• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

HírTv Kontraszt 2007. május 30. a TASZ levele

Szerző: Péter Sárosi | május 30, 2007

Tweet

Tisztelt Főszerkesztő Úr!

A 2007. március 25-i Kontraszt című műsorban elhangzottakkal kapcsolatban néhány a tényre szeretnénk felhívni a figyelmüket. A műsorban megjelent feliratok tanúsága szerint Önök az Independent című brit magazin állításait kritikátlanul fogadták, holott megvizsgálva a cikk állításait csúsztatásokra és félreinformálásokra lelhetünk.

A cikk egyik fő állítása a kannabisz állítólagos potencianövekedése, mellyel kapcsolatban semmilyen forrást nem jelöl meg,  ráadásul következetlenül fogalmaz; míg az újság címoldalán a felirat szerint, a kannabisz 25-ször erősebb, a cikk szövegében már azt olvassuk, hogy a kannabisz 25-ször erősebb „lehet”. Ezután az újságnak nyilatkozó Robin Murray viszont ennél már kisebb, 2-3%-ról 15-20%-ra történő növekedésről számol be. A valóságot azonban ez sem fedi: a Drugscope nevű brit drogmonitorozási intézet közelmúltban publikált jelentése szerint az Egyesült Királyságban használt „skunk” átlagos potenciája 10% körül van, az ennél erősebb fajták pedig nagyon ritkák. (1) Az Európai Kábítószer- és Kábítószerfüggőség Megfigyelő Központja (EMCDDA) tanulmányának adatai szerint az Európai Unióban nem következett be jelentős növekedés a kannabisz potenciájában az elmúlt években (2), tehát az Independent erre vonatkozó állítása jelenleg alaptalan.  

A cikk másik fő kijelentése szerint a marihuána skizofréniára hajlamosít, ezt Önök a műsorukban úgy jelenítették meg, hogy „Ausztrál pszichológusok szerint a marihuána skizofréniát is okoz.” Tudományosan eddig azt a tényt bizonyították be, hogy a pszichózisra genetikailag hajlamos fiatalok esetében a kannabisz intenzív fogyasztása növeli a tünetek megjelenésének valószínűségét (3) Továbbra is nyitott kérdés, hogy vajon nem éppen a jelentkező tünetek miatt szívnak-e kannabiszt egyfajta öngyógyításként. A tünetek tömeges megjelenése nem jellemző azok esetében, akik nem hajlamosak pszichózisra. (4) A skizofrénia nem fordult elő gyakrabban azokban a történelmi korokban amelyekben a marihuána-fogyasztás elterjedtebb volt, az elmúlt harminc évben pedig, a kannabisz-használat ugrásszerű növekedéséhez képest a skizofrénia előfordulása enyhén csökkenő tendenciát mutat(5).

Beszámolnak műsorukban arról is, hogy „A legújabb kutatások szerint a marihuána akár az LSD-nél is veszélyesebb lehet.” A vizsgálat, melyből idéztek (6) 20 különféle tudatmódosító anyagot hasonlított össze, veszélyesség szempontjából rangsorolt, és valóban azt az eredményt tárta fel, hogy a marihuána veszélyesebb, mint az LSD. A kannabisz a 11. helyet foglalja el, a dohány a 9., az alkohol pedig az 5. legveszélyesebb drog címét nyerte el! Ez a tanulmány tehát nem a kannabisz különleges veszélyességét hivatott bemutatni, hanem pont arra próbál rávilágítani, hogy a kulturálisan elfogadott és használt legális szerek nagyobb kockázatot rejtenek magukban mint a kannabisz, LSD és az Ecstasy.

Az állítással kapcsolatban hogy „A cannabis füstje háromszor annyira rákkeltő anyagot is tartalmazhat, mint a dohányé.” szükségesnek tartjuk felhívni a figyelmüket arra, hogy míg a kannabisz füstje a tüdő működési zavaraihoz vezethet, nem hozták oksági kapcsolatba dohányzáshoz köthető rákok, így például tüdő-, vastagbél- vagy végbélrák kialakulásával. (7) A marihuánaszívás és a tüdő- illetve vastag- és végbélrák kialakulása között nem találtak kapcsolatot, nem tudták demonstrálni a kannabisz-szívás és tüdőrák közötti kapcsolat meglétét, bár egyértelműen kimutatták a kannabiszfüst által előidézett sejtkárosodást (8).

„Egy brit kutatás szerint a rendszeresen fogyasztott marihuána elhagyása elvonási tüneteket eredményez.” – állítják műsorukban, és valóban. Érdemes viszont a korrekt tényközlés érdekében megjegyezni, hogy a marihuána függőséget kiváltó potenciálja kisebb, mint a legtöbb illegális szeré, de kisebb dohányénál és az alkoholénál is (9). Rendszeres erős használók egy részénél ugyanakkor valóban kialakulhat függőségnek diagnosztizálható állapot (nem akkora hogy az bármiféle bűncselekmény elkövetéséhez vezetne, a marihuána birtoklásán kívül). Számos, az elmúlt évtizedekben változatos körülmények között elvégzett tudományos kutatás szerint ritkán jelentkeznek elvonási tünetek akkor, mikor a nagy mennyiséget fogyasztó marihuána-használók hirtelen felhagynak a fogyasztással. A kutatások valóban leírnak marihuána és THC elvonási tüneteket, de ezek jóval enyhébbek és rövidebb ideig tartanak, mint alkohol vagy a heroin elvonásának tünetei (10).

„Magyarországon minden második végzős középiskolás kipróbált már valamilyen illegális drogot.” Valójában csak Budapesten. A Nemzeti Drog Fókuszpont 2006-os Éves Jelentésében található az erre vonatkozó információ: „2004-ben a budapesti középiskolák felsőbb (11-12.) évfolyamán tanuló diákok körében is készült kutatás. A kutatás szerint a 11-12. évfolyamos középiskolások 47,5%-a fogyasztott már életében valamilyen tiltott szert.” (11)

Végül az Ecstasy hatóanyagával az MDMA-val kapcsolatos állításukra regálnánk, miszerint „a rendszeres Ecstasy-fogyasztók háromnegyedénél jelentkeznek maradandó idegrendszeri károsodások.” AZ MDMA emberi agyműködésre gyakorolt hosszú távú hatásaival kapcsolatos eredmények korántsem olyan egyértelműek, hogy belőlük súlyos károsodásra lehetne következtetni. Nem ismerünk olyan kutatást, mely a rendszeres ecstasy-fogyasztók háromnegyedénél maradandó idegrendszeri károsodásokat mutatott volna ki, a rendelkezésre álló adatok ezt korántsem bizonyítják. További információért érdemes elolvasni a TASZ munkatársának Bagdy Györggyel az Addiktológia Hungarica hasábjain folytatott tudományos vitáját (12).

A kábítószer használattal járó problémák csökkentéséhez akkor lehet sikeresen hozzájárulni, ha tudományosan megalapozott, tényszerű információkat adnak át, és nem növelik tovább a már meglévő félreértések számát és az előítéleteket.

Ez a levél a TASZ Médiamonitor programjának részeként született, melynek célja a média hiteles és tényszerű tájékoztatásnak segítése drogtémában. Levelünk a műsoruk kritikájaként felkerült a www.drogriporter.hu című honlapunkra.

További sok sikert a munkájához,

Kolos Marcell Soma
Társaság a Szabadságjogokért
Médiamonitor Program
Budapest, 1054, Víg utca 28.
tel./fax: 36-1-209-00-46
www.drogriporter.hu

Hivatkozások:

(1) Drugscope: Cannabis cultivation â018boomingâ019 in Britain but law enforcement hitting local supplies – http://href.hu/x/2gb8

(2)  EMCDDA vizsgálat a kannabisz potenciájáról – http://href.hu/x/2gb9

(3)  Prospective cohort study of cannabis use, predisposition for psychosis, and psychotic symptoms in young people. – http://href.hu/x/2lzf

(4)  Marijuana may increase risk of psychosis – Drug makes some users more vulnerable to mental problems MSNBC December 1, 2004 – http://href.hu/x/2lzh

(5)  Macleod J, Oakes R, Copello A, Crome I, Egger M, Hickman M, Oppenkowski T, Stokes-Lampard H, Davey Smith G. (2004) Psychological and social sequelae of cannabis and other illicit drug use by young people: a systematic review of longitudinal, general popul – http://href.hu/x/2lzi !

(6)  Drug Classification: making a hash of it? Fifth Report of Session 2005-06 – http://href.hu/x/2gbe

 (7)   Sidney S, Beck JE, Tekawa IS, Quesenberry CP, Friedman GD: Marijuana use and mortality. Am J Public Health 1997, 87:585-590.

(8)  Tashkin DP: Smoked marijuana as a cause of lung injury. Monaldi Arch Chest Dis 2005, 63:93-100.

(9) The classification of cannabis under the Misuse of Drugs Act 1971 – http://href.hu/x/2lzj

(10)  Stefanis, C. et al., â01CExperimental Observations of a 3-Day Hashish Abstinence Period and Reintroduction of Use,â01D Annals of the New York Academy of Sciences 282: 113-20 (1976); Mendelson, J.H. et al., â01CMarijuana Withdrawal Syndrome in a Woman,â01D American Journal of Psychiatry 141: 1289-90 (1984); Williams, E.G. et al., â01CStudies on Marihuana and Pyrahexl Compound,â01D Public Health Reports 61: 1059-83 (1946); Greenberg, I. Et al., â01CPsychiatric and Behavioral Observations of Causal and Heavy Marijuana Users,â01D Annals of the New York Academy of Sciences 282: 72-84 (1976); Soueif. M.I., â01CHashish Consumption in Egypt, With Special Reference to Psychosocial Aspects,â01D Bulletin on Narcotics 19: 1-12 (1967); Bensusan, A.D., â01CMarihuana Withdrawal Symptoms,â01D British Journal of Medicine 3: 112 (1971); Solowij, N. et al., â01CBiopsychosocial Changes with Cessation of Cannabis Use: A Single Case Study of Acute and Chronic Effects, Withdrawal and Treatment,â01D Life Sciences 56: 2127-35 (1995); Miles, C.G. et al., An Experimental Study of the Effects of Daily Cannabis Smoking on Behavioral Patterns, Toronto, Canada: Addiction Research Foundation (1974); Mendelson, J.H. et al., â01CThe Effects of Marihuana Use on Human Operant Behavior: Individual Data,â01D pp. 643-53 in Braude, M.C. and Szara, S. (eds), The Pharmacology of Marihuana. New York: Raven Press (1976).

(11) Drog Fókuszpont (2006) Jelentés a magyarországi kábítószer-helyzetről 2006 http://href.hu/x/2lb5

(12) Takács István Gábor: Az „Amit az ecstasyról iskolásoknak, szülöknek, tanároknak, partizzóknak tudni kell” című könyv recenziója, Addictologia Hungarica, L’Harmattan Könyvkiadó és Interdiszciplináris Addiktológiai Fórum, Budapest, 2006/4 (PDF)

(13) Bagdy György: Tudományosan az Ecstasyról: Potenciális gyógyszer az agykárosodás lehetőségével? Bagdy György válasza Takács István Gábor kritikájára, Addictologia Hungarica, L’Harmattan Könyvkiadó és Interdiszciplináris Addiktológiai Fórum, Budapest, 2006/4 (PDF)

Kategória: Hírek Drogok: Ecstasy (MDMA), Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Ártalomcsökkentés, Függőség

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter