• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Jobb a tüdőnek a kannabisz-, mint a dohányfüst

Szerző: Kardos Tamás | január 12, 2012

Tweet

A mérsékelt marihuána fogyasztás nem rontja a tüdőfunkciókat

Az eddigi ismert legalaposabb vizsgálat, amely a dohányzás és a marihuána szívás rákos megbetegedéseket kiváltó hatásait hasonlította össze, egyértelműen a dohányzást jelölte meg nagyobb rizikófaktorként. Dr. Donald Tashkin, a Los angelesi egyetem (UCLA) professzora, nem az egészségesek, hanem a betegek felől végezte vizsgálatát. A professzor 30 éves kutatása során 1209 rákos beteg (611 tüdőrák, 403 szájrák, 90 gégerák, 108 nyelőcsőrák) esetében vizsgálta a dohányzás és a marihuána szívás előfordulását és egyéb befolyásoló tényezők figyelembe vételével arra jutott, hogy míg a dohányzás egyértelmű rizikófaktor, addig a marihuána nem növeli számottevően a rákbetegségek kialakulásának kockázatát. Sőt, a dohány nélkül fogyasztott marihuána protektív, antikarcinogén (rákellenes) tényezőként merült fel, hiszen a kannabiszt így fogyasztók körében ritkább volt a rákos megbetegedések előfordulása, mint a se nem dohányzó, se füves cigarettát nem szívók esetében.

A Journal of the American Medical Association (JAMA) című orvosi szakfolyóiratban egy friss kutatás – melynek eredményeiről a magyar sajtó is beszámolt, lásd: MNO, Index, HVG – több mint 5000 marihuána-, illetve dohányfogyasztó ember egészségesét követte nyomon 1985 és 2006 között és szintén hasonló eredményekre jutott. A résztvevőknek kétféle mérési technika vizsgálták a tüdőfunkcióit. Az elsőben az 1 másodperc alatt erőteljesen kifújt levegő mennyiségét mérték, a másodikban pedig a lehető legmélyebb lélegzetvétel után kifújt levegő mennyiségét. Az eredményekből a kutatók arra következtettek, hogy azok a mérsékelt fogyasztók, akik „7 joint-év élethosszi kitettség” arányban szívnak marihuánát (vagyis a 2-3 joint/nap 3 éven keresztül és az 1 joint/nap 7 éven keresztül arányai között mozogva) nem szenvedtek el légzőszervi károsodást, sőt sok esetben javultak légzési funkcióik. A hasonló mértékben dohányzók eredményei ezzel szemben egyértelmű romlást mutattak.

Fontos megjegyezni, amire a magyar sajtó nem tett utalást, hogy az Egyesült Államokban jellemzően dohány nélkül szívják a füves cigarettákat, vagyis ott ténylegesen ki lehet szűrni a csak marihuánát és a csak dohányt szívókat, ahogyan erre a kutatás társszerzője, Stefan Kertesz is utal. Vagyis a kutatás nem ad okot a tipikus európai, a kannabiszt dohánnyal keverő fogyasztók fellélegzésére, motivációt viszont igen a biztonságosabb, a dohányt kiküszöbölő fogyasztási módok előnyben részesítésére. Ugyanakkor az információ fontosságát érzékelteti az a tény, hogy a világ legnagyobb marihuána fogyasztója az Egyesült Államok. Egy tavaly decemberi kormányzati felmérés alapján minden tizenötödik középiskolás napi rendszerességgel fogyaszt marihuánát az országban. Nekik és környezetüknek fontos tudniuk, hogy milyen szervi kockázatokkal számoljanak.

Az új kutatás, bár nem a rákos megbetegedések és a marihuána fogyasztás összefüggéseire irányul, megerősíteni látszik a fent említett Tashkin-féle vizsgálat eredményeit, mely szerint a marihuána mértékletes, dohány nélküli fogyasztása védelmet nyújthat a tüdőnek, de legalábbis nem károsítja azt.

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.01.12.

Kategória: Hírek Drogok: Dohány, Kannabisz (fű/hasis)

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter