknek.
Az RTL Klub 2008. március 6-ai műsora a lehetőségekhez mérten objektíven járta körül az iskolai füvezés témáját, számos szemszöget bemutatva a nézőknek.
A riporternővel ellentétben mi kevésbé lepődtünk meg azon, hogy a diákok szívesen beszélnek marihuána-használati szokásaikról, hiszen a droghasználói habitusok elemzéseiből világosan kiolvasható, hogy a legtöbb fogyasztó nem ért egyet a kannabisz használatának büntetőjogi helyzetével és a használók állandó bűnügyi kontextusban való megjelenítésével, ezért az elérhető eszközökkel – például médiaszereplésekkel – igyekeznek egy reálisabb képet nyújtani önmagukról és a marihuánával való kapcsolatukról. Ezt jelenleg azonban a televíziós műsorokban – köszönhetően az előbb említett büntetőjogi szankciónak – csak arc nélkül tehetik biztonságban, ami egyfelől tovább erősíti stigmatizált helyzetüket, ám mégis betekintést enged a saját szemszögükbe és használatuk miértjébe.
Szerencsére a Házon Kívül túllépett a puszta riogatáson és kíváncsi volt a diákok fűszívással kapcsolatos véleményére és indokaira. Ennek köszönhetően kiderült például, hogy az iskolákba jellemzően nem idegen dílereken és cukros bácsikon, hanem kortárs kapcsolatokon keresztül kerül be a marihuána, illetve az is, hogy több tanuló igyekszik kontrollálni fűszívásának gyakoriságát.
A riport egy szakközépiskola igazgatóját is megszólította, aki az intézményben történt drogfogyasztás kiderülésekor, a hazai gyakorlatból sajnos jól ismert „prevenciós stratégiát” alkalmazta: pánikszerűen ráhívta a diákjaira a rendőrséget és a többi tanuló szeme láttára hurcoltatta el őket, majd tettét magyarázva a következőket mondta: „Nem hiszem azt, hogy őket azért azonnal büntetni kell, mert, hogy valami butaságot követtek el egyszer vagy kétszer”.
Az efféle kognitív disszonanciák feloldására megoldást jelenthet az állam által finanszírozott drogprevenciós programok bevezetése az középiskolákba, melyek egy komplexebb látásmódot nyújtanak a részvevőknek a drogtémában, és tisztázzák a tanárok és szülők jogi kötelezettségeit is. Ezekre a programokra azonban – a riport elmondása szerint – kevés iskola tartott igényt az elmúlt években.
Kardos Tamás
Drogriporter
2008.03.18.
Tekintse meg az RTL Klub műsorát!