Beszélgetés a kannabisz és más drogok szabályozásáról az ATV műsorán
A TASZ egyik elsődleges feladatának tekinti a drogokkal kapcsolatos attitűdök formálását, a nyílt, tudományos alapú társadalmi párbeszéd elősegítését, ezért örömmel láttuk, hogy az ATV a Hőmérő című adásának május elsejei adásába – mely a kannabisz-szabályozás kérdéseivel foglalkozott – olyan vitapartnereket hívott meg, akik különböző oldalról közelítenek a problémakörhöz.
A Havas Henrik moderálta beszélgetésen a következő vendégek vettek részt:
Szomor Katalin, kábítószer-szakértő, a Drogmentes Maraton tanácsadója
Juhász Péter, a Kendermag Egyesület szóvivője
Oláh Miklós, ny. rendőrezredes, a Nemzeti Nyomozóiroda Kábítószer-bűnözés Elleni Osztályának volt vezetője
Dr. Zacher Gábor, toxikológus főorvos (akit a feliratok következetesen addiktológusnak tituláltak)
A beszélgetés során érintett kérdések a következők voltak:
– Bűn-e a drogfogyasztás?
– Helyes-e, hogy bűncselekmény a drogfogyasztás?
– Lehet-e kulturáltan használni a drogokat?
– Mi a „drog” mi a „kábítószer”?
– Elbeszélgetnek-e a szülők a gyerekekkel a drogokról, vagy csak tiltanak?
– Hajlamosít-e bűncselekményekre a drogfogyasztás?
– Személyes ügy-e a drogfogyasztás?
– Egyet lehet érteni a kenderszármazékok legalizálásával?
– Lehessen-e kannabiszt előállítani személyes használatra?
– A válság növelheti-e a droghasználók számát?
– Kell-e tartania a drogfogyasztónak attól, hogy az orvos feljelenti őt?
Zacher – jó toxikológus lévén – visszatérően az egészségre való ártalmakat emlegette, még a kulturált fogyasztás esetén is, legális és illegális drogok esetén egyaránt. Olykor előhozakodott riasztó adatokkal, például az Angliában dúló füvezés vs. skizofrénia vitával és a spermiumtermelés csökkenésével kapcsolatban, melyekkel már mi is többször foglalkoztunk a népszerű hisztériakeltések kapcsán (lásd a linkek alatt).
Szomor aggodalmát fejezte ki az iskolai prevenciós órák megritkulása miatt és ismételten a tiltó drogpolitika mellett foglalt állást, a holland modell sikertelenségét hangsúlyozva. Juhász ezzel kapcsolatban megvilágította, hogy a legális hozzáférhetőség ellenére Hollandiában kevesebben fogyasztanak drogokat, mint a tiltó drogpolitikájú USA-ban.
Juhász nem tartotta bűnnek a drogfogyasztást és nem értett egyet a drogok jelenlegi legális és illegális osztályokba sorolásával. Elmondta, hogy a kannabisz kulturált fogyasztói többségben vannak, nincs kauzális kapcsolat a drogfogyasztás és a bűncselekmények elkövetése között és a legális szabályozás mellett érvelt. A prevenciót ő is fontosnak ítélte, de a rendőrök és szcientológusok helyett a kortárs segítők megelőzését tartotta hatékonynak.
Abban mindenki egyetértett – talán Szomor kivételével, ez nem derült ki –, hogy a büntető törvénykönyv nem befolyásolja a fogyasztás elterjedtségét és nem indokolt a drogfogyasztást bűncselekménynek minősíteni. A hatályos jogszabályok tisztázását követően, a megelőzés kapcsán Oláh is elismerte, hogy a rendőrök és pedagógusok tartotta prevenció nem hatékony és a munkája során tapasztaltak alapján ő is azt vallotta, hogy létezik kulturált drogfogyasztás.
Reméljük, hogy még láthatunk hasonló beszélgetéseket a jövőben, melyekben a szakmai és a fogyasztói oldal még tágabb rétegeiből kerülnek ki a meghívott vendégek.
1. rész
2. rész
Kíváncsiak vagyunk az olvasói véleményekre is a műsorral kapcsolatban, senki ne tartsa magában!
Kardos Tamás
Drogriporter
2009.05.05.