• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Cikkek
  • Filmek
  • Segítség
  • HU
    • EN
    • RU

Heti sajtó a fűről és a függőségről

június 10, 2010 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A Vital, a Webbeteg és a Metropol cikkei a drogok és a függőség témájában

Talán a problémás marihuánafogyasztóknak segítséget nyújtó Kannabiszpont indulása adta az ihletet, mindenesetre a napokban több cikk is született a kender és a drogfüggőség témájában. Egyelőre azonban sajnos nem beszélhetünk a téma médiareprezentációjának hallatlan fejlődéséről…

„A felvilágosító munka legtöbbször kimerül a drogok farmakológiai, fiziológiai hatásának, vagy sokkoló hatású testi következményeinek ismertetésében” – indít a vital.hu A drogfogyasztás árulkodó jelei című cikkében, mi pedig azt hihetnénk, hogy valaki végre más megközelítésből is hozzá mer nyúlni a drogok témájához. Pedig nem.
  


 
 

A cikk hangsúlyozza, hogy a fent felsoroltaknál fontosabb a függőséghez vezető út felismerése, azonban kísérletet sem tesz arra, hogy ehhez támpontokat nyújtson. Ehelyett beéri az olyan közhelyek hangoztatásával, mint például hogy a gyereknek megfelelő problémamegoldó technikákat kell elsajátítani otthon, majd hamar megérkezünk a függőség kialakulásához, „a mindennapi drog megszerzéséért folytatott harchoz”, az „elvonástól való félelemhez” úgy, hogy sejtelmünk sincs, melyik drog használatához párosítsuk ezeket a hatásokat. Hogy ebből mit profitál az írásban említett, aggódó és tájékozatlan szülő, az talány, hiszen a cikk ezután beáll az általa korábban kritizált szerzők sorába, vagyis innentől a felvilágosító munkája „kimerül a drogok farmakológiai, fiziológiai hatásának, vagy sokkoló hatású testi következményeinek ismertetésében”, megfejelve az árulkodó jelek felsorolásával. Arról már ne is beszéljünk, hogy mit ér a szülő azzal, ha ismeri az Ecstasy fogyasztás árulkodó jeleit, hiszen a „jellegzetes hétvégi partidrog” esetében ezt otthon valószínűleg úgysem fog látni a gyerekén.
Végeredményben a szülő nem kap több tanácsot, mint két éve a győri rendhagyó szülői értekezleten és messze nem tudhat meg annyit a család protektív tényezőiről, mint az ezzel egy időben megjelent Család, személyiség, droghasználat című írásból.

Ha a klasszikus farmakológiai, fiziológiai hatásokra vagyunk kíváncsiak, akkor jobban járunk Dr. Dinya Zoltán kannabiszról publikált írásával Webbetegen, amely egyaránt nyújt betekintést a marihuána gyógyászatban és a szabadidős tevékenységekben betöltött szerepébe, kitér az elterjedtség mértékére és természetesen a hatásokra is.

 

  


 
 

A legfőbb probléma a cikkel, hogy a függőség kialakulását a biokémia területére egyszerűsíti és pszichiáter létére tökéletesen figyelmen kívül hagyja a pszichoszociális tényezőket, amelyek előzetes megléte nélkül aligha alakul ki drogfüggőség. A társaság szerepe csak a kapudrog elmélet védelmében jelenik meg: „a kender fogyasztásával az egyén olyan társaságba kerül, ahol könnyebben jut hozzá más, keményebb drogokhoz”. Ha összemérjük a marihuána és egyéb illegális drogok kipróbálásának elterjedtségét, akkor világosan láthatóvá válik, hogy ez egyáltalán nem szükségszerű, azonban az illegalitás összemosó hatása miatt mégsem ritka. Itt ismét szerepet kaphat(ná)nak a család protektív tényezői.

A hét cikkét kannabisz és függőség témában Kiss András írta a Metropol hasábjaira Önsegítés füveseknek címmel. A cikk több mint a Kannabiszpont megnyitójáról írt megkésett beszámoló – rövid interjút közöl a projekt koordinátorával és a Kék Pont igazgatójával, valamint a drogszabályozás és az elterelés kényes témáival is foglalkozik.

 

  


 
 

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.06.10.

Kategória: Hírek Témák: Drogprevenció, Marihuána, Médiamonitor, Pszichedelikus gyógyászat

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter