• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

KamusPanasz

Szerző: Kardos Tamás | február 10, 2010

Tweet

Forrásmegjelöléssel világít rá saját hazugságaira a kamaszoknak szóló oldal – Frissülés: A tévedéseket a szerkesztőség javította!

Eddig is fenntartásokkal kezeltük és többször kritikával illettük a KamaszPanasz tevékenységét, amely a tinédzserek hiteles tájékoztatását tűzte ki céljául, és bevallom, hogy személy szerint az utóbbi időben már nem is idegesítettem magam a féligazságokat hangoztató cikkeikkel.

Frissülés: a KamaszPanasz szerkesztősége a kritikánk hatására javította a "fordítási pontatlanságokból" adódó téves információkat. Az alábbiakban a cikk eredeti változatára írt kritikánk olvasható.

 

Egy most megjelent, ausztrál kutatást taglaló írásuk azonban ismét kiverte a biztosítékot, hiszen egy olyan nyilvánvalóan téves és végtelenül káros állítással nyit, amit ma már kevesen mernek leírni:

„Noha a marihuána fogyasztók száma még mindig csak hangyányi az alkoholt fogyasztó lakosok számához képest, tudnod kell, hogy a marihuána hatásai sokkal inkább veszélyesek, mint az alkoholé, dohányé vagy más illegális drogoké”.

 

 

Tehát a fű mindennél veszélyesebb! Látván, hogy a cikk a továbbiakban is hasonlóan hajmeresztő állításokat tartalmaz, utánanéztem a megjelölt forrásnak és egy szerkezetileg azonos, ám homlokegyenest különböző megállapításokat tartalmazó írást találtam.

Egyoldalúság vádjával akár a WebMD-t is lehetne illetni, hiszen az ausztrál kutatáson keresztül csak „kontra marihuána” tanulmányokra koncentrál és nem alkalmaz forrásmegjelölést, amikor az állításait ezekkel a kutatási eredményekkel igyekszik alátámasztani. A különbség a WebMD és az ebből született KamaszPanasz cikk között mégis ég és föld.
Lássuk, hogy néz ki a fent idézett mondat az eredeti helyén:

„[Egy amerikai szakértő megállapításához] hasonlóan, az ausztrál szakértők elismerték, hogy a marihuána közegészségügyi veszélye valószínűleg szerény, összehasonlítva az alkohollal, a dohánnyal és más, illegális drogokkal”.

A KamaszPanasz fordításában az "szerény" valamiért „sokkal inkább veszélyes” lett…
És ez még csak a kezdet! A WebMD írása az elemzett kutatás nyomán számos érvet sorakoztat fel, hogy miért is kockázatos a füvezés, de a KamaszPanasz szerint ezek nem voltak elég ütősek, így csavart rajtuk még egyet.

Lássunk néhány példát a WebMD – KamaszPanasz szótárra!

 

WebMD: A marihuána szívás két-háromszorosára emeli a baleset kockázatát az azt követő gépjármű- vezetésekor, mondják a kutatók, míg az alkoholfogyasztás 15-szörösére emeli a balesetek kockázatát.

KamaszPanasz: Marihuána hatása alatt vezetni tizenötször veszélyesebb, mint részegen.

 

WebMD: Azok a tanulmányok, amelyek a felső légúti szervek rákos megbetegedései és a marihuána
használat közti összefüggést vizsgálták változó eredményekre jutottak – néhányuk talált kapcsolatot, néhányuk nem. [1]

KamaszPanasz: A kutatók összefüggést találtak a marihuána-fogyasztás illetve a különböző rákok kialakulása között.

 

WebMD: A marihuána használat megemeli a szívverés tempóját, és a szívbetegséggel élő felnőttek nagyobb eséllyel kaphatnak szívrohamot füvezés után, mondja néhány tanulmány.

KamaszPanasz: A marihuána befolyásolja a szívverés gyorsaságát, így sokkal nagyobb az esélye a szívrohamnak marihuána szívása után.

 

WebMD: A terhesség alatti füvezést összefüggésbe hozták az alacsony születési tömeggel, de kevés a bizonyíték a füvezés okozta születési rendellenességekre.

KamaszPanasz: A terhesség alatti marihuána-fogyasztást összekapcsolják a kis súlyú bébikkel, illetve egyéb születési rendellenességekkel. [2]

A WebMD megkérdezte Mitch Earleywine-t a „Marihuána – a tudomány álláspontja” című könyv szerzőjét is az ausztrál tanulmányról, aki a következőket felelte:
„Az új vizsgálat eredményei nem sok változást hoztak. … A marihuána hatásai minimálisak az alkoholhoz képest. … Senkiből nem lesz prostituált a kannabisz-használat miatt”.

A KamaszPanasz cikke végén kiemelt konklúzió az általuk leírtakkal ellentétben nem a kutatás vezetőjétől, hanem szintén Earleywine-tól származik. Abban viszont egyetérthetünk, hogy a lényeg ebben a megállapításban fogalmazódik meg:

„Azok a tinédzserek, akik 13 és 15 éves koruk között kezdenek el füvezni, sokkal több problémának teszik ki magukat. Nem csak az egészségüket veszélyeztetik, sokkal gyengébb lesz a teljesítményük az iskolában és több esetben ki is maradnak onnan.”

Világos, hogy a KamaszPanasz cikke abból a jó szándékból született, hogy minél kevesebb problémás drogfogyasztó kerüljön ki a kamaszok köréből, de ideje lenne a szerkesztőknek is belátni azt a drogprevenciós evidenciát, hogy a hiteltelen információk átadása, vagyis a riogatás (pláne ennyire átlátszó formában) ellentétes hatást vált ki a kamaszok körében.
Ha az a cél, hogy megfogalmazzuk azt a konklúziót, miszerint tinédzserkori füvezés kockázatosabb, mint a felnőttkori, ahhoz nem kell végighamisítani egy teljes kutatási beszámoló eredményeit, mert ettől a teljes cikk hiteltelenné válik és a legfontosabb üzenete nem fog eljutni a kamaszokhoz.

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.02.10

 

 

[1] A Drogriporter régóta figyeli az ez irányú tanulmányokat és nincs egyértelmű bizonyíték a kannabisz rákkeltő hatására. Dr. Donald Tashkin, az UCLA orvosprofesszora 30 éven keresztül vizsgálta nagy embermintán keresztül a fűszívás hatásait a légzőszervrendszerre, azonban nem talált bizonyítékot a dohányzáshoz hasonló rákkeltő hatás létezésére (pedig kimondottan számított rá, hogy találni fog ilyet). Sőt, arra utaló jeleket fedezett fel, hogy a fű (dohány és papír nélküli) szívása védelmező hatást is gyakorolhat a rák ellen. Ezt erősítette meg az a Cancer Prevention Research szaklapban nemrég publikált cikk is, amely szerint a fűszívók nyakában és fejében kevesebb valószínűséggel alakulnak ki rákos daganatok. A jelenlegi kutatási eredmények inkább arra engednek következtetni, hogy a kannabionidoknak anti-karcinogén (rákellenes) hatása van.

[2] Az eredeti cikk foglalkozik még többek között a szkizofrénia kialakulásának és a kapudrog elméletnek a kérdésével, ezekkel kapcsolatosan a Drogriporter által idézett kutatások a linkek alatt találhatók.

Kategória: Hírek Drogok: Alkohol, Kannabisz (fű/hasis), Pszichedelikus drogokArchívum: Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Drogriporter Szabadegyetem – Ayahuasca

december 22, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter