• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Hogyan ne lőjük be a heroint? (MNO – Kritika)

Szerző: Kardos Tamás | október 30, 2009

Tweet

Avagy hogyan formáljunk határozott véleményt arról, amiről lövésünk sincs?

Mióta Spiák Ibolya és Szomor Katalin drogozásra buzdítónak állította be a készülő új drogstratégiát, a demagógia gépezetei beindultak. A folyamatban éllovas Magyar Nemzet önmagát is gerjeszti: először teljesen alaptalan indoklással neoliberálisnak bélyegezte a tervezetet, majd továbbmenve egy jegyzetben végletesen kifacsarta annak célkitűzéseit. Az önismétlés vétségét kockáztatva ez utóbbinak szentelünk most pár sort.

 

 

Az írás hangnemére nem érdemes hosszan reagálni: kitűnően megmutatja, hogy a Dr. Benének a Magyar Nemzetben közölt vádaskodásával ellentétben hogyan kell kimeríteni a bértollnok kategóriáját. Mert a tényekkel nyilvánvaló módon szembemenő Lippai esetében világos, hogy  a cél – az elv-társak által már leneolibsizett dokumentumon további szapulása – szentesíti az eszközt.
Azonban ha egy olvasott napilap újságírója kíméletlen kritikával illet egy közegészségügyi irányvonalakat tartalmazó dokumentumot, akkor minimum két dolgot illik megtennie:

1.    Elolvasni és értelmezni a hivatkozott dokumentumot és nem idézni olyat a szövegéből, amit az nem tartalmaz.

2.    Utánanézni a képviselt lap korábbi álláspontjának és nem csupán a pillanatnyi pártpolitikai érdek alapján véleményt formálni. Nem is olyan rég ugyanis a Magyar Nemzet az ártalomcsökkentés fontossága mellett foglalt állást.

Lippai folytatja a drogstratégia elleni igazságtalan kirohanások sorát azzal, hogy ő is úgy támadja a dokumentumban mindösszesen egy oldalba sűrített ártalomcsökkentést, hogy nem veszi figyelembe, hogy a prevenció egy külön pillért és nyolcszor akkora terjedelmet érdemelt ki. Lippai szerint ugyanis az új drogstratégiának – amely egyébként az előző, a Fidesz-kormány idején elfogadott stratégia célkitűzéseit folytatja – „logikáján is tetten érhető az a szadeszos vagy legalábbis liberálisnak nevezett életellenes gondolkodásmód, amely szerint mindegy, hogy az egyén mit tesz magával és azon keresztül a környezetével”.

Ezzel szemben az új stratégia a következőképpen fogalmazza meg a céljait:
„Célja a társadalom egészségi állapotának javítása, a szociális és társadalmi biztonság növelése, a drogfogyasztás mértékének, illetve a legális és illegális droghasználat ártalmainak, valamint kockázatainak és kárainak csökkentése célzott, rendszerszerű, tényeken alapuló és közösségi alapú beavatkozások, valamint nemzetközi együttműködések segítségével.”

Nyilván ez csak egy ócska próbálkozás a dokumentum szerzőinek részéről, hogy leplezzék valódi céljukat, hiszen ők valójában a „mérséklés helyett inkább kiállnak a devianciák mellett”.  Lippai ezt bizonyára jobban tudja.

Gyűlölködés-szintjét ily módon alapjáratra hozva Lippai máris kirekesztőnek bélyegzi a drogstratégiát és a „közös, holisztikus gondolkodásmódot” hiányolja, pedig vele ellentétben a stratégia egyszerre tartja szem előtt a nem fogyasztók, a korábbi és a jelenlegi drogfüggők igényeit. Spiák inkompetenciájához idomulva Lippai az ártalomcsökkentés helyett a kizárólagos prevenciót hangsúlyozza, nem tudva, vagy nem értve, hogy utóbbi az előbbinek része és a társadalomnak is érdeke. Bizony, a drogprevenciónak különböző szintjei vannak, így valamivel összetettebb beavatkozási forma, mint ahogyan azt Lippai láttatni szeretné. Az elsődleges prevenció célkitűzése a szermentesség fenntartása a még nem fogyasztóknál, de minthogy napjainkban majd’ minden európai ország többszázezer drogfogyasztóval rendelkezik, végzetes lenne ezen a szinten megállnia, mint aki megtett minden tőle telhetőt. Ezért létezik a másodlagos prevenciónak nevezett beavatkozás, mely a drogfüggőket célozza, akik – és rajtuk keresztül áttételesen a társadalom – számára az ártalmak csökkentése az elsődleges szempont, míg a harmadlagos prevenció feladata a leszokott függők utókezelése. Érdemes lett volna ezeknek utána olvasni a vádaskodás előtt.

A Spiák, Szomor és Lippai által áhított ártalomcsökkentéstől mentes drogstratégiára is van példa, ilyen működik például Oroszországban, ahol tiltják a tűcserét és a nyilvánvalóan „életellenes, ballib” WHO által létfontosságúnak ítélt fenntartó metadon programokat. Ennek meg is lett az eredménye: az országban jelenleg két millióra becslik a heroinfüggők és egy millióra a HIV fertőzöttek számát!  Az elemzések szerint a fertőzés terjedésének elsődleges oka a közös tűhasználat. Könnyen belátható, hogy épp az a drogstratégia az életellenes, amely a nemzetközi eredményeket figyelmen kívül hagyva teret enged az országos szintű HIV járványnak és nem az, amely bizonyítottan hatékony beavatkozások alkalmazásával ennek elejét kívánja venni!
 
És végül, a drogstratégia nem tartalmazza azt a Lippai által idézett részt, mely szerint az ártalomcsökkentés a „kábítószer-tartalmú gyógyszerrel való, életen át tartó úgynevezett fenntartást” jelenti. Így – akár hiszik, akár nem – a stratégiának nem is az a célja, hogy „a kábszeres maradjon is az egész életében” és a televízióban sem tervez senki ismeretterjesztő műsort sugározni a heroin beadásának módjáról.
De ne legyünk nagyon meglepve a drogstratégia támadóin: „Ezek ennyit tudnak. Sajnos.”

 

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.10.30.

Kapcsolódó anyag
Ártalomcsökkentés: szemlélet és gyakorlat

Kategória: Hírek Drogok: Heroin (opiátok)

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter