• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Hogyan módosult a cseh drogszabályozás?

december 17, 2009 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Joggal beszél a média legalizációról és a drogturizmus új Mekkájáról?

Várható volt, hogy a csehek dekriminalizációról hozott döntése nyomán számos médiareakció kiigazításával kell élnünk. Lássuk akkor pontosan, hogy a sajtóban megjelent hírekkel szemben miként is módosult a cseh drogszabályozás!

Az MTI hírek a csekély mennyiségű drogok használatának legalizálásáról beszélnek, holott a törvény azokat a mennyiségeket határozta meg, amelyek birtoklása januártól bűncselekményből szabálysértéssé minősül. A legalizáció nem más, mint egy korábban törvénytelennek minősült cselekedet törvényessé tétele. Ezért a drogszabályozás esetében a legalizáció jelentősebb változásokkal járna, mint ami a csehek esetében történni fog: a legalizáció magában foglalja az addig illegálisnak minősített drogok (jogi megfogalmazásban: kábítószerek) előállításának törvényes keretek közötti lehetőségét és e szerek állami szabályozás melletti elérhetővé tételét a vásárlópiac számára, a drogok egymásnak való átadásának büntetlenségét és mindazt, amit a törvény addig ezzel kapcsolatosan tiltott. Ez jelenleg a világ egyetlen országában sincs bevezetve, még a sokszor példaként emlegetett Hollandiában sem, hiszen ott a „hallgatólagos tolerancia” (gedoogbeleit) nevében működhetnek a coffeeshop-ok azzal a kimondott céllal, hogy megvalósuljon a kannabisz és a veszélyesebb drogok, illetve a fogyasztók és a bűnözők szétválasztása.

A másik gyakran hangoztatott tévhit szerint a változtatás következtében Csehország lesz a drogfogyasztók Mekkája. Itt ismét érdemes a holland példához fordulnunk. Hollandiában a már említett „hallgatólagos tolerancia” nyújt lehetőséget a coffeeshopok működésére és bennük a marihuána értékesítésére, ami a külföldiek számára valóban vonzerővel bírhat. Csehországban azonban nem merült fel semelyik kábítószer boltban vagy kávézóban történő árusítása, így az oda érkezők számára nem válik könnyebbé e drogok beszerzése, mint bárhol máshol. A drogturizmus rémével riogat többek között a Bors online is, emellett viszont a szakma és a civilek véleményét is ismerteti a módosításról, így érdemes elolvasni.

 

 

 

 

Hogy még közelebb kerüljünk az új törvény megértéséhez, hasznos elolvasnunk a cseh Drogfókuszpont igazgatójának álláspontját a legalizációval kapcsolatos vádakra:

„Szeretném egyértelműen kifejezni az ilyen értelmezésekkel szembeni ellenvetésemet. A cseh büntető törvénykönyvben szereplő kábítószerek és pszichotrop anyagok helyzete lényegében nem változott. A kábítószerek és pszichotrop anyagok továbbra is illegálisak Csehországban. E drogok büntethetők, illegálisak, de a mennyiség függvényében a szabálysértési törvény vagy a büntető törvénykönyv értelmében történik a büntetés: előbbi esetben szabálysértésről, utóbbi esetben bűncselekményről beszélünk.”

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.12.17.

Kategória: Hírek Témák: Drogszabályozás, Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI), Legalizáció, Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Visszavesszük ami a miénk! Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter