„a heroin és a kokain legalizálása jót tenne az egészségnek” – egy komoly elképzelésről bulvárosan
Egy vezető brit orvos, a Royal College of Physicians leköszönő elnöke egy friss tanulmányra hivatkozva rámutatott a tiltó drogpolitika elhibázottságára és ismertette a dekriminalizációból származó előnyöket.
Milyen formában értesülhet a hírről a magyar olvasó?
Mindezidáig egyetlen hazai sajtóorgánumban találkoztunk az értesüléssel, nevezetesen az Orient Press hasábjain, amely a következő címet viseli:
„Dr. Gilmore: a heroin és a kokain legaizálása (sic!) jót tenne az egészségnek”.
Figyelemfelkeltésből megadhatjuk az ötöst, ám a cím körülbelül sem fedi a tartalmat és igyekszik komolytalanná tenni a leköszönő elnök álláspontját. A nyúlfarknyi írásban továbbhaladva Sir Ian Gilmore már érdekes módon nem legalizációt, hanem dekriminalizációt sürget, de az érveiről alig derül ki valami. Ezért a zavaros információkupacért kár volt belefogni a cikk megírásába!
Az érveket és ellenérveket nélkülöző, végletesen leegyszerűsített információnyújtás mellett a másik fő probléma a közölt információ származási helye, ami önmagában aláássa a hiteles tájékoztatás esélyét. Az Orient Press a Daily Mail cikkére hivatkozik, amely a brit lapok között – ha drogokról van szó – hisztériakeltésben mindig élen jár (lásd az alábbi cikkeket). Ennek ellenére, ha az Orient Press a figyelemfelkeltésre szánt soroknál egy kicsit többet merített volna a hírből, az olvasók legalább nagyjából megismerhették volna Gilmore álláspontját.
Hasznosabb a BBC cikkéhez fordulni, amelyből kiderül, hogy Gilmore egy vezető brit gyógyászati szakfolyóiratban megjelent tanulmányra alapozza érveit és egyáltalán nem legalizációról beszél. Mint mondja, a tiltó drogpolitika jelentős közegészségügyi ártalmakért felelős, bátorítja a szervezett bűnözést és táplálja a korrupciót. Nevesül a tilalom egyik nemkívánatos következménye a szennyezett anyagok terjedése és a fertőzött tűk egymás közötti megosztása, ezek a veszélyek pedig nem a drogokból, hanem a tilalmi rendszer sajátságaiból fakadnak. Emellett a prohibíciónak nem sikerült elérnie kitűzött célját: a drogfogyasztás elterjedtségének csökkenését és a bűnszervezetek meggyengítését. Épp ellenkezőleg, a tilalom másodlagos következményei csak veszélyesebbé tették a drogokat. Gilmore ezért támogatja a Brit Törvényszéki Tanács elnökét, Nicholas Greent, aki a bűncselekmény visszaszorítására és a közegészségügyi helyzet javítására szintén a dekriminalizációt javasolja.
A BBC cikke mind emellé egy rövid rádióinterjút is közöl a leköszönő elnökkel – amelyben Gilmore a heroinklinikák sikereiről és nem a gyógyszertárakban árult legális heroinról beszél – valamint egy munkatárs pár sorban érthetően elmagyarázza a legalizáció és dekriminalizáció közti különbséget. És mindezen felül még jut hely az ötletet ellenzők véleményének ismertetésére is.
Valahogy így néz ki a hiteles tájékoztatás egy drogpolitikai aktualitással kapcsolatban.
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.08.19.