Joggal beszél a média legalizációról és a drogturizmus új Mekkájáról?
Várható volt, hogy a csehek dekriminalizációról hozott döntése nyomán számos médiareakció kiigazításával kell élnünk. Lássuk akkor pontosan, hogy a sajtóban megjelent hírekkel szemben miként is módosult a cseh drogszabályozás!
Az MTI hírek a csekély mennyiségű drogok használatának legalizálásáról beszélnek, holott a törvény azokat a mennyiségeket határozta meg, amelyek birtoklása januártól bűncselekményből szabálysértéssé minősül. A legalizáció nem más, mint egy korábban törvénytelennek minősült cselekedet törvényessé tétele. Ezért a drogszabályozás esetében a legalizáció jelentősebb változásokkal járna, mint ami a csehek esetében történni fog: a legalizáció magában foglalja az addig illegálisnak minősített drogok (jogi megfogalmazásban: kábítószerek) előállításának törvényes keretek közötti lehetőségét és e szerek állami szabályozás melletti elérhetővé tételét a vásárlópiac számára, a drogok egymásnak való átadásának büntetlenségét és mindazt, amit a törvény addig ezzel kapcsolatosan tiltott. Ez jelenleg a világ egyetlen országában sincs bevezetve, még a sokszor példaként emlegetett Hollandiában sem, hiszen ott a „hallgatólagos tolerancia” (gedoogbeleit) nevében működhetnek a coffeeshop-ok azzal a kimondott céllal, hogy megvalósuljon a kannabisz és a veszélyesebb drogok, illetve a fogyasztók és a bűnözők szétválasztása.
A másik gyakran hangoztatott tévhit szerint a változtatás következtében Csehország lesz a drogfogyasztók Mekkája. Itt ismét érdemes a holland példához fordulnunk. Hollandiában a már említett „hallgatólagos tolerancia” nyújt lehetőséget a coffeeshopok működésére és bennük a marihuána értékesítésére, ami a külföldiek számára valóban vonzerővel bírhat. Csehországban azonban nem merült fel semelyik kábítószer boltban vagy kávézóban történő árusítása, így az oda érkezők számára nem válik könnyebbé e drogok beszerzése, mint bárhol máshol. A drogturizmus rémével riogat többek között a Bors online is, emellett viszont a szakma és a civilek véleményét is ismerteti a módosításról, így érdemes elolvasni.
Hogy még közelebb kerüljünk az új törvény megértéséhez, hasznos elolvasnunk a cseh Drogfókuszpont igazgatójának álláspontját a legalizációval kapcsolatos vádakra:
„Szeretném egyértelműen kifejezni az ilyen értelmezésekkel szembeni ellenvetésemet. A cseh büntető törvénykönyvben szereplő kábítószerek és pszichotrop anyagok helyzete lényegében nem változott. A kábítószerek és pszichotrop anyagok továbbra is illegálisak Csehországban. E drogok büntethetők, illegálisak, de a mennyiség függvényében a szabálysértési törvény vagy a büntető törvénykönyv értelmében történik a büntetés: előbbi esetben szabálysértésről, utóbbi esetben bűncselekményről beszélünk.”
Kardos Tamás
Drogriporter
2009.12.17.