A média felfedi a mefedron legtipikusabb hatását
Az elmúlt hetekben az újságok és a tévéhíradók egyaránt beszámoltak arról, hogy az ecstasy és a kokain hatásait ötvöző, új drog jelent meg, ami nemcsak hogy könnyen beszerezhető, de még a rendőrség sem tud fellépni az eladói és használói ellen. Mostanra talán rájöttek kommunikációjuk elhibázottságára, ezért ezt ellensúlyozandó előkerültek az extrém elrettentések.
Az MTI-nek sikerült előhalásznia egy tavaly novemberi hírt, amely angol rendőrök beszámolóján alapszik. A szigetországban ekkor már jól érzékelhető volt az új szer rohamos tempójú térnyerése és a média igyekezett beszámolni a mefedron használatával összefüggésbe hozható lehető legtöbb balesetről. A bits and pieces elvét követő (vagyis a hírmorzsákat kedve szerint kiragadó és felnagyító) bulvár természetesen az észak-kelet angliai Durham rendőrségének beszámolójára ugrott rá, amely nem kevesebbet állított, minthogy egy fogyasztó 18 óra hallucinációt követően megpróbálta kitépni a heréit. Arról sajnos nem szól a fáma, hogy a fiatalt melyik kórházban ápolták és az orvosok mit mondtak az állapotáról, vagyis az egészségügy részéről nem erősítették meg a sajtóértesülést.
Miután az MTI elhintette a porait, cikkek százai jelentek meg, amelyek már címükben is igyekeznek egymásra licitálni (például: „Letépte saját heréjét a drog miatt”) és az egy kiragadott eset alapján mind úgy beszélnek a mefedronról, mint aminek tipikus hatása az öncsonkítási hajlam felébresztése. Vagyis a szenzációkeltésért és a nagyobb látogatottságért a nevesebb lapok is hajlandóak lemenni bulvárba és ideiglenesen elfeledkezni arról, amit eddig megtudtunk a mefedron jellemző hatásairól. Olyan ez, mintha az alkohol hatásait egy rendhagyó eset kapcsán hirtelen kizárólag a hatása alatt elkövetett bűncselekmények, gyilkosságok és öngyilkosságok alapján próbálnánk megítélni. Márpedig erre az alkohol a statisztikák szerint megfelelőbb alapot nyújthatna, mint bármely más drog, sőt a híresztelések szerint szintén kiválthat hereletépést.
A hírek közös eleme továbbá, a fiatalember nem mindennapi mutatványáról szóló beszámolók mellett, hogy készpénznek veszik a mefedron növényi tápszer voltát, pedig csupán arról van szó, hogy leggyakrabban ennek álcázva értékesítik a szert. Egy másik terjedőben lévő tévhit szerint egyenesen „porszívó illatosítóból készítenek drogot a fiatalok”. Lassan sikerül lekörözni az évekkel ezelőtt terjesztett legendát a jenkem nevű drogról, amelyről úgy hírlett, hogy emberi ürülék főzéséből nyerik ki és főleg zambiai utcagyerekek hódolnak az inhalálásának. Később persze kiderült, hogy az említett gyilkos drog nem is létezik.
Úgy tűnik, még mindig nagyobb igény mutatkozik a kétes hitelességű szenzációra, mint a tényszerű tájékoztatásra.
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.02.17.